Connect with us

Gospodarka

Ostatnia wojna na Ukrainie: trzecia runda rozmów rosyjsko-ukraińskich kończy się bez przełomu

Published

on

Chiny broniły swojej „wiecznej przyjaźni” z Rosją i krytykowały Stany Zjednoczone za próby ustanowienia „indopacyficznej wersji NATO” i sprzeciwianie się międzynarodowym wezwaniom do potępienia inwazji Władimira Putina na Ukrainę.

Wang Yi, minister spraw zagranicznych Chin, powtórzył w poniedziałek „jasną wiadomość dla świata, że ​​Chiny i Rosja są zjednoczone przeciwko próbom ożywienia myślenia z czasów zimnej wojny”.

„Bez względu na to, jak niepewna i trudna jest sytuacja międzynarodowa, Chiny i Rosja utrzymają swoje strategiczne ukierunkowanie i będą stale rozwijać naszą kompleksową koordynację strategicznego partnerstwa na nową erę” – powiedział.

Komentarze czołowych dyplomatów Chin pojawiły się zaledwie kilka dni po tym, jak Ukraina powiedziała, że ​​Pekin zapewnił Kijów, że pomoże zakończyć wojnę i ponownie skupił się na potencjalnej roli Pekinu w wywieraniu nacisku na Rosję, by się wycofała.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji Chiny wstrzymały się od dwóch głosów ONZ, w tym rezolucji Rady Bezpieczeństwa potępiającej inwazję i wezwania Rosji do wycofania swoich wojsk. Pekin skrytykował także międzynarodowe sankcje nałożone w celu ukarania Putina

Wang, przemawiając podczas Narodowego Kongresu Ludowego, corocznego spotkania chińskiego parlamentu w Pekinie, powtórzył poparcie Pekinu dla „dialogu” i „negocjacji”, ale nie przedstawił konkretnych działań podjętych przez Chiny.

Dodał, że chiński Czerwony Krzyż zapewni pomoc humanitarną Ukrainie i powiedział, że Pekin organizuje ewakuację swoich obywateli.

Wang powiedział, że Stany Zjednoczone dołożą wszelkich starań, aby zaangażować się w rywalizację o sumie zerowej z Chinami i odrzucił twierdzenia, że ​​Stany Zjednoczone powrócą do multilateralizmu pod rządami prezydenta Joe Bidena.

„Ostatecznym celem amerykańskiej strategii Indo-Pacyfiku jest ustanowienie indo-pacyficznej wersji NATO” – powiedział, dodając, że Chiny mają „wszelkie prawo” do robienia wszystkiego, co jest konieczne, aby bronić własnych interesów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.