Connect with us

Gospodarka

Ostatnia wojna na Ukrainie: trzecia runda rozmów rosyjsko-ukraińskich kończy się bez przełomu

Published

on

Ostatnia wojna na Ukrainie: trzecia runda rozmów rosyjsko-ukraińskich kończy się bez przełomu

Chiny broniły swojej „wiecznej przyjaźni” z Rosją i krytykowały Stany Zjednoczone za próby ustanowienia „indopacyficznej wersji NATO” i sprzeciwianie się międzynarodowym wezwaniom do potępienia inwazji Władimira Putina na Ukrainę.

Wang Yi, minister spraw zagranicznych Chin, powtórzył w poniedziałek „jasną wiadomość dla świata, że ​​Chiny i Rosja są zjednoczone przeciwko próbom ożywienia myślenia z czasów zimnej wojny”.

„Bez względu na to, jak niepewna i trudna jest sytuacja międzynarodowa, Chiny i Rosja utrzymają swoje strategiczne ukierunkowanie i będą stale rozwijać naszą kompleksową koordynację strategicznego partnerstwa na nową erę” – powiedział.

Komentarze czołowych dyplomatów Chin pojawiły się zaledwie kilka dni po tym, jak Ukraina powiedziała, że ​​Pekin zapewnił Kijów, że pomoże zakończyć wojnę i ponownie skupił się na potencjalnej roli Pekinu w wywieraniu nacisku na Rosję, by się wycofała.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji Chiny wstrzymały się od dwóch głosów ONZ, w tym rezolucji Rady Bezpieczeństwa potępiającej inwazję i wezwania Rosji do wycofania swoich wojsk. Pekin skrytykował także międzynarodowe sankcje nałożone w celu ukarania Putina

Wang, przemawiając podczas Narodowego Kongresu Ludowego, corocznego spotkania chińskiego parlamentu w Pekinie, powtórzył poparcie Pekinu dla „dialogu” i „negocjacji”, ale nie przedstawił konkretnych działań podjętych przez Chiny.

Dodał, że chiński Czerwony Krzyż zapewni pomoc humanitarną Ukrainie i powiedział, że Pekin organizuje ewakuację swoich obywateli.

Wang powiedział, że Stany Zjednoczone dołożą wszelkich starań, aby zaangażować się w rywalizację o sumie zerowej z Chinami i odrzucił twierdzenia, że ​​Stany Zjednoczone powrócą do multilateralizmu pod rządami prezydenta Joe Bidena.

„Ostatecznym celem amerykańskiej strategii Indo-Pacyfiku jest ustanowienie indo-pacyficznej wersji NATO” – powiedział, dodając, że Chiny mają „wszelkie prawo” do robienia wszystkiego, co jest konieczne, aby bronić własnych interesów.

READ  Japonia koncentruje się na zdobyciu wiedzy na temat uwalniania nadmiernie oczyszczonej wody na Globalnym Południu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *