Connect with us

Gospodarka

opinia | Europa Wschodnia była tyglem nowoczesnej piłki nożnej. Teraz to pustkowie.

Published

on

Steaua jest skrajnym przykładem, ale korupcja, dezorganizacja i zmniejszone zasoby nawiedzają futbol na wschodzie. Również w byłej NRD występuje wyraźny kontrast z Zachodem. Gdy Niemcy zdobywali mistrzostwo świata w 2014 roku, w kadrze był tylko jeden zawodnik ze wschodu. Jest tam Bundesliga, najwyższa liga niemiecka tylko dwa kluby ze Wschodu, każdy na swój sposób odizolowany od trudności gospodarczych regionu.

Przez chwilę Rosja wydawała się być wielką nadzieją. W Pucharze UEFA (drugim najważniejszym turnieju w europejskiej piłce nożnej) były sukcesy CSKA Moskwa w 2005 roku i Zenit St. Petersburg w 2008 roku, a reprezentacja narodowa dotarła do półfinału mistrzostw Europy w 2008 roku z emocjonującym futbolem. Kiedy w 2011 roku sojusznik Władimira Putina Suleiman Kerimov kupił niezapowiedziany wcześniej klub ze stolicy Dagestanu Machaczkała Anży i podpisał rzucające się w oczy gwiazdypotencjalny zasięg rosyjskich oligarchów stał się jasny.

Jednak zasady finansowego fair play UEFA, wprowadzone w tym roku, ograniczają możliwości inwestowania. Niektórzy i tak wolą inwestować za granicą, np Roman Abramowicz w Chelsea czy Dmitrij Rybołowlew niedaleko Monako. Czy chcieli podnieść swoją rangę i zapewnić sobie w ten sposób pewien stopień ochrony przed machinacjami na Kremlu? Czy powiązali swoje aktywa z zachodnimi gospodarkami i zyskali pewien wpływ? Pozostaje niepewne.

W każdym razie spadek cen Kali zmusił do tego Kerimova ciąć budżety w Anschi. Następnie w 2014 roku przyszła rosyjska inwazja na Krym i część Donbasu. Ograniczone sankcje, które potem nastąpiły, również odniosły skutek, zwłaszcza wobec wieloletniego prezesa CSKA, który ma znaczące interesy biznesowe na Ukrainie. Sankcje nałożone po lutowej inwazji na Ukrainę na pełną skalę prawie zakończyły rosyjskie inwestycje w zagraniczne kluby.

W Rosji konsekwencje były głębokie. Nastąpił exodus obcokrajowców z ligi rosyjskiej: na przykład niemieccy trenerzy Lokomotiwu Moskwa i Krasnodar zrezygnowali niemal natychmiast. kraj jest odciąć, wykluczony z mundialu, a jego kluby wykluczone z rozgrywek UEFA. Być może Gazprom, państwowa firma energetyczna, która sponsorowała Ligę Mistrzów, zamiast tego inwestuje swoje środki w kraju. Jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że rosyjski futbol obumrze w izolacji.

READ  Łukaszenko gra kartą Polski i zaostrza napięcia z Warszawą - POLITICO

Co dokładnie zostało? Pomimo inwazji Ukraina była o krok od zakwalifikowania się i wznowienia mistrzostw świata liga krajowa w sierpniu, choć z protokołami nalotów, został z dumą przedstawiony jako dowód powrotu do normalności. Wielkie postacie mogą pojawić się wszędzie: jednym z największych talentów współczesnego futbolu jest 21-letni gruziński skrzydłowy Napoli Khvicha Kvarachelia. Bałkany i Ukraina nadal produkują wielkie talenty: tegoroczny raport CIES Football Observatory Ranking akademii Miejsce w pierwszej ósemce w Europie według pięciu klubów z Europy Wschodniej. Ale zasadniczo produkują, aby sprzedawać na Zachód.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.