Connect with us

Najważniejsze wiadomości

AP zwalnia dziennikarza, który doniósł, że Rosja wystrzeliła rakiety w Polskę: raport

Published

on

AP zwalnia dziennikarza, który doniósł, że Rosja wystrzeliła rakiety w Polskę: raport

Associated Press podobno zwolniła dziennikarza śledczego odpowiedzialnego za artykuł, w którym twierdzi się, że odpowiedzialna jest za to Rosja rakiety którzy dotarli do Polski i ponieśli ofiary wśród ludności cywilnej.

James LaPorta został więc zwolniony w poniedziałek Dzienna Bestia. Oryginalny raport z zeszłego wtorku, autorstwa LaPorta i pisarza AP Johna Leicestera, twierdził, że „wysoki rangą urzędnik wywiadu USA” powiedział, że Rosja wystrzeliła rakiety w stronę członka NATO, Polski, zabijając dwie osoby. Podobno Leicester nadal pracuje.

Przedstawiciele Polski, USA i NATO poinformowali w środę, że pociski zostały prawdopodobnie wystrzelone przez ukraiński system obrony powietrznej, a nie przez Rosję. Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w środę, że istnieją przesłanki, że Polska nie została zaatakowana, ale znalazła się w krzyżowym ogniu „rakiety obrony powietrznej”.

„Obrona Ukrainy wystrzeliła rakiety w różnych kierunkach i jest bardzo prawdopodobne, że jeden z tych pocisków niestety spadł na terytorium Polski” – powiedział Duda. „Nic, absolutnie nic nie wskazuje na to, że był to celowy atak na Polskę” – podobnie ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W środę AP wycofała fałszywe twierdzenie i wydała sprostowanie, że „pociski zostały wyprodukowane w Rosji i najprawdopodobniej wystrzelone przez Ukrainę w obronie przed rosyjskim atakiem”. Aby najlepiej uzasadnić informacje, AP mówi, że „rutynowo szuka i wymaga więcej niż jednego źródła, gdy pozyskiwanie jest anonimowe”.

jeśli Dzienna Bestia Poproszony o komentarz w sprawie zwolnienia LaPorty, rzecznik powiedział: „Rygorystyczne standardy i praktyki redakcyjne Associated Press mają kluczowe znaczenie dla misji AP jako niezależnej organizacji informacyjnej. Aby zapewnić, że nasze raporty są dokładne, uczciwe i oparte na faktach, przestrzegamy i egzekwujemy te standardy, w tym korzystamy z anonimowych źródeł”.

Zanim nowe informacje sugerowały, że atak był niezamierzony, światowi przywódcy obawiali się, że może on grozić wciągnięciem NATO w konflikt rosyjsko-ukraiński. Premier Mateusz Morawiecki zwołał we wtorek pilne spotkanie z Komisją Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych w celu skoordynowania polityki bezpieczeństwa narodowego Polski po incydencie.

READ  Agnieszka Holland: Polska „zaaranżowana kampania” przeciwko zielonej granicy | Wiadomości polityczne

Chór z krajów Europy Środkowej i Wschodniej potępił rzekomą prowokację Rosji, a minister obrony Łotwy Artis Pabriks nazwał ją „zbrodnią”. Pabriks zasugerował aktywację artykułu 4 traktatu NATO, co skłoniłoby członków sojuszu do spotkania się i przedyskutowania sytuacji. Czeski parlament przyjął ustawę określającą rząd Putina jako „terrorystę”.

Więcej z Przeglądu Narodowego

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *