Connect with us

Gospodarka

OECD szacuje PKB wyższe niż polskie, mówi MinFin – Pierwsze wiadomości

Published

on

Kościński podkreślił, że Komisja Europejska (KE) nie wskazała jeszcze, że konsolidacja budżetowa jest w Polsce konieczna.
Mateusz Marek /PAP

Według szacunków OECD, wzrost polskiego PKB w tym i przyszłym roku wyniesie ponad 5 proc., nieco powyżej rządowych 4,9 proc., powiedział w piątek minister finansów.

Dane OECD, które pokazują wzrost o 5,3 proc. w tym roku i 5,2 proc. w przyszłym, zostały opublikowane w środę i ukazały się tego samego dnia, S&P Global Ratings określił wzrost w 2021 r. na 5,2 i w przyszłym roku na 5 proc.

„OECD prognozuje, że nasza gospodarka wzrośnie o ponad 5 proc. w tym i przyszłym roku. Prognozujemy, że będzie to 4,9 proc.” – powiedział Tadeusz Kościński w TVP 1, cytowany przez PAP.

Dodał, że mimo nadwyżki ponad 50 mld zł (11 mld euro) po pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku, polski rząd spodziewa się deficytu budżetowego pod koniec 2021 roku.

Kościński podkreślił, że Komisja Europejska (KE) nie wskazała jeszcze, że konsolidacja budżetowa jest w Polsce konieczna. – Dlatego wykorzystamy tę szansę, planując deficyt budżetowy. Czas pokaże, jak duży będzie – kontynuował Kościński.

Minister finansów wyjaśnił, że oczekiwany deficyt nie jest oznaką „problemów” w polskich finansach państwa, ale raczej „stworzenia poduszki finansowej” ze względu na możliwe skutki wariantu Omicron.

Kościński zaznaczył też, że wysoka inflacja w Polsce, która w listopadzie osiągnęła 7,7 proc., obniżyłaby się wraz ze „spowolnieniem gospodarczym”.

READ  Sri Lanka błyszczy i robi furorę na Cracow Fashion Week 2022 w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.