Connect with us

Nauka

Nowy centroprawicowy rząd czeski zdobywa wotum zaufania w parlamencie

Published

on

PRAGA, 13 stycznia (Reuters) – Nowy centroprawicowy rząd czeskiego premiera Petra Fiali zdobył w czwartek wotum zaufania w parlamencie, pieczętując swoją władzę po przejęciu władzy w obliczu gwałtownego wzrostu przypadków koronawirusa, rosnącej inflacji, głębokiej luki fiskalnej oraz wyzwania związane z zieloną transformacją w Europie.

Wynik był oczekiwany, ponieważ pięciopartyjna koalicja zdobyła 108 głosów w 200-osobowej niższej izbie parlamentu w wyborach w październiku ubiegłego roku.

57-letnia Fiala, profesor politologii i liderka Obywatelskich Demokratów, zobowiązała się obniżyć w tym roku wydatki o 80 miliardów koron (3,74 miliarda dolarów), aby zmniejszyć deficyt budżetowy poniżej 300 miliardów, co zmniejszyłoby deficyt sektora publicznego. % całkowitej. Produkt Krajowy Brutto.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Połączenie rosnącej inflacji, kryzysu energetycznego i epidemii COVID sprawia, że ​​jest to najtrudniejszy rok dla naszych obywateli od początku istnienia naszego kraju” – powiedziała Fiala podczas debaty nad wnioskiem, która trwała do środy wieczorem i została wznowiona w czwartek po południu. .

W swoim przemówieniu zamykającym Fiala powiedział, że jego głównymi priorytetami są przepisy, które uniemożliwiają przyszłym rządom podnoszenie podatków „nieumiarkowanie”; reforma emerytalna; otwarcie przetargu na budowę nowej elektrowni jądrowej; reforma edukacji; budowa 200 km dróg ekspresowych; oraz cyfryzacja działań rządowych.

Pierwszym sposobem rządu na osiągnięcie oszczędności było zamrożenie niektórych wynagrodzeń w sektorze publicznym.

Krytycy, w tym niezależni ekonomiści, twierdzą, że poważna konsolidacja fiskalna nie będzie możliwa bez podniesienia podatków. Będąc w opozycji przed wyborami, partia Fiali głosowała wraz z poprzednim centrolewicowym gabinetem, kierowanym przez Andreja Babisa, za uchwaleniem rocznej obniżki podatków o ponad 5 miliardów dolarów.

Rząd obiecał przygotować się do wyjścia z węgla w 2033 r., pięć lat przed planem poprzedniego rządu. Planuje również zwiększenie instalacji energii słonecznej.

READ  Mężczyzna z Apple Valley zwolniony ze szpitala, 1 na 10, który zachorował na COVID podczas rodzinnego grillowania na podwórku w Fontanie

10,7-milionowy kraj, w dużym stopniu zależny od producentów samochodów i innych gałęzi przemysłu wytwórczego, boryka się z poważnymi konsekwencjami rosnących cen energii, a także europejskich wysiłków na rzecz dekarbonizacji.

Kraj obejmie półroczną prezydencję Unii Europejskiej w drugiej połowie roku. Fiala zobowiązała się również do wzmocnienia zachodniej orientacji kraju z partnerami z NATO i UE, zwiększając wydatki na obronność do 2% PKB do 2025 r.

Fiala uniknął też krytyki partnerów Grupy Wyszehradzkiej, Polski i Węgier, które są skłócone z UE w kwestii praworządności, choć jego koalicjanci wielokrotnie krytykowali węgierskiego lidera Viktora Orbana.

(1 USD = 21,3230 koron czeskich)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Jana Lopatkę Pod redakcją Chrisa Reese i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *