Connect with us

technologia

Polscy naukowcy znaleźli gen, który podwaja ryzyko ciężkiego COVID

Published

on

Personel medyczny leczy pacjentów na oddziale choroby koronawirusowej (COVID-19) w centralnym szpitalu klinicznym MSWiA w Warszawie, 11 stycznia 2022 r. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 13 stycznia (Reuters) – Polscy naukowcy odkryli gen, który, jak mówią, ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju poważnego COVID-19.

Ponieważ wahające się szczepienia są głównym czynnikiem przyczyniającym się do wysokiego wskaźnika śmiertelności koronawirusa w Europie Środkowej i Wschodniej, naukowcy mają nadzieję, że zidentyfikowanie najbardziej narażonych zachęci ich do szczepienia, a w przypadku zarażenia da im dostęp do bardziej intensywnych opcji leczenia.

„Po ponad półtora roku pracy udało się zidentyfikować gen, który odpowiada za predyspozycje do poważnej choroby (z koronawirusem)” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Oznacza to, że w przyszłości będziemy w stanie zidentyfikować osoby z predyspozycją do poważnego cierpienia na COVID”.

Naukowcy z Białostockiego Uniwersytetu Medycznego odkryli, że gen był czwartym najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jak ciężko dana osoba cierpi na COVID-19, po wieku, wadze i płci.

Gen ten występuje u około 14% populacji Polski, w porównaniu z 8 do 9% w całej Europie i 27% w Indiach – powiedział Marcin Moniuszko, kierujący projektem profesor.

Inne badania wykazały również znaczenie czynników genetycznych w ciężkości rozwoju COVID-19.

W listopadzie brytyjscy naukowcy powiedzieli, że zidentyfikowali wersję genu, który może być powiązany z podwójnym ryzykiem niewydolności płuc wywołanej przez COVID-19.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Semczuk Montaż: Gareth Jones

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Tytuł usługi na żywo od PlatinumGames ma naprawdę zły początek
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.