Nowozelandzki wioślarz Matt Dunham zapewnia zwycięstwo w Pucharze Świata w Polsce

Matt Dunham, na zdjęciu trenujący w zeszłym roku, zdobył złoto na Mistrzostwach Świata w Wioślarstwie w Polsce.  (zdjęcie pliku)

Steve McArthur/Photosport

Matt Dunham, na zdjęciu trenujący w zeszłym roku, zdobył złoto na Mistrzostwach Świata w Wioślarstwie w Polsce. (zdjęcie pliku)

Jedynki wagi lekkiej Matt Dunham zdobył pierwszy złoty medal Nowej Zelandii na Pucharze Świata w Wioślarstwie w Polsce.

Urodzony w Auckland członek Cambridge Rowing Club mocno awansował w późnych godzinach, aby w niedzielę (czas nowozelandzki) odnieść zwycięstwo w finale w Poznaniu.

Podobnie jak w swoim biegu dzień wcześniej – gdzie Dunham zdominował drugie 1000 metrów i finiszował na czele stawki – 27-latek pokazał swoją walkę do końca w decydującym secie.

Z dwoma polskimi zawodnikami i wioślarzami z Irlandii, Urugwaju i Białorusi Dunham zajął drugie miejsce za Fintanem McCarthy z Irlandii na 500m, 1000m i 1500m.

KONTYNUUJ CZYTANIE:
* Gwiazda wioślarstwa Emma Twigg zostaje uhonorowana z okazji urodzin królowej
* Srebrna medalistka olimpijska Emma Dyke zdobywa drugą nagrodę Sportowca Roku w South Canterbury
* Podwójny obowiązek dla Emmy Twigg w małym zespole wioślarskim Nowej Zelandii na Mistrzostwa Świata

Ale dokładnie o sekundę straty, na ćwierć wyścigu przed końcem, Kiwi przyspieszył, by przemknąć obok McCarthy’ego, by wygrać o 1,43 sekundy w czasie 6:43.07.

Felipe Kluver Ferreira z Urugwaju stanął na podium, tracąc do McCarthy’ego kolejne 2,36 sekundy.

Dunham po raz pierwszy reprezentował Nową Zelandię na poziomie U21, a następnie ogłosił się na międzynarodowej scenie elitarnej w 2016 roku, kiedy wszedł do czwórki mężczyzn wagi lekkiej i pomógł łodzi w dwóch zwycięstwach w Pucharze Świata. Rok później dzięki błyskotliwemu finałowemu sprintowi zdobył srebro na Mistrzostwach Świata na Florydzie.

Został powołany do letniego składu Nowej Zelandii na sezon 2019-20 jako wioślarz wagi ciężkiej, ubiegający się o miejsce olimpijskie.

W międzyczasie para mężczyzn Tom Mackintosh i Matt Macdonald oraz czwórka kobiet Phoebe Spoors, Beth Ross, Davina Waddy i Catherine Layburn zajęli drugie miejsce w swoich półfinałach, zdobywając miejsce w finale w niedzielę wieczorem (czasu nowozelandzkiego).

READ  Kupon turystyczny na wakacje. Pierwsi Polacy będą mogli z niego korzystać w niedzielę