Connect with us

Nauka

Nowe zdjęcia słońca w wysokiej rozdzielczości pokazują, jak przerażająca jest jego struktura z bliska

Published

on

Największy teleskop słoneczny w Europie wydał bezprecedensowe zdjęcia w zbliżeniu słońca – i trochę przerażają. GREGOR, teleskop obsługiwany przez zespół niemieckich naukowców z Obserwatorium na Teide w Hiszpanii, uzyskał nowe obrazy o wysokiej rozdzielczości przedstawiające skomplikowaną strukturę Słońca – najlepsze, jakie kiedykolwiek uchwycił europejski teleskop, powiedzieli naukowcy.

Naukowcy przypisali nigdy wcześniej nie widziane szczegóły zdjęć poważnemu przeprojektowaniu teleskopu przez naukowców i inżynierów z Instytutu Fizyki Słońca im. Leibniza (KIS). Nowa optyka umożliwia naukowcom bardziej szczegółowe niż kiedykolwiek badanie pól magnetycznych, konwekcji, turbulencji, erupcji słonecznych i plam słonecznych.

csm-l2-2020-07-30t091408-354s-05a5db77f3.jpg
Plama słoneczna obserwowana w wysokiej rozdzielczości przez teleskop GREGOR przy długości fali 430 nm.

KIS


Plama słoneczna obserwowana w wysokiej rozdzielczości przez teleskop GREGOR przy długości fali 430 nm.

KIS


Naukowcy powiedzieli, że za pomocą GREGORa mogą badać szczegóły tak małe, jak 30 mil na powierzchni Słońca – niewielki ułamek jego średnicy 865 000 mil. „To tak, jakby ktoś widział igłę na boisku piłkarskim idealnie ostrą z odległości jednego kilometra” – stwierdzili naukowcy.

Słońce jest podatne na wiele zjawisk, od plam słonecznych po burze słoneczne i rozbłyski – z których wiele jest napędzanych przez jego intensywne pole magnetyczne. Niewiele wiadomo na temat samego pola magnetycznego, więc zdjęcia powierzchni Słońca z bliska mają kluczowe znaczenie dla ujawnienia jego zawiłości.

Zdjęcia pokazują „zadziwiające” szczegóły ewolucji plam słonecznych i złożonych struktur w plazmie słonecznej – stwierdzili naukowcy. Plamy słoneczne to tymczasowo ciemniejsze obszary ze względu na obniżoną temperaturę powierzchni, spowodowaną strumieniem pola magnetycznego.

„To był bardzo ekscytujący, ale jednocześnie niezwykle wymagający projekt. W ciągu zaledwie jednego roku całkowicie przeprojektowaliśmy optykę, mechanikę i elektronikę, aby uzyskać najlepszą możliwą jakość obrazu” – powiedziała dr Lucia Kleint, która kierowała projektem w Informacja prasowa.

l2-2020-07-08t115241-524cut2.jpg
Największy w Europie teleskop słoneczny GREGOR ujawnia zawiłe struktury słonecznych pól magnetycznych w bardzo wysokiej rozdzielczości. Zdjęcie wykonano przy długości fali 516 nm.

KIS


Badania zespołu zostały początkowo wstrzymane z powodu koronawirus blokady, ale naukowcy twierdzą, że chętnie wracają do laboratorium, gdy Hiszpania ponownie została otwarta w lipcu.

Poznając aktywność magnetyczną Słońca, naukowcy będą mogli lepiej doradzić, jak chronić technologię, taką jak satelity, i naszą planetę przed aktywnością słoneczną.

„Projekt był raczej ryzykowny, ponieważ taka modernizacja teleskopu zwykle zajmuje lata, ale świetna praca zespołowa i skrupulatne planowanie doprowadziły do ​​tego sukcesu” – powiedziała dr Svetlana Berdyugina, dyrektor KIS. „Teraz mamy potężny instrument do rozwiązywania zagadek na Słońcu”.

READ  Jak pobrać i używać aplikacji NHS COVID-19
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *