Connect with us

Gospodarka

Nowe prawo medialne stawia Polskę i USA na kursie kolizyjnym – EURACTIV.pl

Published

on

Ma to na celu nowelizacja polskiej ustawy medialnej w wiodącym niezależnym kanale informacyjnym TVN24 należąca do amerykańskiej firmy Discovery i oczekuje się, że poważnie wpłynie na stosunki między Warszawą a Waszyngtonem.

Powód stają się do omówienia później dzisiaj Matthew G. Boyse, zastępca asystenta sekretarza stanu USA US, kto jest wizyta Warszawa.

Zeszły tydzień, Grupa rządzący PiS Partia ustawodawcza złożony do niższej izby parlamentu (Sejm) projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Proponuje się, aby projekt ustawy opierał się na Doprecyzowanie przepisów umożliwiających KRRiT skuteczne przeciwdziałanie możliwości przejmowania nadawców radiowych i telewizyjnych przez instytucje spoza Unii Europejskiej, w tym instytucje z krajów bezpośrednio zagrażających bezpieczeństwu państwa.

Art. 35 – centralny przepis nowego projektu ustawy – stanowi, że koncesja na nadawanie w Polsce może być udzielona wyłącznie zagranicznej osobie prawnej mającej siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

krytyka sugerować, że rachunek jest inny próbować kontrolować krajowe media, ponieważ są one skierowane konkretnie do nadawcy TELEWIZOR – prywatny nadawca telewizyjny – należący do amerykańskiej firmy Discovery Inc. Art. 35 ma kluczowe znaczenie dla odnowienia koncesji na nadawanie dla wiodącego polskiego niezależnego nadawcy informacyjnego TVN 24.

„To prawo jest wypowiedzeniem wojny USA, ponieważ wywłaszczy lub przynajmniej wyegzekwuje” Amerykanie sprzedają dużą firmę medialną, która… TELEWIZOR jest niewątpliwie Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT i obecny członek Rady Mediów Narodowych powiedział Zjednoczyć w wywiadzie. Jego zdaniem fabuła jest celuje bezpośrednio TELEWIZOR.

TELEWIZORZarząd odpowiedział na projekt ustawy w czwartek, mówiąc, że był spróbuj nas uciszyć ”. Licencja na transmisję dla TVN 24 wygasa 26 września podczas Stacja zgłosiła swoją kandydaturę Licencja Odnowiony rok temu.

READ  Anulowanie abonamentu RTV? Są nowe zasady i ... zapłacimy więcej [nowe przepisy - 20.11.2020]

Jeśli zmiana wejdzie w życie, TELEWIZOR traci licencję. A jej amerykański właściciel Discovery Inc. (lub Warner Bros, jeśli fuzja z amerykańskim gigantem Warner Media została w międzyczasie zakończona) będzie miała siedem miesięcy na znalezienie europejskiego lub najlepiej polskiego współinwestora.

“Media w Polsce powinny być polskie”, powiedziany Jarosław Kaczyński tuż po zeszłorocznym lecie Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie. W grudniu 2020 roku kontrolowana przez państwo rafineria PKN Orlen zapowiedziane kupił wydawnictwo Polska Press od niemieckiej grupy wydawniczej Passau, która jest właścicielem 20 gazet regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych i ponad 500 serwisów internetowych w Polsce o szacowanej łącznej oglądalności około 17,5 mln czytelników. Lojalność partyjna została wyznaczona na stanowiska kierownicze.

poseł Marek Suski, inicjator projektu ustawy i mąż zaufania Jarosława Kaczyńskiego, powiedziany nad W weekend zmiana prawa zmusi Amerykanów do sprzedaży udziałów w TVN 24 polskiej spółce państwowej i tym samym przejęcia kontroli nad kanałem informacyjnym.

To obrona prewencyjna, bo nie można wykluczyć, że za chwilę zobaczymy np. rosyjską telewizję, Suski powiedziany.

Dyrektor Zarządzający USA w Warszawie Bix Alius napisał na Twitterze w czwartek: Stany Zjednoczone patrzą TELEWIZOR Procedury licencyjne i nowo proponowane akty prawne z rosnącym niepokojem. TELEWIZOR od ponad 20 lat jest integralną częścią polskiego krajobrazu medialnego”.

Starszy dyplomata amerykański Matthew G. Boyse przyjeżdża do Warszawy w poniedziałek i problem jest na szczycie agendy z jego wizyty, zgłoszone Partner EURACTIV Gazeta Wyborcza.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová napisała na Twitterze: „Nowy projekt polskiej koncesji na nadawców to kolejny niepokojący sygnał dla wolności i pluralizmu mediów w kraju. Uważnie monitorujemy sytuację związaną z TVN24 którego licencja nie została jeszcze przedłużona.”

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *