Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Tło historii polskiego nacjonalizmu | Litery

Published

on

Nie mogę mówić za Węgry, ale za bardzo zróżnicowaną reprezentację polskiego i węgierskiego nieliberalizmu (Długie czytanie, 24 czerwca) pomija pewne istotne wymiary – w szczególności wpływ mesjanizmu narodowego na polską psychikę, reakcję na rozbiory Polski pod koniec XVIII wieku, które doprowadziły do ​​zniknięcia Polski z mapy. Wydarzenia te wstrząsnęły intelektualistami i uczyniły z polskich poetów i artystów strażników duszy narodowej poprzez prorocze pisma, w których Polska jawi się jako Chrystus Europy, którego cierpienia doprowadzą do wszechstronnego wskrzeszenia kultury europejskiej.

Ten wpływ – rozprzestrzeniony na XIX-wiecznych polskich poetów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego – został wzmocniony przez papiestwo Jana Pawła II, które wydawało się aktualizować to, o czym pisali poeci. Rzeczywiście, wiersz Słowackiego przepowiada nadejście słowiańskiego papieża, który będzie rządził krajem i wszystkimi Europa wolny od tyranii. To właśnie to tło jest kolebką polskiego nacjonalizmu, nawet jeśli wady zachodniego liberalizmu są współczesną pielęgniarką.
Michał Kowalewski
Melbury Osmond, Dorset

Czy masz jakieś przemyślenia na temat wszystkiego, co przeczytałeś dzisiaj w Guardianie? Nie ma za co E-mail nam swój list i zostanie on rozpatrzony do publikacji.

READ  Nord Stream 2: Polska karze Gazpromowi miliardy dolarów | Aktualności | DW
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *