Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Nowa polska koalicja rządowa przedstawia plany wprowadzenia związków partnerskich osób tej samej płci

Published

on

Nowa polska koalicja rządowa przedstawia plany wprowadzenia związków partnerskich osób tej samej płci

Przedstawiciele wszystkich trzech głównych ugrupowań nowej koalicji rządzącej w Polsce przedstawili plany wprowadzenia prawnego uznania związków partnerskich osób tej samej płci. Jednak jeden z nich wykluczył pomysł dopuszczenia małżeństw osób tej samej płci.

Nowy rząd został zaprzysiężony w zeszłym tygodniu, kończąc osiem lat rządów krajowej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która prowadziła głośną kampanię przeciwko tzw. „ideologii LGBT”.

Nowy rząd – złożony z centrowej Koalicji Obywatelskiej (KO), centroprawicowej Trzeciej Drogi (Trzecia Drogi) i Lewicy (Lewica) – ma poszerzać prawa LGBT, choć nie jest jasne, w jakim stopniu. W ich umowie koalicyjnej po prostu wspomniano, że mowa nienawiści skierowana przeciwko LGBT jest przestępstwem.

Chociaż KO obiecała wcześniej wprowadzenie związków osób tej samej płci, a lewica chciała pełnej równości małżeństw, pojawiły się pytania dotyczące bardziej konserwatywnej Trzeciej Drogi. Wczoraj jeden z jej liderów, Szymon Hołownia, ponownie potwierdził swoje poparcie dla związków osób tej samej płci.

„Ustawa o związkach partnerskich powinna była zostać uchwalona dawno temu, żyjemy już w XXI wieku” – powiedziała w zeszłym miesiącu Hołownia, wybrana na marszałka Sejmu, potężniejszej izby niższej parlamentu, powiedziała stacji TVN. „To musi być zrobione.”

„Jeśli dwoje obywateli Polski chce poinformować państwo, że formalnie zdecydowali się na długotrwały związek, co powinno wiązać się także z określonymi konsekwencjami prawnymi, mają do tego prawo, a państwo musi to uznać” – dodał. „Tu nie ma żadnej ideologii”.

READ  34-latek zginął w pierwszym dniu protestów w Mińsku. Do sieci trafiło drastyczne nagranie | Wiadomości ze świata

„Inna jest jednak sytuacja z małżeństwem i jego definicją” – stwierdził Hołownia, dodając, że osobiście jest przeciwny dopuszczeniu małżeństw osób tej samej płci. Przyznał, że debata w tej sprawie jest potrzebna, ale stwierdził, że „to nie czas” na to.

Tymczasem poseł KO Dariusz Joński powiedział dziś rano Radiu Zet, że „jest przygotowywany projekt ustawy o związkach partnerskich”, ale „wciąż trwają rozmowy z naszą koalicją”. [partners]” o problemie.

W piątek nowo mianowana minister ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała Lewicy, że według niej taki projekt ustawy będzie gotowy do konsultacji na przełomie stycznia i lutego.

Kotula był przekonany, że w Sejmie za ustawą będzie większość. Hołownia przyznała jednak, że nie jest jasne, jak będzie głosować „konserwatywne skrzydło” PSL, które wraz z hołowniczą partią Polska 2050 (Polska 2050) tworzy Trzecią Drogę.

PSL ma 28 posłów, bez nich rząd nie ma większości w Sejmie. Niektórzy politycy PSL, jak Władysław Teofil Bartoszewski, stwierdzili, że popierają związki osób tej samej płci. Inni, jak Marek Sawicki, są jednak przeciwni temu pomysłowi.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który sam sugerował głosowanie za związkami partnerskimi, twierdzi, że partia nie będzie narzucać swoim członkom dyscypliny, jeśli sprawa trafi do parlamentu.

Sprawa nabrała na nowo pilności po tym, jak w zeszłym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że brak uznania par osób tej samej płci w Polsce narusza ich prawa człowieka.

READ  Let's Get Weird - All World All Time Best Song Contest: Polska

Pod rządami PiS Polska od 2020 r. znajduje się w rankingu najgorszego kraju w UE pod względem osób LGBT w corocznym indeksie Rainbow Europe Index przygotowywanym przez ILGA-Europe, organizację pozarządową z siedzibą w Brukseli.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Miłość nie wyklucza/Flickr (pod CC BY-ND 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *