Connect with us

Gospodarka

Niemcy zwracają się do Polski o odpowiedź w sprawie skandalu związanego z oszustwami wizowymi z udziałem migrantów z Azji i Afryki

Published

on

Niemcy zwracają się do Polski o odpowiedź w sprawie skandalu związanego z oszustwami wizowymi z udziałem migrantów z Azji i Afryki

BERLIN (AP) – Urzędnicy niemieckiego rządu przeprowadzili we wtorek rozmowy ze swoimi polskimi odpowiednikami, prosząc o wyjaśnienie, ile wiz wydano w ramach nielegalnego programu, w ramach którego niektóre polskie konsulaty wydawały wizy w Afryce i Azji w zamian za łapówki – podali oficjalny.

Polska była tygodniami wstrząśnięty raportami że od 2021 r. jego wydziały konsularne wydały około 250 000 wiz migrantom z Azji i Afryki w zamian za łapówki po kilka tysięcy dolarów każdy. Polska jest członkiem unijnej strefy bezwizowej zwanej Schengen, a migranci ci, którzy przybyli do Polski, mogli swobodnie przekraczać granice Europy – w tym do sąsiednich Niemiec.

Konserwatywny rząd Warszawy przyznał, że doszło do niewłaściwego postępowania i że władze dokonały aresztowań i zwolnień, ale podkreślał, że skala nie jest tak duża, jak podają polskie media.

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser rozmawiała telefonicznie ze swoim polskim odpowiednikiem Mariuszem Kamińskim we wtorek po południu, a ambasador Polski Dariusz Pawlos został zaproszony na rozmowę z sekretarzem stanu Berndem Krösserem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Berlinie, powiedział The Associated Press urzędnik rządowy.

Niemieccy urzędnicy poprosili swoich polskich odpowiedników o informacje na temat terminu i liczby wydanych wiz, a także narodowości osób otrzymujących wizy. Urzędnik niemieckiego rządu powiedział, że polskim urzędnikom powiedziano, że rząd niemiecki oczekuje wyjaśnienia poważnych zarzutów dotyczących możliwych oszustw wizowych. Niemieccy urzędnicy pytali także, jakie środki zaradcze podejmuje rząd warszawski.

Urzędnik, który ze względu na drażliwość sprawy pragnął zachować anonimowość, zwrócił także uwagę, że w związku z obecną sytuacją migracyjną niemiecka policja federalna znacznie zaostrzyła działania policji granicznej na granicach Niemiec, zwłaszcza na granicy niemiecko-polskiej. Jednakże niedawne rozszerzenie środków bezpieczeństwa granic nastąpiło przed upublicznieniem doniesień o rzekomych oszustwach wizowych i nie było z tym bezpośrednio związane.

READ  Polski spór o praworządność z UE podważa długoterminowe perspektywy kredytowe

Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października w Polsce wyszły na jaw szczegóły skandalu korupcyjnego, przez co rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość walczy o zapanowanie nad szkodami we własnym zakresie.

___

Vanessa Gera relacjonowała z Warszawy.

___

Śledź relację AP na temat globalnej migracji pod adresem https://apnews.com/hub/migration

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *