Connect with us

Świat

Powódź w Libii: Podczas protestów spłonął dom burmistrza Derny

Published

on

Powódź w Libii: Podczas protestów spłonął dom burmistrza Derny

podpis wideo,

Zobacz: Podpalono dom libijskiego burmistrza

Dom burmistrza libijskiego miasta Derna został doszczętnie spalony, gdy setki demonstrantów domagało się odpowiedzi w związku z katastrofalną powodzią, która miała miejsce w zeszłym tygodniu.

Zebrali się w poniedziałek wieczorem w meczecie Sahaba, wizytówce miasta, i wielu z nich wezwało do dymisji wyższych urzędników we wschodnim rządzie Libii.

Cała rada miasta Derna została odwołana.

Zablokowano także dostęp do Internetu i telefonu, a dziennikarzom nakazano opuszczenie kraju w związku z represjami w mediach.

Ponad 10 000 osób oficjalnie uznaje się za zaginione po pęknięciu dwóch starych i zniszczonych tam, które zalały miasto.

Liczba potwierdzonych zgonów jest bardzo zróżnicowana, ale ONZ twierdzi, że potwierdziła prawie 4000 zgonów.

ONZ twierdzi obecnie, że jednemu z jej zespołów odmówiono wjazdu do Derny.

„Możemy potwierdzić, że zespoły poszukiwawczo-ratownicze, zespoły reagowania kryzysowego oraz koledzy z ONZ, którzy są już w Dernie, nadal działają” – powiedziała we wtorek Reutersowi Najwa Mekki z agencji humanitarnej ONZ OCHA.

„Jednak zespół ONZ miał dzisiaj udać się z Benghazi do Derny, ale nie pozwolono mu na dalszą podróż” – dodała.

Dom burmistrza Derny, Abdulmenama al-Ghaithiego, stał się przedmiotem gniewu ludzi.

Mieszkańcy twierdzą, że urzędnicy nie zostali odpowiednio ostrzeżeni, ponieważ, jak twierdzili, wiedzieli, że nadchodzą duże ilości deszczu.

Libia jest wstrząsana walkami o władzę od upadku długoletniego przywódcy Muammara Kaddafiego i obecnie ma dwa rządy – jeden uznany przez ONZ z siedzibą w Trypolisie i drugi na wschodzie kraju, wspierany przez watażkę generała Khalifę Haftara.

Nazwał powódź klęską żywiołową, ale wielu Libijczyków nie zgadza się z tym, twierdząc, że wschodni rząd zaniedbał tamy pomimo wcześniejszych ostrzeżeń o ich kruchym stanie.

Ze swojego łóżka szpitalnego w Benghazi 48-letni Abdelqader al-Omrani powiedział AFP, że on i inne osoby mieszkające w pobliżu tam „ostrzegali społeczność i żądali napraw” po tym, jak dwa lata temu odkryli wycieki. „Ona 1695139292 „Mają naszą śmierć na sumieniu” – powiedział.

Naukowcy z grupy World Weather Attribution stwierdzili, że konflikt w Libii i zła konserwacja tam zmieniły ekstremalne warunki pogodowe w katastrofę humanitarną, zauważyli jednak, że we wschodniej Libii straty są aż o 50% większe z powodu globalnego ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka. Leją deszcze.

We wtorek, dzień po protestach, minister rządu wschodniej Libii ogłosił, że wszystkich dziennikarzy poproszono o opuszczenie Derny, zarzucając im utrudnianie pracy ekip ratowniczych.

„Bez wątpienia nie chodzi tu o zdrowie czy bezpieczeństwo, ale o ukaranie Dernawisa”. [Derna’s residents] za ich protest” – powiedział Emadeddin Badi z think tanku Atlantic Council. w poście na X (dawniej Twitter).

opis obrazu,

W poniedziałek protestujący skandowali i płakali przed meczetem Sahaba

Oprócz dużej międzynarodowej akcji niesienia pomocy, części Libii, w których do niedawna bojówki walczyły ze sobą, wysyłają teraz ochotników i własne prywatne pojazdy z żywnością, wodą, lekarstwami i pościelą.

Pracownicy organizacji humanitarnych ostrzegają jednak przed zbliżającym się kryzysem zdrowotnym, a protestujący twierdzą, że potrzebują większej pomocy.

A ponieważ ich najważniejsze rzeczy zostają zmyte przez wodę, chcą także stworzyć zakłady przetwarzania, które zastąpią utracone paszporty i dokumenty tożsamości.

Poniedziałkowe wiece przed meczetem Sahaba – który sam został częściowo zniszczony przez powodzie – były największymi od czasu powodzi i wiele wskazuje na to, że protest ma wsparcie instytucjonalne.

„Miejsce protestu, meczet Sahaba, jest zwykle odgrodzone kordonem jako część obszaru ratunkowego – więc dlaczego pozwolono nagle całej publiczności opuścić? [there]?” Claudia Gazzini z Międzynarodowej Grupy Kryzysowej w Libii powiedziała BBC Newsday.

„Myślę, że niekoniecznie był to tylko spontaniczny wybuch gniewu”.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych w RPA wzrasta po uwięzieniu Zumy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *