Connect with us

Gospodarka

Niemcy i Węgry wykonują pierwsze szczepienia przed wejściem na rynek UE

Published

on

FRANKFURT, Niemcy (AP) – Niemcy, Węgry i Słowacja wystrzeliły w sobotę pierwsze strzały szczepionki przeciwko koronawirusowi, zaledwie kilka godzin po otrzymaniu pierwszych dostaw, co zniweczyło plany Unii Europejskiej dotyczące skoordynowanego wdrożenia w niedzielę w 27 krajach bloku przyniósł.

„Każdy dzień czekania to o jeden dzień za dużo” – powiedział Tobias Krueger, operator domu opieki, w którym rozpoczęto szczepienia w Halberstadt w północno-wschodnich Niemczech w Saksonii-Anhalt.

Agencja informacyjna dpa podała, że ​​pierwszą osobą w domu zaszczepioną szczepionką Pfizer BioNTech była 101-letnia Edith Kwoizalla.

Krueger powiedział, że 40 z 59 mieszkańców domu chciało zaszczepić się wraz z 10 z około 40 pracowników. Był jednym z zaszczepionych, ale dodał: „Też rozumiem obawy”.

Na Węgrzech zaszczepiono pracowników służby zdrowia z Centralnego Szpitala Południowego Pesztu w Budapeszcie, podczas gdy na Słowacji, 60-letni czołowy ekspert chorób zakaźnych Vladimir Krcmery jako pierwszy został ukąszony. Został zaszczepiony wraz z lekarzami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Nitrze, co minister zdrowia Marek Krajci określił jako „historyczny moment”.

Pierwsze dostawy szczepionki dotarły w bardzo zimnych pojemnikach do szpitali w całej UE późnym piątkiem i wczesną sobotą po wysłaniu ich z centrum produkcyjnego w Belgii przed Bożym Narodzeniem.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opublikowała film upamiętniający wprowadzenie szczepionki dla bloku prawie 450 milionów ludzi, nazywając to „wzruszającym momentem jedności”.

„Dziś przewracamy stronę w trudnym roku. Szczepionka COVID-19 została dostarczona do wszystkich krajów UE. Szczepienia zaczną się jutro w całej UE ”- powiedziała.

Wprowadzenie na rynek to chwila nadziei dla regionu, w którym niektóre z najwcześniejszych i najbardziej dotkniętych wirusami hotspotów na świecie – Włochy i Hiszpania – oraz inne, takie jak Czechy, zostały oszczędzone wcześnie tylko po to, aby ich systemy opieki zdrowotnej były blisko nich zobaczyć punkt krytyczny jesienią.

READ  Famur zamyka oddział w Piotrkowie Trybunalskim. Prawie 200 osób straci pracę

Ogólnie kraje UE odnotowały co najmniej 16 milionów zakażeń koronawirusem i ponad 336 000 zgonów – zgodnie z opinią ekspertów duża liczba nadal nie docenia prawdziwej liczby pandemii z powodu pominiętych przypadków i ograniczonych testów.

Mimo to, wprowadzenie szczepionek pomaga blokowi rozwinąć poczucie jedności w złożonej misji ratowania życia po rocznej walce o wynegocjowanie umowy handlowej z Wielką Brytanią po Brexicie. To także westchnienie ulgi dla polityków UE, którzy byli sfrustrowani po tym, jak Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone rozpoczęły programy szczepień na początku tego miesiąca tym samym zastrzykiem opracowanym w Niemczech.

„To jest dobra wiadomość na Boże Narodzenie” – powiedział federalny minister zdrowia Jens Spahn na konferencji prasowej w sobotę. „Ta szczepionka jest ostatecznym kluczem do zakończenia tej pandemii… jest kluczem do odzyskania naszego życia”.

W większości krajów początkowe dostawy zostały ograniczone do nieco poniżej 10 000 dawek, a programy masowych szczepień w UE mają się rozpocząć dopiero w styczniu. Każdy kraj sam decyduje, kto dostanie pierwsze strzały – ale najsłabszy każdy stawia na pierwszym miejscu.

Na Węgrzech pierwsza dostawa 9750 dawek – wystarczająca do zaszczepienia 4875 osób, ponieważ wymagane są dwie dawki na osobę – przybyła wczesną sobotę ciężarówką i została przewieziona do Centralnego Szpitala Południowego Pestu w Budapeszcie. Rząd powiedział, że cztery kolejne szpitale, dwa w Budapeszcie i dwa kolejne we wschodnich miastach Debreczyn i Nyíregyháza, również otrzymają szczepionki z pierwszej dostawy.

Władze francuskie oświadczyły, że dadzą pierwszeństwo starszym osobom, a francuski Urząd ds. Bezpieczeństwa Medycznego będzie monitorował wprowadzenie szczepionki pod kątem ewentualnych problemów. Niemcy, gdzie pandemia pochłonęła ponad 30 000 istnień ludzkich, zaczęły się od osób powyżej 80. roku życia i osób opiekujących się grupami wrażliwymi.

READ  To może być ostateczny koniec Nord Stream 2

Hiszpańskie władze podały, że pierwsza partia szczepionki dotarła do centrum Guadalajary, gdzie pierwsze zastrzyki zostaną podane w niedzielny poranek w domu opieki.

We Włoszech, które mają najgorszy wskaźnik wirusów w Europie, z ponad 71 000 zgonów, pielęgniarka w szpitalu Spallanzani w Rzymie, głównej placówce zajmującej się chorobami zakaźnymi stolicy, jako pierwsza w kraju otrzyma szczepionkę, a za nią pozostanie inny personel medyczny.

W Polsce pierwsze dwie osoby, które zostaną zaszczepione w niedzielę to pielęgniarka i lekarz w szpitalu MSW w Warszawie, a następnie personel medyczny w kilkudziesięciu innych szpitalach. Premier RP Mateusz Morawiecki powiedział, że szczepienie się Polaków jest patriotycznym obowiązkiem – przesłanie skierowane do społeczeństwa, w którym występuje wysoki poziom niechęci szczepień z powodu nieufności do władz.

W Bułgarii, gdzie obawy dotyczące szczepionek są również wysokie, jako pierwszy zostanie zastrzelony minister zdrowia Kostadin Angelov, który obiecał agresywną kampanię promującą korzyści wynikające ze szczepionek.

W Chorwacji dom opieki w stolicy Zagrzebiu będzie pierwszym, który otrzyma szczepionkę w niedzielę rano, według HRT TV. Władze planowały również zaangażowanie celebrytów i innych osób publicznych w kampanię szczepień.

„Czekamy na to już rok” – powiedział w sobotę rumuński premier Florin Catu, po tym, jak pierwsze szczepionki dotarły do ​​obozu wojskowego.

Szczepienia rozpoczęły się, gdy pierwsze przypadki nowego wariantu wirusa, który rozprzestrzenił się w Wielkiej Brytanii, zostały odkryte we Francji i Hiszpanii. Nowy wariant, który zdaniem władz Wielkiej Brytanii był znacznie łatwiejszy do przeniesienia, spowodował, że kraje europejskie, Stany Zjednoczone i Chiny nałożyły nowe ograniczenia w podróżowaniu na osoby z Wielkiej Brytanii.

Francuz mieszkający w Anglii przybył do Francji 19 grudnia i w piątek uzyskał pozytywny wynik testu na nowy wariant, podał francuski departament zdrowia. Nie ma żadnych objawów i jest izolowany w domu w centrum Tours.

Władze sanitarne w Madrycie potwierdziły wariant brytyjski u czterech osób zdrowych. Regionalny szef zdrowia Enrique Ruiz Escudero powiedział, że nowy szczep pojawił się, gdy zarażona osoba przyleciała na lotnisko w Madrycie.

READ  Banki proszą o lepsze dane na temat wdrażania unijnej taksonomii zielonych finansów - EURACTIV.com

Niemiecka firma farmaceutyczna BioNTech jest pewna siebie że jego szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie działać przeciwko nowemu brytyjskiemu wariantowi, jednak powiedział, że potrzeba więcej badań, aby był całkowicie bezpieczny.

___

Gera relacjonował z Warszawy. Współpracujący pisarze prasowi Lorne Cook w Brukseli, Angela Charlton w Paryżu, Joseph Wilson w Barcelonie, Hiszpania, Frances D’Emilio w Rzymie, Jovana Gec w Belgradzie w Serbii, Karel Janicek w Pradze i Veselin Toshkov w Sofii w Bułgarii, przyczynili się do tego. Raport.

___

Śledź zasięg AP na https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic, https: // a pnews.com/hub/coronavirus-vaccin e oraz https: //apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *