Connect with us

Gospodarka

Polska jest pierwszym krajem NATO, który kupuje tureckie drony

Published

on

Polska kupi od Turcji 24 uzbrojone drony – poinformował w sobotę polski minister obrony i będzie pierwszym członkiem NATO, który kupi tureckie bezzałogowe statki powietrzne (UAV) od Turcji.

Drony Bayraktar TB2, z których pierwsze mają zostać dostarczone w przyszłym roku, zostaną wyposażone w pociski przeciwpancerne. Polska kupi też pakiet logistyczno-szkoleniowy – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

Błaszczak powiedział w radiu państwowym, że drony Bayraktar TB2 „sprawdziły się w wojnach”, dodając, że bezzałogowe statki powietrzne były obsługiwane przez firmę wojskową bez podawania dalszych szczegółów.

Umowa, która zostanie zawarta bez przetargu, zostanie podpisana w przyszłym tygodniu podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Turcji.

Władze Turcji, członka NATO, twierdzą, że kraj ten stał się czwartym co do wielkości producentem dronów na świecie, odkąd prezydent Tayyip Erdogan zwiększył krajową produkcję, aby zmniejszyć zależność od zachodniej broni.

Turecki producent technologii obronnych Baykar sprzedał swojego uzbrojonego drona Bayraktar TB2 Azerbejdżanowi, Ukrainie, Katarowi i Libii. Erdogan powiedział w marcu, że Arabia Saudyjska jest również zainteresowana zakupem tureckich dronów.

Kanada zniosła zezwolenia na eksport technologii dronów do Turcji w kwietniu po tym, jak stwierdziła, że ​​sprzęt był używany przez siły azerbejdżańskie w walce z Armenią w enklawie Górskiego Karabachu. Części objęte embargiem obejmowały systemy kamer dla uzbrojonych dronów Baykar.

READ  Utylizacja urządzeń chińskiej marki
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *