Connect with us

Świat

Niektóre części Australii ogłaszają klęski żywiołowe podczas powodzi „raz na 100 lat”

Published

on

Od czwartku deszcze zalewają społeczności, ale w sobotę niektóre części wschodniego wybrzeża popadły w kryzys, kiedy wylała duża tama, co przyczyniło się do wezbrania rzek i spowodowania gwałtownych powodzi.

NSW i rząd federalny podpisały 16 oświadczeń o klęskach żywiołowych na obszarach rozciągających się na środkowym i środkowym północnym wybrzeżu, od Hunter Valley w pobliżu Sydney do Coff Harbour, powiedział sekretarz Służb Nadzwyczajnych NSW David Elliott na niedzielnej konferencji prasowej.

Nie zgłoszono jeszcze żadnych zgonów – ale Elliott ostrzegł: „Jesteśmy coraz bliżej nieuchronnej śmierci”.

„Nie możemy powiedzieć wystarczająco dużo: nie narażaj się na niebezpieczeństwo, nie narażaj agencji, które pomagają Ci w ratownictwie powodziowym” – powiedział.

Niektóre rodziny musiały ewakuować się w środku nocy, ponieważ rzeki osiągnęły niebezpieczny poziom, a 4000 więcej osób – głównie w rejonie Hawkesbury – mogło być ewakuowanych w niedzielę, powiedziała premier Gladys Berejiklian na konferencji prasowej.

„To nic, co widzieliśmy od lat 60-tych” – powiedział Berejiklian. W częściach stanu, które są bardziej dotknięte chorobą, zdarzenie to miało miejsce raz na sto lat. Powiedziała, że ​​w innych regionach, takich jak rejon Hawkesbury, jest to wydarzenie „jeden na 50 lat”.

Od czwartku stanowa służba ratownicza (SES) odpowiedziała na 7 000 wezwań o pomoc i przeprowadziła ponad 750 akcji ratowniczych. Tysiące ratowników i wolontariuszy wciąż jest na miejscu, pomagając uwięzionym mieszkańcom.

Zdjęcia pokazują podwórka i domy, które są do połowy zatopione, i ulice zalane po kolana. W środkowej północy Miasto TareeMieszkańcy uratowali krowę, która walczyła o utrzymanie się na powierzchni w wzburzonych wodach. W pobliżu, według spółki zależnej CNN, szalejąca powódź zmiotła cały dom Siedem wiadomości.
Mieszkańcy patrzą na wezbraną rzekę Nepean podczas ulewnego deszczu w zachodnim Sydney 20 marca.

Berejiklian wezwał mieszkańców do przestrzegania lokalnych instrukcji, trzymania się z dala od ulic i, jeśli to konieczne, przestrzegania nakazów ewakuacji – w tym tych, którzy mieszkają na obszarach zagrożonych powodzią i mogli wcześniej doświadczyć powodzi. „Jest inaczej,” ostrzegła. „To, przez co przechodzimy, różni się od tego, przez co przeszedłeś przez ostatnie 50 lat. Więc potraktuj to poważnie”.

READ  Mjanma: 14 Republikanów Izby Reprezentantów głosuje przeciwko środkowi potępiającemu przewrót wojskowy

Władze nie wiedzą jeszcze, ile domów lub infrastruktury zostało utraconych, ale „szkody są znaczące” – powiedziała.

Ogłoszenie klęski żywiołowej może rozszerzyć się na wybrzeżu wraz ze wzrostem szkód, powiedział Elliott. Oświadczenie pozwala poszkodowanym uzyskać pomoc finansową, w tym naprawę zniszczeń w domach, dopłaty do poszkodowanych zwierząt gospodarskich lub rolnictwa oraz pożyczki o niskim lub niskim oprocentowaniu.

Cały dom odpływa, gdy gwałtowne powodzie nawiedziły wschodnie wybrzeże Australii

Oczekuje się, że w nadchodzącym tygodniu nadal będzie padać obficie. Oczekuje się, że pas deszczu przemieści się przez stan od zachodu, przynosząc znaczne opady na północnych stokach w głębi lądu i północno-zachodnich – powiedziała Agata Imielska z Biura Meteorologii. W najbardziej dotkniętych obszarach deszcz może spaść ponad cztery razy więcej niż średnia miesięczna w ciągu zaledwie dwóch dni.

Środa to pierwszy dzień przerwy i spodziewany jest deszcz.

Jednak sprzątanie zajmie jeszcze wiele tygodni, powiedział zastępca komisarza SES Daniel Austin Nine News, spółka zależna CNN. Zespoły na lądzie spodziewają się, że operacje będą kontynuowane „długo po Wielkanocy”, a obniżenie się poziomu rzek zajmie trochę czasu. „Mamy do czynienia z kilkoma bardzo długimi i przeciągającymi się operacjami” – powiedział.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *