Connect with us

Gospodarka

Niebezpieczny nowy zwrot w populizmie Michaela Burleigha

Published

on

Chociaż populistyczne rządy zostały jeszcze bardziej zdyskredytowane przez słabe wyniki w obliczu COVID-19, nowa forma tej samej polityki już nabiera kształtów. Anty-Vaxxer i inni teoretycy spiskowi znajdują wspólną przyczynę wśród wyborców zaniepokojonych wpływem polityki klimatycznej.

LONDYN – Większość „geopolitycznych” zagrożeń, rzeczywistych lub pośrednich, które dziś pojawiają się na pierwszych stronach gazet na Zachodzie, ma charakter egzogeniczny – pochodzi z Chin, Rosji, Iranu i tak dalej. Ale inni są w demokracjach świata. Należą do nich aprobata amerykańskiej Partii Republikańskiej dla autorytaryzmu Trumpa, który podważa demokrację kraju, oraz możliwość pojawienia się nowych, nieprzewidzianych odmian populizmu na całym świecie.

Nowe podejście do populizmu może obejmować wrogość zarówno wobec kosztownych zielonych polityk, jak i szczepień przeciwko COVID-19. Byłoby to spowodowane połączeniem prawdziwych obaw związanych z problemami w miękkiej oprawie i rodzajem konspiracyjnego szaleństwa, które kwitnie w Internecie.

W odpowiedzi na nowe, w bardziej uzależnionych od paliw kopalnych gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej rośnie antyzielony populizm strategia redukcji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. W rzeczywistości tzw. plan Fit for 55 zdaje się wzywać do kompleksowej transformacji tych gospodarek.

Spójrz na Polskę, która generuje 70% swoją energię z węgla i otrzymuje dodatkowe dostawy z Rosji za pośrednictwem gazociągu. Węgiel jest szczególnie bogaty w południowej Polsce, gdzie wykorzystywany jest jako paliwo dla ogromnych elektrowni dostarczających tanią energię elektryczną dla przemysłu.

Aby osiągnąć cele emisyjne UE, Polska musi dokonać dekarbonizacji bardziej kompleksowo i szybciej niż ktokolwiek inny. Niedawno rząd dostosować ambitny cel zmniejszenia udziału węgla w miksie energetycznym kraju z 70% do 11% do 2040 r. 100 000 silnie uzwiązkowionych i wpływowych politycznie pracowników.

Ponadto Polska jest słabo przystosowana do korzystania z odnawialnych źródeł energii przy niewielkim wietrze i nasłonecznieniu w zimie. Zamiast tego ma na celowniku „rozwiązania”, takie jak energetyka jądrowa i gazociąg „Baltic Pipe” – dotowane przez Komisję Europejską w wysokości 215 mln euro (251 mln USD) – na import gazu z Norwegii przez Danię.

Subskrybuj Project Syndicate

Pakiet2021_web4

Subskrybuj Project Syndicate

Ciesz się pełnym dostępem do pomysłów i opinii czołowych światowych myślicieli, w tym cotygodniowych długich czytań, recenzji książek, kolekcji tematycznych i wywiadów; Nadchodzący rok roczny magazyn drukowany; całość PS Archiwum; i więcej. Wszystko za mniej niż 9 USD miesięcznie.

Zapisz się teraz

Ale żadna z tych opcji nie jest dobrze przyjmowana w Niemczech. Jeśli wysiłki Polski na rzecz dostosowania się do polityki UE spowodują konflikt z kluczowymi sąsiadami i partnerami handlowymi, będzie potępiona, jeśli tak się stanie, i potępiona, jeśli tego nie zrobi. Istnieją przesłanki do rozkwitu anty-zielonego populizmu.

Ale to populistyczne zagrożenie nie ogranicza się do Europy Środkowo-Wschodniej. Opór wobec ochrony klimatu może równie łatwo rozprzestrzenić się na bardziej ugruntowane demokracje w Europie, jeśli kosztowne rzeczy, takie jak powietrzne pompy ciepła i inteligentne liczniki, staną się technicznie zbędne lub pojazdy z silnikami spalinowymi zostaną zepchnięte z drogi przez przepisy rządowe.

Rzeczywiście, Francja przez krótki czas była epicentrum antyzielonej reakcji w Europie z dzikusami zachódżółty (Żółte Kamizelki) protesty, które rozpoczęły się w 2018 roku. Wściekli obywatele, którzy polegają na samochodach, aby poruszać się po swoich dzielnicach, ostatecznie zmusili prezydenta Emmanuela Macrona do uchylenia nowego podatku od oleju napędowego. Miałeś rację, biorąc pod uwagę, że infrastruktura dla droższych pojazdów elektrycznych po prostu nie istnieje we Francji (ani nigdzie indziej).

Ostatnio znaczna część tej kohorty wydaje się współpracować z bojownikami antyszczepionkowymi (wielu z nich jest ze skrajnej prawicy), którzy przyjęli różne libertariańskie postawy propagowane w Internecie. Ten zbieg skarg może być atrakcyjny, zwłaszcza że bardziej konwencjonalne ruchy populistyczne zaczęły być szarpane, szczególnie na Węgrzech, w Polsce, Słowenii i innych krajach. Podczas pandemii ludzie zmęczyli się autorytaryzmem, korupcją i podziałami – kryzysem, który został rażąco źle potraktowany przez populistyczne rządy. Ludzie tacy jak premier Węgier Victor Orbán to elita, a nie antysystemowa opozycja.

Odporność na szczepienie jest tak stara, jak samo szczepienia. Angielskie miasto Leicester było kiedyś wylęgarnią tego wirusa. W 1885 r. odwiedziło je 100 000 osób Rajd antyszczepionkowy, wraz z trumną dziecka i portretem Edwarda Jennera, pioniera szczepień przeciwko ospie. Takie ruchy często opierały się na połączeniu fundamentalistycznego chrześcijaństwa (które sprzeciwiało się ingerencji w dzieło Boga) i podejrzenia, że ​​nowoczesne państwo ma prawo do wprowadzania obowiązkowych szczepień dla niemowląt i dzieci w wieku szkolnym.

Jedynym wyjątkowym wkładem naszych czasów jest rola mediów społecznościowych w poszerzaniu poglądów lekarzy i naukowców, jak miało to miejsce później Nazwa naukowego czasopisma medycznego opublikował (a następnie wycofał) fałszywe twierdzenia Andrew Wakefielda, że ​​szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) była powiązana z autyzmem.

W dzisiejszych czasach każde wyszukiwanie szczepionek w Internecie natychmiast ujawnia nieproporcjonalną liczbę stron antyszczepionkowych, a także zgubne przekomarzanie się, że wykluczenie nieszczepionej młodzieży z nocnych klubów jest podobne do przyjmowania Żydów do Auschwitz. Wersje tej analogii od dawna pojawiają się w Wielkiej Brytanii Codzienny Telegraf, dzięki uprzejmości dogmatycznych libertariańskich komentatorów, którzy połączyli siły z takimi jak Fratelli d’Italia (Bracia Włoch), rdzennym włoskim ruchem faszystowskim. Każdy wróg UE jest domyślnie jej najlepszym przyjacielem. Chociaż przytłaczająca większość Włochów popiera rząd Inicjatywa Greenpass, lider Fratelli, Giorgia Meloni, nie głośno nie.

Tacy bojownicy są szczególni w ojczyźnie Ludwika Pasteura ćwiczyć przez rząd Zasady przechodzenia szczepieńktóre wykluczają osoby niezaszczepione z koncertów, kin, muzeów, basenów, teatrów i restauracji, w których gromadzi się 50 lub więcej osób. Dalsze trudności mogą pojawić się, gdy pielęgniarki (tylko 50-58% zaszczepionych) nie mogą pracować do czasu podania dwóch dawek; lub gdy pracownicy kolei sprzeciwiają się egzekwowaniu przepisów dotyczących przepustek szczepień w pociągach lokalnych i podmiejskich. Żadna praca nie powinna wiązać się z ryzykiem uderzenia głową lub uderzenia pięścią w twarz.

Było być może nieuniknione, że pasożytnicza populistyczna prawica kurczowo trzyma się tych kwestii. Chociaż Marine Le Pen ze skrajnie prawicowej partii National Rally zwykle zabezpieczała swoje zakłady, jej były prawa ręka, Florian Philipott, był bardzo głośno na największym z wielu antyszczepionkowych wieców w lipcu. Rosną one z każdym miesiącem, z 200 000 uczestników pierwszy w sierpniu. Ten „ruch” kwitnie wśród półwykształconych w małych miasteczkach i miasteczkach takich jak Marsylia, gdzie uparci pastis Do jego szeregów dołączają również społeczności żarłoczne i imigrantów religijnych.

Warto jednak zauważyć, że 62% milcząca większość we Francji popiera rejestry szczepień, a 70% chce, aby wszyscy pracownicy szpitali i domów opieki w pełni zaszczepione. Prawdopodobnie dlatego Macron trzymał się broni: ma nadzieję, że zwycięży racjonalność i że wzrost aktywności gospodarczej przyniesie korzyści jego kampanii wyborczej w 2022 roku. Miejmy nadzieję, że ma rację.

Widać jednak zarysy wyłaniającego się politycznego połączenia irracjonalności z problemami w miękkiej oprawie. Jeśli anty-Vaxxers i anty-Zieloni połączą siły, dowolna liczba zabłąkanych populistycznych demagogów mogłaby spróbować poprowadzić taki ruch. Podkreśla to wagę inicjatyw ONZ, takich jak: Zespół Haloktóry zgromadził naukowców, aby nagłośnić znaczenie szczepionek, zwłaszcza na platformach społecznościowych.

READ  Nowy Mercedes klasy E. Test, zdjęcia, sprzęt, ceny w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *