Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Szachy: Carlsen odpadł z półfinału mundialu, gdy pojawia się Duda z Polski | Magnus Carlsen

Published

on

Magnus Carlsen nigdy nie wygrał dwuletniego pucharu świata w pucharze, a numer 1 został wyeliminowany w półfinale odnowienia 190 000 $ w Soczi we wtorek. 23-letni Polak Jan-Krzysztof Duda ponownie okazał się największym wrogiem norweskich mistrzów świata i wygrał turniej.

Jesienią ubiegłego roku Duda zakończył rekordową passę Carlsena 125 niepokonanych meczów i gratulował mu jego imiennik Andrzej Duda, Prezydent RP. Szachista Duda poradził sobie w tym tygodniu jeszcze lepiej, kiedy pokonał w finale Pucharu Świata Sergeya Karjakina, pretendenta do tytułu z 2016 roku. Jednak ich pierwsza gra była szybkim remisem w tej sekundzie Duda był dobrze przygotowany do modnego kontrataku na Gambit Królowej. Karjakin nigdy nie wszedł do gry i oddał tylko pionka, ale na słabej pozycji.

Sukces Dudy zakwalifikował go do ośmioosobowego pretendenta do 2022 roku, który zdecyduje, kto będzie kolejnym pretendentem do mistrzostw świata po meczu w 2021 roku, w którym Rosjanin Ian Nepomniachtchi zmierzy się z Carlsenem w 14 meczach od listopada do grudnia w Dubaju. Krakowski student będzie pierwszym w historii kandydatem do Mistrzostw Świata, który będzie reprezentował Polskę.

Z czołowej dwudziestki na świecie Duda nagle wskoczył na skraj pierwszej dziesiątki, a w wieku 23 lat wciąż jest przed nim. Kilkadziesiąt lat temu legendy Miguel Najdorf i Samuel Reshevsky urodzili się w Polsce, ale startowali w Turnieju Kandydatów jako reprezentanci Argentyny i USA.

Dudley decydujące zwycięstwo przeciwko Carlsenowi przyszedł po trzech nieprzyjemnych remisach. Strategicznie ograł swojego przeciwnika w sytuacji, w której Norweg miał mało aktywnej gry dla swoich postaci, podobnie jak wschodząca gwiazda Andrey Esipenko, 19, w swoich dwóch zwycięstwach z mistrzami w 2021 roku.

Wybór Carlsena na otwarcie przeciwko Sycylijczykowi 1 e4 c5 nie powiódł się, ponieważ 2 Sf3 d6 3 Gb5 + Gd7 4 Gxd7 + Hxd7 wkrótce przekształciło się w coś w rodzaju Francuza, z czarnymi zamienionymi gońcami z jasnego pola i infiltracją ciemnych pionków Carlsena.

Mowa ciała mistrza świata wydawała się statyczna i niewygodna, gdy pogarszała się jego pozycja. Później przyznał, że czuł się defetystycznie z powodu zbliżającego się odejścia w pozycji, w której Duda kontrolował szachownicę z niewielkim luzem, a ten stan umysłu zwiększał jego stracone szanse na remis, gdy Duda popełnił błąd w końcówce gońca z powodu braku czasu .

Uwolniony od oczekiwań w meczu o trzecie miejsce w środę i czwartek, Carlsen pokonał Rosjanina Władimira Fedosejewa 2:0 dzięki pomysłowej grze ofensywnej. Najpierw on wygrał z czarnym w indianie królewskim, gdzie armia Białych była dziwnie ściśnięta w prawym rogu, a potem, jeszcze bardziej niszcząca, niż biały w Caro-Kannie 1 e4 c6.

Mistrzostwa Świata Kobiet miały również zaskakujący wynik, kiedy 37-letnia Alexandra Kosteniuk, która wygrała turniej, gdy stał się on Pucharem Świata w 2008 roku, pokonała czołową rozstawioną w tabeli Aleksandrę Goryachkinę, 22-letnią odważną grą ofensywną.

To była wygrana dla Kosteniuka, która mogła się cieszyć. „Kiedy jesteś młody i wygrywasz, tak naprawdę tego nie doceniasz” – powiedziała. „Gdy się starzejesz, każda wygrana jest jak coś niesamowitego i zaczynasz to doceniać o wiele bardziej”.

Mistrzostwa Świata 2021 są uważane za ważny sukces i kamień milowy w powrocie do normalnych szachów poza szachownicą, zwłaszcza że przypadki Covid-19 nie rozpoczęły się w późniejszych rundach. Wzmocniło to kariery Dudy, Esipenki i kilku młodszych talentów, podczas gdy samotny angielski zawodnik Ravi Haria dwukrotnie pokonał wysoko ocenianych arcymistrzów i wzmocnił swoją reputację wschodzącej gwiazdy.

Międzynarodowa gra online idzie w tym tygodniu z Szachowi mistrzowie, przedostatnia impreza na trasie Meltwater Champions Tour, która kończy się we wrześniu w San Francisco.

Wesley So był wybitnym graczem na trasie i jedynym, który konsekwentnie nadąża za Carlsenem. Mistrz USA był zszokowany, gdy Jorden van Forest pokonaj go w 19 ruchach w klasycznym stylu ataku, ale dzięki temu jest odporny i i tak wygrał grę. Chessable Masters kończy się w ten weekend (start o godzinie 15.45) półfinałami w piątek i finałami w sobotę-niedzielę.

3775: 1 Be5 +! Kc6 2 Wa6 + Kd7 3 Wxe6! Kxe6 4 f5 + Kxf5 5 Gxg3 i wygrywa. Biały król zbija oba czarne pionki, a następnie eskortuje białego pionka „h” w celu awansu. W K + B + h Bauer v K, biegacz musi kontrolować pole kobiet.

READ  Prezydent RP woli „rynkową” reformę mediów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *