Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Nie uczcie nas Polaków o demokracji

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że nikt nie ma prawa uczyć swojego kraju demokracji po tym, jak Unia Europejska powiedziała, że ​​ze względu na rządy UE nadal trwają rozmowy o płaceniu miliardów euro sposób, w jaki członek Bloku Polska ma problemy prawne.

„Nikt nas nie nauczy, czym jest demokracja i rządy prawa, bo Polska ma bardzo długą i szlachetną historię w walce z wszelkiego rodzaju totalitaryzmami i despotami” – powiedział Morawiecki na Facebooku.

„W strasznych latach komunizmu walczyliśmy o rządy prawa i demokrację, ale mamy znacznie dłuższą tradycję demokracji i nie chcemy, aby ktokolwiek w Europie Zachodniej uczył nas, czym jest demokracja, czym są rządy prawa”. Czy dlatego, że robimy to najlepiej wiemy – dodał premier.

Dwa dni wcześniej unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział, że kwestionowanie przez polski rząd prymatu prawa UE w bloku 27 państw jest kwestią, która zostanie omówiona, zanim Polska udostępni miliardy euro w funduszach na przywrócenie pandemii.

Na początku tego roku Morawiecki zwrócił się do krajowego trybunału konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy w narodzie środkowoeuropejskim powinna obowiązywać polska konstytucja, czy prawo unijne.

Sąd odroczył werdykt i następne posiedzenie zaplanowano na 22 września. Gdyby polskie prawo miało pierwszeństwo, zagrażałoby to usieciowionemu porządkowi prawnemu UE.

Morawiecki zwrócił się o rewizję w marcu po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że prawo UE ma pierwszeństwo przed polską konstytucją. Stało się to w warunkach większego sporu o zmiany w polskim sądownictwie, zainicjowane przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość, które UE postrzega jako erozję demokratycznej kontroli i równowagi.

Prawa autorskie 2021 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani rozpowszechniany w jakikolwiek sposób bez pozwolenia.

READ  lil yachty: Rozstrojony przewodnik dla dorosłych po kulturze dziecięcej. Dlaczego Lil Yachty jest w „Polsce”?
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *