Connect with us

Gospodarka

Wyjaśnienie: Dlaczego Europa daje Wietnamowi tak wiele szczepionek na COVID-19?

Published

on

Włochy i Rumunia stały się ostatnimi krajami europejskimi, które w zeszłym tygodniu przekazały Wietnamowi szczepionki przeciw COVID-19. W ciągu ostatnich kilku tygodni Polska, Czechy, Węgry i Francja podały dawki Hanoi. DW Szacuje się, że do tej pory kraje UE przekazały lub zadeklarowały łącznie 2,6 miliona szczepień Wietnamowi, który jest ważnym graczem w polityce azjatyckiej.

Wietnam jest również dużym odbiorcą szczepionek przekazanych w ramach programu COVAX, który otrzymał około jednej trzeciej całkowitego finansowania z krajów UE w ramach inicjatywy „Team Europe”. „Państwa europejskie prawdopodobnie mają inną mieszankę motywacji, która łączy interes narodowy i altruizm” – powiedział Carl Thayer, emerytowany profesor z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii. „Dostarczanie szczepionek przeciw COVID do Wietnamu jest naturalną odpowiedzią na te czynniki”.

Nacisk na szczepionki produkowane w kraju

Na dzień 30 sierpnia tylko 2,6 procent populacji wietnamskiej zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, najniższemu wskaźnikowi w Azji Południowo-Wschodniej. Wynika to w dużej mierze z tego, że rząd wietnamski postanowił na początku tego roku skoncentrować się na opracowaniu własnych szczepionek domowych – wysiłek o różnym stopniu powodzenia. Komunistyczny rząd w Hanoi spodziewa się, że te produkowane w kraju szczepionki będą dostępne na początku 2022 roku.

Eksperci oskarżyli również wietnamski rząd o pychę po tym, jak wydawało się, że nie spieszy się z pozyskiwaniem szczepionek, gdy były one dostępne. Wietnam odnotował tylko 1465 infekcji i 35 zgonów w 2020 roku, podczas gdy jego gospodarka była jedną z niewielu w Azji, które odnotowały wzrost w zeszłym roku. Jednak pandemia spustoszyła kraj w ostatnich miesiącach, pogorszona przez rozprzestrzenianie się bardziej zaraźliwego wariantu Delta. Około 96 procent z 470 000 przypadków w Wietnamie zostało zarejestrowanych po 1 lipca.

Wezwania o pomoc zagraniczną

Wietnamscy urzędnicy w kraju i za granicą bardzo aktywnie promują darowizny szczepionek, powiedział Le Hong Hiep, starszy pracownik Programu Badań nad Wietnamem w ISEAS-Yusof Ishak Institute. „W ciągu ostatnich kilku miesięcy na każdym spotkaniu z zagranicznymi odpowiednikami przywódcy wietnamscy prosili ich o pomoc Wietnamowi w radzeniu sobie z pandemią, szczególnie poprzez wymianę szczepionek” – powiedział.

READ  Japonia prowadzi kampanię na rzecz Europy Wschodniej z myślą o strategii UE wobec Indo-Pacyfiku

Na spotkaniu z prezydentem Wietnamu Nguyenem Xuan Phucem 1 czerwca ambasador Giorgio Aliberti, szef delegacji UE w Wietnamie, rzekomo obiecał pomóc w zbieraniu darowizn na szczepionki od rządów europejskich. Aliberti powiedział DW że „ostatnie darowizny od niektórych państw członkowskich UE w naturalny sposób odzwierciedlają trudną sytuację pandemii”. [in Vietnam] w ciągu ostatnich kilku miesięcy oraz prośba o wsparcie ze strony rządu wietnamskiego.”

UE „odpłaca się” organizacją charytatywną za wczesną pandemię

Istnieje również wrażenie, że Europejczycy spłacają teraz dobroczynność, którą wykazał się Wietnam, gdy pandemia szalała w ich krajach w zeszłym roku. „W pierwszych dniach pandemii, kiedy Europa była w gorszej sytuacji, Wietnam podarował ŚOI i maski wielu krajom, w tym krajom europejskim” – zauważył Huong Le Thu, starszy analityk w Australijskim Instytucie Polityki Strategicznej.

Na przykład w kwietniu 2020 r. Wietnam podarował ponad 550 000 masek na twarz Francji, Niemcom, Włochom, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Liczne towarzystwa przyjaźni wietnamskich i grupy diaspory w Europie również odegrały kluczową rolę w przekazywaniu sprzętu ochronnego i zbieraniu funduszy na lokalne działania humanitarne, gdy pandemia panowała w całej Europie.

Grupy wietnamskie były szczególnie aktywne w takich krajach jak Czechy, Francja, Niemcy i Polska, w których znajdują się największe społeczności wietnamskiej diaspory w Europie. Wszystkie cztery z tych krajów przekazały teraz szczepionki Wietnamowi.

Motywy ekonomiczne w zasięgu wzroku

Analitycy podejrzewają jednak, że rządy europejskie nie kierują się wyłącznie altruizmem. W interesie gospodarczym UE leży jak najszybsze wyjście Wietnamu z pandemii, a to wymaga szeroko zakrojonych szczepień. Wietnam jest obecnie 15. największym partnerem handlowym UE i największym w Azji Południowo-Wschodniej, obszarze świata, w którym Bruksela pragnie rozwijać interesy gospodarcze i geopolityczne. Umowa o wolnym handlu między UE a Wietnamem – drugi pakt handlowy, który Bruksela zawarła z krajem Azji Południowo-Wschodniej po poprzedniej umowie o wolnym handlu z Singapurem – weszła w życie w połowie 2020 r.

READ  Młode dziewczyny odwiedza gigantyczny żółw Galapagos

Le Thu z Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej zauważył, że amerykańskie firmy, takie jak Nike, Adidas i Apple, których łańcuchy dostaw w Wietnamie zostały dotknięte wzrostem liczby infekcji w tym kraju, wezwały rząd USA do przekazania szczepionek Wietnamowi. Następnie Stany Zjednoczone udostępniły temu krajowi miliony szczepionek.

Europejska chęć zdobycia wpływów w regionie

Oprócz swojego znaczenia gospodarczego, Wietnam jest również jednym z najważniejszych graczy geopolitycznych w regionie Indo-Pacyfiku, w którym państwa europejskie desperacko chcą teraz zdobyć przyczółek. Darowizna szczepionek dla Wietnamu jest „częścią większego geopolitycznego nacisku krajów europejskich, aby uzyskać wpływy i prestiż od wietnamskiego rządu” – powiedział Tuan Le Anh, zastępca dyrektora ds. informatyki i dyrektor ds. badań w Dragon Capital.

Wietnam był najgłośniejszym przeciwnikiem agresywnych działań Chin na Morzu Południowochińskim, gdzie Hanoi i Pekin twierdzą, że to samo sporne terytorium. Kraje takie jak Niemcy i Francja przeprowadziły ostatnio ćwiczenia dotyczące swobody żeglugi na obszarze morskim, podczas gdy Bruksela ma opublikować w tym miesiącu swój dokument strategiczny na temat Indo-Pacyfiku. Silna i trwała przyjaźń z Wietnamem jest kluczem do ambicji UE w regionie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *