Connect with us

Świat

Netanjahu i Bennett rozmawiają o wspólnym budowaniu koalicji

Published

on

Netanjahu i Bennett rozmawiają o wspólnym budowaniu koalicji
Yesh Atid Prezes Yair Lapid i lider Yamina Naftali Bennett powinien spotkać się późnym wieczorem w sobotę, aby omówić możliwość utworzenia rządu bez premiera Benjamina Netanjahu.

Według Kan News, Bennett chce, aby Lapid polecił go prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi w poniedziałek, aby utworzył kolejny rząd, a prośba, której Lapid raczej się nie spełni.

Jednocześnie uważa się, że Lapid będzie wymagał od Bennetta zadeklarowania, że ​​nie wejdzie do żadnego rządu pod rządami Netanjahu w celu omówienia porozumienia rotacyjnego między nimi, jeśli „Blok na rzecz zmian” i Yamina mogą ustanowić formę rządu.

Źródła w Yamina stwierdziły, że partia była skłonna zarekomendować Bennettowi utworzenie rządu, chociaż prawie na pewno nie byłby on blisko mandatu, a potem zobaczył, jak rozwiną się wydarzenia.

Islamistyczna partia Raam spotkała się w sobotę w Nazarecie, aby omówić, komu zaleciłaby utworzenie rządu, ale podobno nie podjęła decyzji.

Kan News poinformował, że źródła w Partii Nowej Nadziei Gidona Saara wskazały, że bycie częścią rządu opartego na wstrzymaniu się od głosu Raama nie wyklucza bycia częścią rządu

Podczas uroczystości Mimouna w sobotę wieczorem Netanjahu pochwalił swój sukces w sprowadzeniu szczepionek na koronawirusa do Izraela i ostrzegł przed wyzwaniami tego kraju, w tym przed irańskim programem nuklearnym.

„Biorąc pod uwagę te wyzwania i niesamowite możliwości, które są nam przedstawiane, potrzebujemy lat stabilnego prawicowego rządu, który troszczy się o obywateli Izraela. To jest to, co jest teraz potrzebne i Bóg chce, abyśmy to osiągnęli i wierzę, że jest to możliwe ”- powiedział Netanjahu.

W piątek Netanjahu spotkał się z Bennettem w biurze premiera w Jerozolimie i omówił potrzebę jak najszybszego utworzenia „stabilnego, funkcjonującego rządu” – powiedział po spotkaniu rzecznik Bennett.

READ  Według ocalałych w pontonie na Morzu Śródziemnym zginęło 60 migrantów

Oczekiwano, że Netanjahu zaoferuje Bennettowi kluczowe stanowiska ministerialne oraz połączenie Bennetta Yamina z Likudem Netanjahu. Ale nie powinien oferować Bennettowi tego, czego szuka: rotacji na stanowisku premiera.

Bennett odmówił ujawnienia swoich zamiarów podczas rozmowy z dziennikarzami w gabinecie premiera przed spotkaniem.

„My [in Yamina] Mam cel, a jest nim zbudowanie dobrego i stabilnego rządu, który pomoże obywatelom Izraela tak szybko, jak to możliwe – powiedział Bennett. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby to osiągnąć. „

Źródła bliskie szefowi New Hope, Gideonowi Sa’arowi, podały w piątek, że nagłówek Israel Hayom o Bennetcie oferującym Netanjahu, że lider Yaminy będzie pierwszy w rotacji z premierem, New Hope spoza koalicji będzie wspierany.

Źródła podały, że nie tylko dotrzyma obietnicy nie zasiadania w rządzie kierowanym przez Netanjahu, ale także nie wróci spoza koalicji, w której Netanjahu jest wicepremierem.

Bennett spotka się w sobotę wieczorem z liderem opozycji Yairem Lapidem, który ma zaproponować Bennettowi pełnienie funkcji premiera w pierwszej kolejności. Ale źródła bliskie Bennettowi podały w czwartek wieczorem, że zdecydował już nie rekomendować Lapida do tworzenia rządu, kiedy spotkał się w poniedziałek z prezydentem Reuvenem Rivlinem.

Aby zdobyć większość 61 MK, Netanjahu i Lapid musieliby być wspierani zarówno przez Yaminę, jak i partię Ra’am (United Arab List) MK Mansour Abbas.

Przywódca religijnej partii syjonistycznej, Bezalel Smotrich, powtórzył w piątek rano, że jego partia nie zasiądzie w rządzie z Ra’amem ani „innymi zwolennikami terroru” po tym, jak Abbas wygłosił w czwartek przemówienie po hebrajsku, w którym wezwał ludzi do wspólnego życia.

„Utworzenie rządu opartego na Ra’amie i Abbasie będzie katastrofą i płaczem przez pokolenia, a my nie pozwolimy na jego utworzenie” – powiedział Smotrich, wzywając Sa’ara i Bennetta do przyłączenia się do prawicowego rządu kierowanego autorzy: Ra’am i Bennett Netanyahu.

READ  Włoski komisarz: Sytuacja w pandemii jest dramatyczna

„Uścisk dłoni z„ wyciągniętą ręką ”Abbasa„ świadomie lub nieświadomie – neutralizuje najbardziej podstawowy izraelski etos ”, ostrzegł nadchodzący elekt MK-elekt Orit Struck w piątek w odpowiedzi na oświadczenia Abbasa, że ​​wyciąga rękę, aby współistnieć w Izrael.

„Uścisk dłoni Abbasa wyciągniętą ręką kastruje – świadomie lub nieświadomie – najbardziej podstawowy izraelski etos i dołącza do tych Arabów, którzy są gotowi zaakceptować ten etos, aby zapisać się do IDF i pracować dla prawdziwego Partnerstwa z Państwem Izrael, „Uderzył tweeta.

Aby zmienić decyzję Smotricha, by nie polegać na Ra’amie w tworzeniu koalicji, ustępujący Likud MK Ayoub Kara spotkał się w piątek z mentorem Religijnej Partii Syjonistycznej, rabinem Haimem Druckmanem. Kara powiedziała Jerusalem Post po spotkaniu, że to „bardzo interesujące” i że zarówno on, jak i rabin byli optymistami, że Netanjahu może utworzyć koalicję.

Abbas wygłosił hebrajskie przemówienie w Nazarecie w czwartek wieczorem, aby dotrzeć do żydowskich Izraelczyków, ale nie ujawnił swoich planów politycznych.

„To, co nas łączy, jest silniejsze niż to, co nas dzieli” – powiedział. „Czas posłuchać innych”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *