Connect with us

Gospodarka

Najważniejsze informacje biznesowe: Powell mówi, że światopogląd jest ograniczony

Published

on

___

Fed Powell: Wysoka inflacja zagraża rynkowi pracy

WASZYNGTON (AP) – Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział we wtorek, że wysoka inflacja jest poważnym zagrożeniem dla celu Fedu, jakim jest przywrócenie większej liczby Amerykanów do pracy, i powiedział, że Fed podniesie podwyżki stóp bardziej niż planuje teraz, jeśli będzie to konieczne do powstrzymania wzrostu cen. „Jeśli będziemy musieli z czasem podnosić stopy procentowe, to zrobimy to” – powiedział Powell podczas przesłuchania przed senacką komisją bankową rozważającą jego nominację na drugą czteroletnią kadencję. Urzędnicy Fed przewidują w tym roku trzy podwyżki krótkoterminowych stóp procentowych, chociaż niektórzy ekonomiści twierdzą, że spodziewają się czterech podwyżek stóp procentowych w 2022 roku.

___

Oczekuje się, że epidemie i wąskie gardła będą globalnym wzrostem w ’22. zwolnij

WASZYNGTON (AP) – Bank Światowy obniża prognozy dla światowej gospodarki. Obwinia ciągłe epidemie COVID-19, zmniejszenie wsparcia biznesowego rządu i ciągłe „wąskie gardła” w globalnych łańcuchach dostaw. Agencja walki z ubóstwem, w skład której wchodzi 189 krajów, prognozuje globalny wzrost gospodarczy w tym roku na poziomie 4,1%. To mniej niż prognozowany wzrost o 4,3% w czerwcu. Jest to również niższy niż wzrost o 5,5%, jaki szacuje światowa gospodarka w 2021 roku. W opublikowanym we wtorek raporcie Global Economic Prospects Bank Światowy przewiduje, że w tym roku gospodarka USA wzrośnie o 3,7% w porównaniu z 5,6% w 2021 roku. Oczekuje, że Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, spowolnią z 8% rok wcześniej do 5,1% w 2022 roku.

___

Światowe Forum Ekonomiczne ostrzega, że ​​cyberzagrożenia zwiększają zagrożenie klimatyczne

LONDYN (AP) – Światowe Forum Ekonomiczne twierdzi, że cyberzagrożenia i rosnący wyścig kosmiczny stanowią nowe zagrożenia dla światowej gospodarki, oprócz istniejących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i pandemią koronawirusa. Opublikowany we wtorek Global Risks Report zwykle pojawia się przed dorocznym elitarnym zimowym spotkaniem prezesów i światowych liderów w szwajcarskim kurorcie narciarskim Davos. Ale wydarzenie zostało przełożone drugi rok z rzędu z powodu COVID-19. Według raportu cyberataki stają się coraz bardziej agresywne i powszechne, ponieważ przestępcy stosują ostrzejsze taktyki, aby ścigać bardziej wrażliwe cele. Dzieje się tak, ponieważ pandemia zmusiła wiele osób do pracy wirtualnej lub uczęszczania na zajęcia.

READ  Koronawirus. Samolot z Wuhan wylądował w Pyrzowicach. Sprzęt medyczny na pokładzie

___

Polska zapowiada obniżki podatków, aby złagodzić rosnącą inflację

WARSZAWA, Polska (AP) – W ramach działań prawicowego rządu na rzecz walki z inflacją polski premier zapowiedział drugą rundę obniżek VAT po osiągnięciu w zeszłym miesiącu maksimum od 21 lat. Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że podatek od paliw silnikowych zostanie obniżony z 23% do 8% od lutego do lipca. Nie pobiera się podatku od gazu do gotowania i ogrzewania, od niektórych produktów spożywczych ani od sztucznych nawozów. Morawiecki powiedział, że koszt tych działań może sięgnąć 20 miliardów złotych, czyli 5 miliardów dolarów.

___

Drugim wyborem dla pracowników Amazona w Alabamie będzie poczta

Federalny komitet roboczy powiedział, że pracownicy Amazona w zakładzie w Bessemer w stanie Alabama będą głosować nad nowymi wyborami pocztą w przyszłym miesiącu, aby zdecydować, czy należy się uzwiązkowić. Narodowa Rada ds. Stosunków Pracy poinformowała, że ​​karty do głosowania zostaną wysłane 4 lutego i muszą zostać zwrócone przed rozpoczęciem liczenia 28 marca. Ten ruch ma miejsce około półtora miesiąca po tym, jak zarząd przeprowadził nowe wybory związkowe dla pracowników Amazona w oparciu o sprzeciw stowarzyszeń handlu detalicznego, hurtowego i domów towarowych do pierwszego głosowania, które odbyło się w kwietniu.

___

Prawodawcy Kalifornii debatują nad propozycją powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego

SACRAMENTO, Kalifornia (AP) – Kalifornijscy prawodawcy będą debatować, czy stworzyć pierwszy w kraju powszechny system opieki zdrowotnej. Projekt ustawy o utworzeniu systemu i określeniu jego zasad ma zostać wysłuchany we wtorek w parlamencie stanowym. W późniejszym terminie do ustawodawcy trafi osobny projekt ustawy regulujący wypłatę ubezpieczenia. Pierwsza ustawa musi przejść sejm państwowy do 31 stycznia, by mieć szansę na zatwierdzenie w tym roku. Ustawa wprowadzająca metodę płatności za ubezpieczenie podniosłaby podatki dla niektórych bogatszych osób i większych firm. Wyborcy musieliby zatwierdzić plan płatności, zanim stałby się prawem.

READ  Shirley W. Rosen, inspirująca nauczycielka ekonomii domowej i aktywistka na rzecz praw zwierząt, umiera w wieku 72 lat

___

Pytanie do Fedu: Czy z walką z inflacją zwlekano zbyt długo?

WASZYNGTON (AP) – Przy rosnącej inflacji, spadającym bezrobociu i rosnących płacach niektórzy ekonomiści ostrzegają, że Rezerwa Federalna mogła zbyt długo czekać z odwróceniem swojej polityki ultra niskich stóp procentowych – opóźnienie, które może narazić gospodarkę na zwiększone ryzyko. W środę rząd ma ogłosić, że ceny konsumpcyjne wzrosły o 7,1% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co byłoby największym tego rodzaju wzrostem od dziesięcioleci. Prezes Fed, Jerome Powell, z pewnością zostanie rozszyfrowany w tej sprawie podczas wtorkowego przesłuchania w Senacie w sprawie swojej nominacji na drugą kadencję. Inflacja stała się największym zagrożeniem dla gospodarki, rosnącą troską o rynki finansowe i problemem politycznym dla administracji Bidena i Demokratów w Kongresie.

___

Wiceprzewodniczący Fed jest najmłodszym urzędnikiem, który wyszedł ze skandalu handlowego

WASZYNGTON (AP) – Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej Richard Clarida powiedział, że ustąpi w piątek jako trzeci urzędnik Fed, który ustąpi po skandalu handlowym banku centralnego. Ogłoszenie nastąpiło po nowych rewelacjach dotyczących handlu Clarida w funduszu akcyjnym w lutym 2020 r., Ponieważ koronawirus groził wywróceniem światowej gospodarki do góry nogami, a Fed omawiał nadzwyczajne środki przeciwdziałania jego skutkom. New York Times poinformował w zeszłym tygodniu, że Clarida zmienił swoje sprawozdanie finansowe, aby pokazać, że w ciągu kilku dni tego miesiąca sprzedał, a następnie odkupił akcje funduszu giełdowego. Wykup nastąpił na dzień przed tym, jak prezes Jerome Powell powiedział, że Fed jest gotowy wspierać rynki i gospodarkę.

___

Popularność zyskują lokalne serwisy informacyjne i organizacje non-profit

PHOENIX (AP) – Społeczności rdzennych Amerykanów były w ostatnich latach bardziej relacjonowane, po części ze względu na wzrost zainteresowania rdzennymi sprawami w amerykańskich redakcjach i wsparcie ze strony fundacji. Raport Media Impact Funders wykazał, że filantropia skupiona na dziennikarstwie wzrosła czterokrotnie w latach 2009-2019. Coraz bardziej zróżnicowana populacja i ponowne skupienie się na niesprawiedliwości społecznej również przyciągnęły większą uwagę mediów. Do pionierów należą organizacje non-profit. Na przykład narzędzie National Report for America pomaga finansować tymczasowe jednostki sprawozdawcze dotyczące spraw tubylczych w 10 redakcjach amerykańskich. Stowarzyszenie Native American Journalists Association twierdzi, że potrzeba więcej takich stanowisk, a organizacje medialne potrzebują więcej rdzennych amerykańskich dziennikarzy na stanowiskach kierowniczych.

READ  PGNiG odkryło nowe złoże gazu w Wielkopolsce

___

Akcje otrząsają się z wczesnych strat i kończą wyższe, gdy technologia się ożywia

Akcje zamknęły się w górę we wtorek na Wall Street, gdy firmy technologiczne odbiły się od wcześniejszej straty. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,9%. Indeks zanotował pięć strat z rzędu i nie zamknął się wyżej od pierwszego dnia handlowego w roku. Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,5%, a Nasdaq o 1,4%. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła do 1,74%. Rentowności obligacji gwałtownie wzrosły od początku roku. Inwestorzy spodziewają się wzrostu stóp w nadchodzących miesiącach, ponieważ Rezerwa Federalna przechodzi od stymulowania gospodarki do walki z inflacją.

___

Indeks S&P 500 wzrósł o 42,78 pkt, czyli o 0,9%, do 4713,07 pkt. Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 183,15 punktów, czyli 0,5%, do 36 252,02. Nasdaq wzrósł o 210,62 punktu, czyli 1,4%, do 15 153,45 punktu. Indeks mniejszych przedsiębiorstw Russell 2000 wzrósł o 22,85 punktu, czyli o 1,1%, do 2194.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *