Connect with us

technologia

Najważniejsze informacje biznesowe: ceny konsumpcyjne, deficyt budżetowy

Published

on

___

Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w lipcu, choć w wolniejszym tempie

WASZYNGTON (AP) – Ceny konsumenckie w USA wzrosły w zeszłym miesiącu, ale w najwolniejszym tempie od lutego, co oznacza, że ​​po czterech miesiącach gwałtownych wzrostów, Amerykanie pchają inflację do najszybszego poziomu od więcej niż jednej podniesionej dekady, może to przynieść ulgę. Środowy raport Departamentu Pracy pokazał, że ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,5% od czerwca do lipca, wolniej niż poprzedni miesięczny wzrost o 0,9%. Wzrosły o 5,4% w porównaniu do roku poprzedniego. Wyłączając zmienne ceny ropy i gazu, tzw. inflacja bazowa wzrosła w ubiegłym roku o 4,3% z 4,5% w czerwcu, najszybszy wzrost w ciągu dwunastu miesięcy od 1991 roku.

___

Zespół Biden szuka sposobów na sprostanie rosnącym cenom energii

WASZYNGTON (AP) – Administracja prezydenta Joe Bidena przeprowadza relokację w kraju i za granicą, próbując rozwiać obawy związane z rosnącymi cenami energii, które spowalniają wychodzenie kraju z recesji wywołanej pandemią. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan wzywa Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową do szybszego działania w celu przywrócenia światowych dostaw ropy do poziomu sprzed pandemii. A Biały Dom poprosił Federalną Komisję Handlu o zbadanie krajowego rynku benzyny pod kątem zachowań antykonkurencyjnych, które mogłyby podnieść ceny. Wspólne działania pojawiają się, gdy rząd Bidena jest coraz bardziej wrażliwy na rosnące ceny w gospodarce, ponieważ stoi w obliczu zarówno politycznej, jak i politycznej presji ze strony inflacji.

___

Więcej czerwonego atramentu: deficyt budżetowy USA osiągnął 2,54 tys. do lipca

WASZYNGTON (AP) – Deficyt budżetowy USA osiągnął 2,54 biliona dolarów w pierwszych 10 miesiącach tego roku fiskalnego, napędzany wydatkami na wsparcie kraju po recesji wywołanej pandemią. Liczby utrzymują deficyt na ścieżce, aby stać się drugim co do wielkości rocznym deficytem w historii Stanów Zjednoczonych, dopiero po ostatnim roku fiskalnym, który zakończył się 30 września. Mimo to Ministerstwo Skarbu poinformowało w środę, że deficyt do lipca jest o 9,5% niższy niż w tym samym okresie rok temu. Odzwierciedlało to poprawę ściągalności podatków wraz z ożywieniem gospodarczym i zakończeniem wielu programów pomocy kryzysowej, które zostały wprowadzone po pandemii w marcu ubiegłego roku.

READ  Zamówienia w przedsprzedaży na Xbox Series X i S rozpoczną się 22 września o godzinie 11:00 (CET)

___

Wariant COVID powoduje, że Southwest zmniejsza nadzieje na zysk w trzecim kwartale

DALLAS (AP) – Southwest Airlines spodziewa się, że w trzecim kwartale nie będą już rentowne. Jego ponura prognoza to wzrost liczby infekcji COVID-19 napędzany wysoce zaraźliwym wariantem Delta, który niweczy perspektywy podróży. Linia lotnicza podała we wniosku, że w lipcu przyniosła zyski. Uważa jednak, że niedawny negatywny wpływ pandemii na wyniki sprzedaży w sierpniu i wrześniu utrudni osiągnięcie rentowności w trzecim kwartale. Jest to bez uwzględniania korzyści z tymczasowej ulgi zapewnianej przez dochody z rządowego programu wynagrodzeń.

___

Samsung obniża ceny, aby zwiększyć sprzedaż składanych telefonów

SAN RAMON, Kalifornia (AP) – Samsung ma nadzieję, że tańsze, ale trwalsze wersje jego składanych telefonów zwiększą atrakcyjność zaawansowanego projektu, który do tej pory nie sprawdził się wśród konsumentów. Gigant elektroniczny rozpoczął w środę wysiłki, aby odwrócić sytuację, prezentując dwa produkty zaprojektowane jako telefon i tablet po odwróceniu na zawiasie. Większy Galaxy Fold3 sprzedaje się o 10% mniej niż ubiegłoroczny model za 1800 dolarów, podczas gdy Galaxy Flip3 sprzedaje się o ponad 25% mniej za 1000 dolarów. Ale przynajmniej analitycy uważają, że te ceny są nadal zbyt wysokie, aby napędzać słabą sprzedaż składanych urządzeń.

___

S&P 500, Dow Industrials biją rekordy, ale Nasdaq pozostaje w tyle

NOWY JORK (AP) – W środę na Wall Street akcje zamykały się głównie wyżej, ustanawiając dodatkowe rekordy dla indeksów S&P 500 i Dow Jones Industrial Average. Słabość niektórych akcji spółek technologicznych pomogła nieco osłabić kompozyt Nasdaq. S&P 500 zyskał 0,2%, a Dow 0,6%. Inwestorzy otrzymali lepsze informacje o inflacji, gdy Departament Pracy poinformował, że ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,5% od czerwca do lipca, z poprzedniego miesięcznego wzrostu o 0,9%. Ceny energii wzrosły, powodując wzrost ceny ropy naftowej w USA o 1,4%. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła do 1,33%.

READ  Aktualizacja dla iOS 14.4 naprawia luki w zabezpieczeniach iPhone'a. Dlatego najlepiej zainstalować go jak najszybciej

___

Ciężka susza niszczy uprawy pszenicy w stanie Waszyngton

ROCKFORD, Waszyngton (AP) – Susza we wschodnim stanie Waszyngton, najgorsza od 1977 r., zniszczyła zwykle czwartą co do wielkości uprawę pszenicy w Stanach Zjednoczonych. Miękka biała pszenica ozima uprawiana w regionie jest ceniona w krajach azjatyckich, ponieważ świetnie nadaje się do wyrobu ciast, ciastek, herbatników i makaronów. Około 10 procent pszenicy w Waszyngtonie pochodzi z nawadnianych gruntów, a resztę zasila deszcz, co w tym roku było rzadkością. Urzędnicy szacują, że tegoroczne zbiory wyniosą 117 mln buszli, w porównaniu ze 165 mln buszli w zeszłym roku. Wielu rolników z Waszyngtonu posiada ubezpieczenie upraw, które pokrywa do 80% szkód. Ale niektórzy nie i mogą zbankrutować.

___

Polski ustawodawca uchwala ustawę, która postrzegana jest jako ograniczająca wolność mediów

WARSZAWA, Polska (AP) – W środę polski parlament zagłosował za projektem ustawy, która zmusiłaby Discovery Inc., amerykańskiego właściciela największego prywatnego nadawcy telewizyjnego w Polsce, do sprzedaży swoich polskich udziałów i jest powszechnie postrzegany jako atak na niezależność mediów postrzeganą w Polska. Ustawa uniemożliwiłaby właścicielom spoza Europy kontrolowanie udziałów w polskich spółkach medialnych. W praktyce dotyczy to tylko TVN, w skład którego wchodzi również TVN24, kanał informacyjny, który krytykuje nacjonalistyczną prawicę i demaskuje wykroczenia polskich władz.

___

Indeks S&P 500 wzrósł o 10,95 punktu, czyli 0,2%, do 4447,70. Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 220,30 punktów, czyli 0,6%, do 35 484,97. Nasdaq spadł o 22,95 punktu, czyli 0,2%, do 14 765,14 punktu. Russell 2000 Smaller Business Index dodał 10,98 punktu, czyli 0,5%, do 2250,34.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *