Connect with us

technologia

Najszybszy superkomputer w Polsce uruchomiony z błogosławieństwem Arcybiskupa

Published

on

Najszybszy superkomputer w Polsce uruchomiony z błogosławieństwem Arcybiskupa

Najszybszy superkomputer w Polsce został zaprezentowany na krakowskiej uczelni, gdzie znajduje się. Gośćmi uroczystości, która odbyła się na początku nowego roku akademickiego, byli m.in. Arcybiskup miasta, który pobłogosławił centrum, w którym znajduje się komputer, oraz Minister Edukacji.

Z teoretyczną wydajnością ponad 7,7 PetaFLOPS, superkomputer Athena z Akademickiego Centrum Obliczeniowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej, uczelni publicznej, jest 105. najszybszy na świecie.

Jak zauważył dyrektor Cyfronetu Kazimierz Wiatr, zajmuje on również dziewiąte miejsce na liście Green500 najbardziej ekologicznych superkomputerów na świecie, do której należą również wcześniejsze superkomputery AGH: Zeus i Prometheus.

Takie maszyny skracają czas potrzebny na obliczenia, które zwykłym komputerom zajęłyby setki lat, do kilku godzin lub dni – informuje Gazeta Wyborcza. Athena ma być używana do standardowych obliczeń o wysokiej wydajności (HPC), a także sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML).

Wiatr wyjaśnił, że Athena, z której mogą bezpłatnie korzystać naukowcy w Polsce, wykonała już obliczenia testowe związane z badaniami nad koronawirusem i szczepionkami, a także zadania związane z medycyną obliczeniową, takie jak platforma wspierająca diagnostykę kliniczną i terapie onkologiczne wieku dziecięcego .

W swoich wypowiedziach Wiatr cytował także Jana Pawła II: „Wiemy, że Jan Paweł II nie dystansował się od nowoczesnych technologii i dialogu z nauką. I nie mamy wątpliwości, że przy tak ogromnym rozwoju nauki, a zwłaszcza informatyki, mamy wartości do zapamiętania.”

Szkoły powinny uczyć ekonomii i seksualności, korzystając z pism Papieża – mówi minister edukacji

Po prezentacji Wiatra przemówienie wygłosił arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski, który następnie pobłogosławił Akademickie Centrum Informatyczne i Atenę. Otwarciu nowej infrastruktury lub innych obiektów w Polsce często towarzyszy błogosławieństwo księdza katolickiego.

Odnosząc się do postępów nauki, Jędraszewski zacytował Galileusza i Blaise’a Pascala, a następnie zacytował byłego papieża. „Świat zawsze ujawnia nowe sekrety” – powiedział. „Ale nie wolno nam zapomnieć o tajemnicy przez duże „M” – o Bogu”.

„Dopóki człowiek pozostanie otwarty i szanuje tajemnicę, będzie szansa, że ​​będzie to służyło człowiekowi i ludzkości – nie zwróci się przeciwko niemu, ale będzie wyrazem wielkiej fascynacji, jaką wciąż darzy świat.” ćwiczy nas” – dodał arcybiskup.

Marek Magryś, zastępca dyrektora ds. HPC w Cyfronecie, powiedział RMF24, że nowy superkomputer, którego budowa kosztowała 20 mln zł (4,15 mln euro), nie licząc kosztów infrastruktury, otwiera nowe horyzonty w różnych dziedzinach nauki.

„Wydajność Ateny jest mniej więcej równa 40 000 bardzo wydajnych komputerów domowych” – wyjaśniła. „Ale oferuje możliwości, których nie dałoby się osiągnąć, gdybyśmy po prostu umieścili te domowe komputery w pokoju”.

Minister Edukacji Przemysław Czarnek wziął także udział w otwarciu 104. roku akademickiego na AGH, która jest obecnie czwartą najlepszą uczelnią w Polsce.

Odpowiadając na obawy wyrażane przez polskie uczelnie – w tym AGH – że będą walczyć o płacenie zawrotnych rachunków za energię, Czarnek stwierdził, że problem jest wynikiem „absurdalnej zielonej polityki narzuconej przez Unię Europejską w ostatnich latach…szaleństwa UE” . .

Najstarsza polska uczelnia przenosi zajęcia do Internetu po tym, jak rachunki za energię wzrosną o 700%

Prawa autorskie do zdjęć: Michał Maciejewski / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *