Connect with us

Nauka

Najstarszy wszechczasów? Narzędzia krzemienne znalezione w jaskiniach w Polsce mogą mieć 500 000 lat

Published

on

Najstarszy wszechczasów?  Narzędzia krzemienne znalezione w jaskiniach w Polsce mogą mieć 500 000 lat

Jaskinia Tunel Wielki w Ojcowskim Parku Narodowym, stanowisko archeologiczne w Polsce, wzbudziła nową ciekawość w światowym środowisku naukowym po ujawnieniu kilku kluczowych odkryć związanych z wykopaliskami. Odkryte w jaskini narzędzia krzemienne mogą należeć do najstarszych znalezisk tego typu, znanych z tego obszaru Polski. Twórcami może być wymarły gatunek Homo heidelbergensis, przodkowie Homo sapiens neanderthalensis, jak wynika z badań zespołu kierowanego przez dr Małgorzatę Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (FAUW). Wśród znalezisk wydobytych z jaskini w latach 60. XX wieku przez profesora Waldemara Chmielewskiego znalazły się krzemienie i kości zwierzęce, jak podkreśliła Polska Akademia Nauk w listopadowym komunikacie prasowym.

„W złożeniach litowych, wykonanych wyłącznie z krzemienia, dominuje technika cięcia bipolarnego na kowadle. Uzyskane wyniki posłużyły jako podstawa do zbadania niezbędnych umiejętności adaptacyjnych kulturowych” – podkreśla artykuł na temat badań opublikowany w zeszłym roku w magazynie Nature. Technika cięcia bipolarnego polega na oddziaływaniu kowadeł, kamieni młotkowych, Homo heidelbergensis (także H. sapiens heidelbergensis), które istniały w okresie środkowego plejstocenu, około 1,25-0,7 miliona lat temu. Odkrycia te rzucają nowe światło na badaczy, ponieważ „zasiedlanie Europy Środkowej przez hominidy ze środkowego plejstocenu jest wysoce dyskusyjne, głównie ze względu na stosunkowo niekorzystne warunki klimatyczne i środowiskowe, które wymagają dostosowań kulturowych i anatomicznych” – podkreśla czasopismo.

Początkowo sądzono, że szczątki zwierząt znalezione podczas wykopalisk mają około 40 000 lat, ale analiza kości gryzoni przeprowadzona przez dr Claudio Berto z FAUW wykazała, że ​​znaleziska miały pół miliona lat temu. Doktor Małgorzata Kot nie tylko przeanalizowała przeprowadzone wcześniej wykopaliska, ale odkryła także pojedynczy kawałek węgla z wyrobami krzemieniowymi.

„Te dobrze udokumentowane znaleziska z dolnego paleolitu są niezwykle rzadkie w Europie i na świecie i świadczą o wyjątkowości badanego stanowiska” – podkreśla Instytut Botaniki PAN.

READ  Nowy szok koronawirusowy z Chin! Teraz wirus znaleziony w lodach - sprawdź ujawniające szczegóły tutaj
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *