Connect with us

Świat

Morderstwa House of Horrors w Salwadorze wstrząsają krajem przyzwyczajonym do przemocy

Published

on

CHALCUAPA, Salwador – Sąsiedzi wiedzieli, że coś jest nie tak w tej przysadzistej szklarni, gdy krzyki młodej kobiety przebiły ciszę ich dzielnicy w Chalchuapa, małym miasteczku 50 mil od San Salvador, stolicy kraju.

26-letnia Jacquelinne Palomo Lima i jej matka zostali zwabieni do mieszkania bez okien przez mężczyznę, który tam mieszkał – 51-letniego byłego policjanta Hugo Osorio – który obiecał im informacje o zaginionym bracie Palomo, Alexis, członek rodziny powiedział Reuterowi. .

Sąsiedzi zadzwonili na policję, gdy usłyszeli krzyki Palomo w nocy 7 maja, gdy uciekała z domu, ale została wyprzedzona przez Osorio, który rzekomo uderzył ją w głowę metalową rurą i wciągnął ją z powrotem do środka. Kiedy przybyły władze, ciała Palomo, jej brata i matki zostały znalezione wraz z 14 innymi ciałami pierwotnie odkrytymi w masowym grobie za domem, powiedział minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa Gustavo Villatoro.

Salwador od dawna ma jeden z najwyższych wskaźników brutalnych przestępstw na świecie. Ale nawet w tym kraju przyzwyczajonym do chaosu sprawa Osorio zaszokowała opinię publiczną. Lokalne media określiły mieszkanie jako „Dom Tajemnic”.

Osorio rzekomo powiedział policji w zeznaniu wydanym 12 czerwca przez salwadorską agencję cyfrową Revista Factum. Według śledczych w kilku grobach może znajdować się do 40 ciał, powiedział Factum. Publikacja wycofała ten raport dwa dni później po uzyskaniu nakazu przez prokuratora generalnego Salwadoru.

Reuters nie był w stanie skontaktować się z Osorio ani jego adwokatem i nie był w stanie samodzielnie zweryfikować autentyczności rzekomego zeznania. Prokurator generalny odmówił komentarza, twierdząc, że sprawa jest poufna.

Osorio został 12 maja oskarżony o podwójne morderstwo, termin oznaczający zabójstwa celowo wymierzone w kobiety; Prokuratorzy dodali później dwa zabójstwa. Co najmniej dziewięć innych osób zostało również oskarżonych o kwalifikowane zabójstwo i kobietobójstwo w związku z morderstwami.

READ  Korea Północna wystrzeliwuje podejrzewany pocisk balistyczny, mówi premier Japonii

W zamian za jego zeznania i zaangażowanie w dziewięć spraw z innymi domniemanymi wspólnikami, prokuratorzy zaoferowali Osorio umowę, którą nazwali „okazją do stronniczości”, powiedzieli na konferencji prasowej 21 maja.

Biuro Prokuratora Generalnego i Obrońców Publicznych nie podało nazwiska adwokata Osorio, gdy zapytał Reuters. Wszystkie akta sądowe zostały zapieczętowane.

Makabryczne odkrycie wstrząsnęło narodem, który nie był obcy brutalności. Ten kraj o 6,7 miliona mieszkańców doświadczył więcej niż sprawiedliwy udział w okrucieństwach w wyniku wojny domowej, endemicznej przemocy gangów oraz regularnych policyjnych i wojskowych rozpraw w ciągu ostatnich czterech dekad.

Władze przedstawiły Osorio jako oportunistę, który wykorzystuje słabych. Zgodnie ze szczegółami rzekomego przyznania się Osorio, miał on przyznać się do atakowania głównie biednych kobiet i dziewcząt i zwabienia ich do domu obietnicami pracy lub pomocy w migracji do Stanów Zjednoczonych. Minister bezpieczeństwa Villatoro nazwał go „psychopatą”.

Jednak przeszłość Osorio w zakresie egzekwowania prawa, duża liczba potencjalnych wspólników i brak informacji publicznych na temat sprawy sprawiają, że niektórzy Salwadorczycy nie są pewni, w co wierzyć.

Ekshumacja ciał w Chalchuapa została zakończona w tym miesiącu, powiedział Villatoro na konferencji prasowej 14 lipca. Nie ujawnił całkowitej liczby ofiar, a urzędnicy od początku dostarczali sprzeczne raporty dotyczące bilansu. Israel Ticas, kryminolog odpowiedzialny za śledztwo, został ukarany przez rząd za zarzut, że w mediach może być co najmniej 40 ofiar – informacje, które prokurator generalny Rodolfo Delgado odrzucił jako nieudowodnione.

Ticas nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Jose de la Cruz, 79-letni dziadek Palomo, powiedział, że ślad krwi pozostawiony przez jego wnuczkę na drzwiach Osorio był jedynym powodem odkrycia członków jego zabitej rodziny.

„Gdyby nie oni, nadal bym ich szukał” – powiedział Reuterowi.

Według sondażu przeprowadzonego w 2020 r. przez globalny monitor korupcji Transparency International, ponad 90% z 1000 ankietowanych Salwadorczyków stwierdziło, że ma niewielkie zaufanie do instytucji rządowych lub nie ma ich wcale.

READ  Indie ograniczają dostęp do Internetu w New Delhi po protestach przeciwko starciu rolników z policją

Matka zaginionej kobiety: „Chcę się dowiedzieć”

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele od końca maja prawie nie komentował morderstw. Zamiast tego zachwalał Plan Kontroli Terytorialnej swojego rządu, którego celem jest rozbicie gangów i zorganizowanej przestępczości przy użyciu wojska.

Według rządu w 2020 r. w Salwadorze doszło do 1322 zabójstw, co stanowi 80% spadek w porównaniu z pięcioma latami wcześniej. Były minister bezpieczeństwa Rogelio Rivas poinformował o 61% spadku liczby kobietobójstw w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. w porównaniu z pierwszą połową 2019 r.

Niektóre grupy praw człowieka kwestionują prawdziwość twierdzeń rządu o dramatycznym spadku przestępczości. W Salwadorze 59 kobiet zostało zamordowanych w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2021 roku, co stanowi 27% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, poinformowała organizacja non-profit Salvadoran Women for Peace, powołując się na dane Instytutu Medycyny Sądowej, oddziału pułkownika. z sądem.

Policja Salwadoru oraz Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Nie ulega wątpliwości, że rodziny z całego Salwadoru podróżowały do ​​Chalchuapa ze zdjęciami zaginionych krewnych w nadziei na wskazówki – i wnioski – z przedmiotów znalezionych przez śledczych w masowym grobie.

Wielu szuka zaginionych matek, sióstr i córek. Kraj od dawna jest niebezpiecznym miejscem dla kobiet. W 2017 r. Salwador odnotował 10,2 zabójstw kobiet na 100 000 kobiet, co według najnowszych danych ONZ jest najwyższym wskaźnikiem w Ameryce Łacińskiej.

Przemoc w salwadorskim społeczeństwie znormalizowała się i często zastępuje dialog w celu zademonstrowania władzy, powiedziała Celia Medrano, prawniczka zajmująca się prawami człowieka z San Salvador. Powiedziała, że ​​kobiety są często ofiarami wykorzystywania w kulturze zdominowanej przez mężczyzn, a wiele z tych przestępstw nigdy nie jest zgłaszanych przez ofiary lub ich rodziny.

„Jako społeczeństwo problemem jest zaakceptowanie, że coś takiego może przydarzyć się kobietom” – powiedział Medrano.

READ  Rosja żąda od Polski formalnych przeprosin za antywojenny protest w Warszawie

Osorio miał historię przemocy. Został zwolniony przez policję krajową 15 lat temu po tym, jak został skazany za gwałt na kobiecie i nieletniej dziewczynce, za które został skazany na pięć lat więzienia, Mauricio Arriaza, szef krajowej policji Salwadoru, powiedział prasie na 21. konferencji.

Dom Osorio w Chalchuapa nadal przyciąga gości, niektórych po prostu ciekawych, innych mających nadzieję na odpowiedzi, które mogą nie nadejść.

Patricia Mancía przyjechała z Ciudad Delgado, części metra San Salvador, ze zdjęciem swojej 17-letniej wnuczki Camili Rivas, która zaginęła od kwietnia 2020 roku.

„Mam nadzieję, że nadal żyje, ale jeśli nie, co mogę zrobić?”, powiedziała Mancía, 55. „Cokolwiek to jest, chcę się dowiedzieć”.

konsekwencje NBC Latino na Facebook, Świergot i Instagram.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.