Connect with us

Świat

Nie żyje Maksym Kuźminow, rosyjski pilot, który uciekł na Ukrainę: Agencja Wywiadu Obronnego Ukrainy

Published

on

Nie żyje Maksym Kuźminow, rosyjski pilot, który uciekł na Ukrainę: Agencja Wywiadu Obronnego Ukrainy

Vitalii Nosach/Global Images Ukraina/Getty Images

Kuźminow powiedział, że uciekł z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.CNN

Zmarł Maksym Kuźminow, rosyjski pilot, który w dramatyczny sposób przeleciał helikopterem przez granicę z Ukrainą Te z Ukrainy Dyrekcja Wywiadu Obronnego (GUR).

Wiadomość ta nadeszła po tym, jak hiszpańska Gwardia Cywilna w prowincji Alicante przekazała CNN, że 13 lutego na parkingu apartamentowca w Villajoyosa, śródziemnomorskim kurorcie, zastrzelono mężczyznę.

Guardia Civil początkowo podała, że ​​ofiarą był 33-letni Ukrainiec, ale później stwierdziła, że ​​tożsamość ciała nie została jeszcze ustalona i stanowi część śledztwa zapieczętowanego przez sędziego.

Źródło ukraińskiego GUR potwierdziło CNN, że ciało mężczyzny znalezione w Hiszpanii należało do Kuzminowa, ale nie skomentowało, w jaki sposób zmarł.

Uważa się, że szczątki mężczyzny zastrzelonego w garażu nadal znajdują się w prowincji Alicante pod nadzorem biegłych medycyny sądowej.

Według biura prasowego ratusza Villajoyosa do strzelaniny doszło w dzielnicy, w której od początku wojny osiedlali się emigranci z Rosji i Ukrainy.

Zapytany we wtorek, czy Rosja Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie miał żadnej wiedzy o śmierci, ale powiedział, że Moskwa nie ma żadnych informacji w tej sprawie.

Dyrektor rosyjskiego wywiadu zagranicznego Siergiej Naryszkin również nie skomentował bezpośrednio śmierci Kuzminowa, ale powiedział reporterom, że uciekinier „stał się moralnym trupem w chwili, gdy zaczął planować swoją brudną i straszliwą zbrodnię” – podaje rosyjska RIA Nowosti.

Wkrótce po ucieczce Kuzminowa rosyjska telewizja wyemitowała w programie „Wiesti Nedeli” fragment o nim, w którym wyraźnie przedstawiono zagrożenie dla życia uciekiniera. W audycji reporter powiedział, że rosyjski wywiad wojskowy otrzymał już rozkaz w sprawie Kuzminowa, dodając, że „jego wykonanie jest tylko kwestią czasu”.

W dalszej części fragmentu mężczyzna w mundurze wojskowym, którego twarz jest zasłonięta, mówi: „Nie możemy na coś takiego pozwolić, ukarzemy go za takie czyny”.

Legion Wolność dla Rosji – grupa stowarzyszona z ukraińskim GUR, złożona z obywateli rosyjskich walczących za Ukrainę – złożyła kondolencje rodzinie i przyjaciołom Kuźminowa, określając go jako „prawdziwego wojownika i uczciwego człowieka”.

„Ukraina wywiązała się ze wszystkich swoich zobowiązań wobec Maxima, otrzymał obiecaną nagrodę pieniężną za dostarczony sprzęt i miał możliwość pozostania na Ukrainie i życia w pokoju, kontynuowania służby w jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy lub wyjazdu.” do UE” – stwierdził Legion w oświadczeniu.

Kuźminow uciekł w sierpniu po tym, jak Kijów niezauważony wypędził jego rodzinę z Rosji, powiedział w zeszłym roku szef GUR Kyroło Budanow w Radiu Liberty. Budanow powiedział, że była to pierwsza udana operacja tego typu.

Kiedy Kuźminow poleciał na Ukrainę, dwaj pozostali rosyjscy żołnierze na pokładzie helikoptera Mi-8 nie wiedzieli, co się dzieje. Para zginęła podczas próby ucieczki, gdy zorientowała się, że znalazła się na Ukrainie.

„Wolelibyśmy wziąć ich żywcem, ale tak jest” – powiedział wówczas Budanow.

W wywiadzie opublikowanym przez GUR we wrześniupowiedział Kuźminow o ucieczce. Powiedział reporterom, że uciekł z Rosji, ponieważ był przeciwny wojnie.

„Skontaktowałem się z przedstawicielami ukraińskiego wywiadu, wyjaśniłem swoją sytuację i zaproponowałem im taką opcję: «Przyjedźcie, gwarantujemy wam bezpieczeństwo, gwarantujemy nowe dokumenty, gwarantujemy rekompensatę finansową, nagrodę»” – powiedział pilot.

Do jego ucieczki doszło najwyraźniej w ostatniej chwili podczas lotu w pobliżu granicy.

Po podaniu swojej lokalizacji powiedział: „Spróbujmy, nie jestem tak daleko”.

„Po podjęciu ostatecznej decyzji poleciałem na bardzo małej wysokości w trybie ciszy radiowej. Nikt nie rozumiał, co jest ze mną nie tak” – powiedział Kuźminow.

READ  Wielka Brytania twierdzi, że nie jest jasne, w jaki sposób Rosja zwerbuje więcej żołnierzy

Victoria Butenko i Andrew Carey z CNN relacjonowali z Kijowa na Ukrainie, a Al Goodman z Madrytu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *