Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Moc energii słonecznej w Polsce potroi się do 3,9 GW w ciągu jednego roku

Published

on

WARSZAWA, 2 marca (Reuters). Moc zainstalowana w Polsce w zakresie energii słonecznej wzrosła z 1,3 GW rok temu do 3,9 gigawatów (GW) w styczniu – podały we wtorek dane operatora sieci PSE.

Wydajność słoneczna w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki hojnym dotacjom rządowym, które zachęcały gospodarstwa domowe do instalowania paneli słonecznych na dachach, ponieważ kraj zależny od węgla dąży do ograniczenia emisji CO2.

Z danych Ministerstwa Klimatu wynika, że ​​liczba gospodarstw domowych z panelami słonecznymi wzrosła z 4 tys. W 2015 r. Do ponad 450 tys. W grudniu 2020 r.

„To najdynamiczniej rozwijająca się technologia energii odnawialnej w Polsce” – powiedział Reuterowi minister klimatu Michał Kurtyka, dodając, że rząd będzie nadal wspierał duże panele słoneczne.

Polska planuje mieć od 10 do 16 GW mocy zainstalowanej dla energii słonecznej do 2040 r., Oprócz 7 do 10 GW i od 8 do 11 GW dla turbin wiatrowych na lądzie i na morzu.

Kurtyka powiedział, że spodziewa się dalszego wzrostu popytu na energię elektryczną w Polsce.

„Będziemy potrzebować dodatkowej mocy i przekonamy się, że będzie on budowany głównie w technologii zeroemisyjnej” – dodał.

Polska była jedynym członkiem UE, który nie zobowiązał się do neutralności klimatycznej do 2050 r., Kiedy blok wyznaczył cel na 2019 r., A rząd od dawna szukał politycznego wsparcia ze strony interesów węglowych.

Pod presją redukcji emisji i rosnącym kosztem spalania węgla rząd zachęcał do inwestowania w czyste źródła energii. (Zgłoszenie Agnieszki Barteczko montaż przez Alexandra Hudson)

READ  Huuuge wchodzi na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *