Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Minister sprawiedliwości wzywa do uchylenia immunitetu posła opozycji

Published

on

Minister sprawiedliwości wzywa do uchylenia immunitetu posła opozycji

Prokurator generalny Adam Bodnar, będący jednocześnie ministrem sprawiedliwości, zwrócił się do parlamentu o uchylenie immunitetu opozycyjnego parlamentarzysty, aby mógł być sądzony pod zarzutem popełnienia 11 przestępstw związanych z jego sprawowaniem funkcji wiceministra sprawiedliwości w byłej PiS rząd może.

W oświadczeniu wydanym w środę rano biuro Bodnara stwierdziło, że istnieje „uzasadnione podejrzenie”, że poseł Marcin Romanowski dopuścił się przestępstw, w tym przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej, przestępczych źródeł dochodów i nadużycia władzy.

Bodnar nie tylko chce postawić Romanowskiemu zarzuty, ale także zatrzymać go w areszcie, bo obawia się, że może próbować „bezprawnie utrudniać postępowanie”.

Zarzuty wynikają ze śledztwa w sprawie rzekomych nadużyć w zarządzaniu funduszem Ministerstwa Sprawiedliwości za rządów PiS. W zeszłym miesiącu Bodnar wezwał także do pozbawienia immunitetu innego byłego ministra sprawiedliwości i obecnego posła opozycji, Michała Wosia, w związku z podobnymi zarzutami.

Zarówno Romanowski, jak i Woś są członkami Suwerennej Polski, partii sprzymierzonej z PiS, której przywódca Zbigniew Ziobro był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie PiS w latach 2015–2023.

Za kadencji Ziobry powstał tzw. Fundusz Sprawiedliwości, którego zadaniem jest wspieranie ofiar przestępstw, resocjalizacja przestępców i zapobieganie przestępstwom. zamiast tego rzekomo wykorzystywane do celów politycznych z ministerstwa.

Ziobro i jego partia zaprzeczają tym zarzutom i uważają, że są one częścią politycznego sporu pomiędzy nowym rządem, który w grudniu ubiegłego roku zastąpił u władzy PiS.

READ  Prawicowy przywódca Polski przesłuchiwany w sprawie oprogramowania szpiegującego Pegasus

Romanowski nie skomentował dzisiejszych wydarzeń. Jednak w marcu, po przeszukaniu jego domu na polecenie prokuratorów w związku z domniemanymi nadużyciami Funduszu Sprawiedliwości, wydał oświadczenie, w którym zarzucił władzom podejmowanie „działań o charakterze politycznym” przeciwko niemu i jego współpracownikom.

Posłowie korzystają z immunitetu od ścigania karnego. Można to jednak uchylić na wniosek prokuratora, jeżeli za przyjęciem uchwały zagłosuje większość parlamentarzystów. Koalicja rządząca ma obecnie większość parlamentarną.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.

Główny obraz kredytu fotograficznego: SM (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *