Connect with us

Gospodarka

Minister finansów Yellen chce przywrócić globalną umowę podatkową

Published

on

Minister finansów Yellen chce przywrócić globalną umowę podatkową

„Myślę, że rzeczywistość przekształcenia zobowiązania politycznego w wiążące prawo krajowe jest znacznie bardziej złożona” – powiedział Manal Corwin, urzędnik skarbu w administracji Obamy, który obecnie kieruje krajową praktyką podatkową w Waszyngtonie w KPMG. „Unia ruszyła i przezwyciężyła większość sprzeciwów, ale nadal mają Polskę i nie jest jasne, czy uda im się uzyskać ostateczny głos”.

Z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który do czerwca przewodniczy rotacyjnej prezydencji Unii Europejskiej, jego rząd był chętny do wdrożenia porozumienia. Jednak na spotkaniu europejskich ministrów finansów na początku kwietnia Polska stała się jedynym przeciwnikiem, twierdząc, że nie ma żelaznych gwarancji, że duże międzynarodowe koncerny nie będą nadal mogły korzystać ze stref niskich podatków, jeśli nie skorzystają na tym dwa elementy układu. iść naprzód razem i podkopywać globalne wysiłki, aby uniknąć wyścigu na dno w zakresie podatków od przedsiębiorstw.

Stanowisko Polski spotkało się z ostrą krytyką ze strony europejskich urzędników, zwłaszcza Francji, której minister finansów Bruno Le Maire wskazał, że Warszawa zamiast tego wstrzymuje ostateczne porozumienie w odwecie za ogólnoeuropejską sprzeczkę polityczną. Polska zagroziła zawetowaniem środków, które wymagają jednomyślnych głosów UE, ponieważ Bruksela wcześniej zdecydowała o zablokowaniu środków na wyjście Polski z pandemii.

Unia Europejska od końca zeszłego roku odmawia wypłaty Polsce miliardów pomocy, powołując się na obawy związane z ingerencją Warszawy w niezawisłość sądownictwa. W zeszłym tygodniu, w przeddzień wizyty pani Yellen w Polsce, Komisja Europejska zawarła 11-godzinne porozumienie, które uwolniło 36 miliardów euro w funduszach na wypadek pandemii dla Polski, która zobowiązała się do realizacji pewnych kamieni milowych, takich jak reformy sądownictwa i gospodarki, aby uzyskać zwrot pieniądze.

Negocjatorzy z całego świata od miesięcy pracują nad wyjaśnieniem szczegółów technicznych umowy, takich jak rodzaje dochodów, które będą podlegać nowym podatkom i sposób egzekwowania umowy. Niesfinalizowanie umowy prawdopodobnie oznaczałoby dalszy wzrost podatków od usług cyfrowych, które kraje europejskie nałożyły na amerykańskich gigantów technologicznych, ku przerażeniu tych firm i administracji Bidena, która groziła nałożeniem ceł na kraje, które przyjęły ich własne do nakładania ceł.

READ  Ponad 400 pocisków wystrzelonych przez Rosję, mówi wysoki rangą urzędnik ds. Obrony USA

„Jest płynny, porusza się, jest ruchomym celem” – powiedział Pascal Saint-Amans, dyrektor Centrum Polityki i Administracji Podatkowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, o negocjacjach podczas dorocznej konferencji podatkowej DC Bar w ten miesiąc . „Istnieje niezwykle ambitny harmonogram”.

Kraje takie jak Irlandia, z historycznie niskimi stawkami podatku od osób prawnych, niechętnie podnoszą stawki, chyba że inne pójdą w ich ślady. Dlatego ważne było zapewnienie wspólnego zrozumienia nowych przepisów podatkowych, aby uniknąć otwarcia drzwi dla nowych luk.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *