Connect with us

Nauka

Miłośnicy historii znajdą tu dekoracje z okresu wpływów rzymskich

Published

on

Miłośnicy historii znajdą tu dekoracje z okresu wpływów rzymskich

Miłośnicy lokalnej historii odkryli w nadleśnictwie Borki na Mazurach cztery broszki z czasów rzymskich, pierścień i fragmenty dekoracji. Znaleziska przekazali służbom ochrony zabytków.

Towarzystwo Historyczno-Poszukiwawcze Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz opublikowało w mediach społecznościowych relację z odkrycia cennych zabytków archeologicznych.

Badania terenowe przeprowadzono za zgodą służb ochrony zabytków oraz właściciela gruntu Nadleśnictwa Borki. Zdaniem towarzystwa badacze spodziewali się znaleźć guziki i muszle z czasów II wojny światowej. Zamiast tego Bartosz Łaszczuk i Tomasz Trypuć z towarzystwa odkryli zabytki archeologiczne w postaci czterech broszek (strzałek), pierścienia i fragmentów dekoracji, prawdopodobnie zawierających więcej strzałek.

Źródło: Anna Dymkowska-Kowalska, Towarzystwo WENDRUSZ

Zdaniem lokalnych miłośników historii odkrycie może świadczyć o istnieniu cmentarza lub osady kultury bogaczewsko-sudowskiej z przełomu II i III w. n.e., tzw. najmłodszego okresu wpływów rzymskich.

„Gdy tylko zdaliśmy sobie sprawę, co odkryliśmy, przestaliśmy przeszukiwać ten obszar. Każde odkrycie jest fotografowane ze współrzędnymi GPS i precyzyjnie zaznaczane na cyfrowej mapie. Ma to pomóc w przyszłych badaniach archeologicznych na tym stanowisku” – powiedziała PAP Anna Dymkowska-Kowalska ze stowarzyszenia Wendrusz.

O odkryciu zgłoszono ełcki oddział Wojewódzkiej Dyrekcji Ochrony Zabytków i Lasów Państwowych. Jak poinformowała specjalistka ds. archeologii w urzędzie Magdalena Kozicka, rozpocznie się procedura wpisania tego obiektu do rejestru zabytków, a znaleziska zostaną przekazane do jednego z muzeów regionu.

Zdjęcie.  Anna Dymkowska-Kowalska, Stowarzyszenie WENDRUSZ
Źródło: Anna Dymkowska-Kowalska, Towarzystwo WENDRUSZ

Towarzystwo Historyczno-Poszukiwawcze Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz powstało w 2021 roku. Jego członkowie badają i popularyzują historię lokalną. Na starym dworcu w Węgorzewie zorganizował izbę historyczną, w której gromadzi pamiątki związane z historią regionu. Członkowie towarzystwa przekazali już wcześniej służbom ochrony zabytków inne artefakty, m.in. topór z nasadką i ostrze sztyletu sprzed około 3000 lat, znalezione podczas prac rolniczych. Przyczynili się także do ocalenia cennych dokumentów dotyczących parafii ewangelickiej w Kutach, odnalezionych podczas remontu dawnego budynku szkoły. Najstarszy z tych dokumentów pochodzi z XVIII wieku. (PAPKA)

PAP – Nauka w Polsce, Marcin Boguszewski

READ  Mieszkańcy miasteczka w zachodniej części stanu Maine starają się ograniczyć wiosenny apetyt Polaków na wodę

mbo/ pat/ kap/

tr. RL

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *