Connect with us

Nauka

Średniowieczna bulla papieska znaleziona w pobliżu Wysokiej Kamieńskiej

Published

on

Średniowieczna bulla papieska znaleziona w pobliżu Wysokiej Kamieńskiej

W pobliżu Wysokiej Kamieńskiej (województwo zachodniopomorskie) odkryto fragment średniowiecznej ołowianej bulli papieskiej.

Zdaniem dyrektora Muzeum Historii Ziemi Kamińskiej, Grzegorza Kurki, jest to trzecia ulotka, jaką muzeum otrzymało w ostatnich latach, a druga na przestrzeni roku.

Fragment odnaleźli członkowie Stowarzyszenia Poszukiwań Santa Córdula na rzecz Ratowania Zabytków podczas poszukiwań w pobliżu torów kolejowych.

Prezes stowarzyszenia Jacek Ukowski powiedział PAP: „Spodziewaliśmy się, że znajdziemy przedmioty wojskowe. Przez ten teren przebiegała droga ucieczki Niemców do Wolina; Nie wiemy, jak byk znalazł się w pobliżu tej drogi. Być może została przywieziona z ziemią z innego terenu, np. podczas budowy nowej nawierzchni drogi, a może zaginęła.

Według jednej z hipotez byk został w drodze do odbiorcy zniszczony i porzucony na poboczu drogi. Droga ta przebiega jedenaście kilometrów od Golczewa, gdzie w XIV wieku na zamku rezydowali biskupi kamińscy (Schloss Gülzow). Zamek jest w posiadaniu biskupów i kapituły kamiennej od 1304 roku (koniec pontyfikatu Benedykta XI).

Foto: Facebook/Muzeum Historii Ziemi Kamiennej

Jak poinformował dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamińskiej Grzegorz Kurka, na awersie byka widnieje uncjał: w pierwszym wierszu „…NE” i poniżej „…US” (imię papieża to niekompletny).

Pierwotnie pod imieniem znajdował się skrót tytułu PP (Pastor Pastorum) oraz cyfra rzymska z późniejszym imieniem papieża. Na podstawie tego, czyli nie w pełni zachowanego napisu, trudno przypisać go konkretnemu biskupowi Rzymu” – stwierdził Kurka.

Dodał, że zachowane listy i ikonografię można przypisać następującym papieżom: Benedyktowi XI (1303-1304), Klemensowi V (1305-1314), Benedyktowi XII (1334-1342), Klemensowi VI (1342-1352), czyli tzw. byka można datować na okres pomiędzy 1303 a 1352 rokiem.

Zdjęcie.  Facebook/Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Foto: Facebook/Muzeum Historii Ziemi Kamiennej

Byk to trzecia foka odnaleziona w ostatnim czasie na Pomorzu Zachodnim. Pierwszą pieczęć ołowianą z czasów tzw. niewoli papieża Benedykta XII (1334-1342) w Awinionie odnaleziono w 2020 roku na polu niedaleko Kamienia Pomorskiego.

READ  „Starbase” Elona Muska w Teksasie znajduje się na lądzie, który kiedyś podarował polskim emerytom z Chicago polskie radio John Caputa

Kolejnego byka odkryto pod koniec lutego 2023 roku podczas prac archeologicznych na ulicy Wilków Morskich w Kamieniu Pomorskim.

„W Polsce odkryto zaledwie kilkanaście tego typu pomników i uważa się je za unikaty. Pan Jacek jest jedyną osobą w Polsce, której dwukrotnie w ciągu roku udało się odnaleźć bulle papieskie” – powiedział Kurka.

Zdjęcie.  Facebook/Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Foto: Facebook/Muzeum Historii Ziemi Kamiennej

Bulle papieskie odkryto także na Starym Mieście w Gdańsku, w opactwie w Kołbaczu, na Wawelu w Krakowie, na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, na zamku Grodno, w Nowym Targu we Wrocławiu, w Grzybowie koło Kołobrzegu i w Mierzynie koło Piotrkowa. (PAPKA)

PAP – Nauka w Polsce, Małgorzata Miszczuk

misz/ bar/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *