Connect with us

Zabawa

Przed emisją filmu krytycznego polski rząd umieszcza reklamę broniącą polityki imigracyjnej

Published

on

Przed emisją filmu krytycznego polski rząd umieszcza reklamę broniącą polityki imigracyjnej

WARSZAWA (Reuters) – Polski rząd planuje wyemitować reklamy przed niektórymi przedstawieniami wielokrotnie nagradzanego dramatu o uchodźcach „Zielona granica”, aby bronić swojego sposobu traktowania migrantów przekraczających granicę z Białorusi, oznajmił w czwartek minister.

Za reżyserię odpowiada doświadczony polski reżyser Agnieszki HolenderFilm wywołał gniewne reakcje konserwatystów w Polsce przed piątkową premierą w polskich kinach.

Czarno-biały film przedstawia rodzinę z Syrii i kobietę z Afganistanu wyrzucone przez granicę przez brutalnych strażników, którzy nie przejmują się ich cierpieniem, podczas gdy aktywiści walczą o ich zapewnienie bezpieczeństwa.

W okresie poprzedzającym zacięte wybory zaplanowane na 15 października migracja stała się kluczowym tematem kampanii wyborczej. Nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) twierdzi, że tylko jej rząd może zagwarantować bezpieczeństwo granic.

Mówi się, że przedstawienie w filmie tego, co dzieje się z migrantami napływającymi do Polski ze wschodu, jest hańbą dla tych, którzy chronią swój kraj.

Wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Pobozy nazwał film „obrzydliwym oszczerstwem”.

„W kinach studyjnych w całej Polsce pokazy będą poprzedzone specjalną reklamą informującą o brakujących elementach w filmie” – powiedział dziennikarzom.

„Nasze reklamy pokazują kontekst operacji hybrydowej (granicznej) i przebieg tej operacji oraz jakie rozwiązania wprowadziliśmy, aby zapewnić bezpieczeństwo Polek i Polek”.

Nie było od razu jasne, na jakiej podstawie teatry będą emitować reklamę.

Stowarzyszenie Kin Arthouse, koalicja zrzeszająca 241 operatorów małych kin, stwierdziło, że firmy prowadzące kina „podejmują własne decyzje dotyczące wszystkich aspektów swojej działalności, w tym repertuaru filmowego i wyświetlanych reklam”.

W 2021 r. migranci zaczęli napływać do granicy po tym, jak Białoruś, sojusznik Rosji, otworzyła na Bliskim Wschodzie biura podróży oferujące nieoficjalną trasę do Europy – co według Brukseli miało wywołać kryzys. Polska nie zgodziła się ich przepuścić.

READ  „Przysięga Ireny”: Prawdziwa historia polskiej pielęgniarki katolickiej, która podczas Holokaustu ukrywała Żydów

„Zielona granica”, która zdobyła Nagrodę Specjalną Jury na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji, opowiada historię uchodźców, organizacji charytatywnych, działaczy i funkcjonariuszy straży granicznej, których losy splatają się w zimnych, bagnistych lasach oddzielających oba kraje.

Reżyser Holland wcześniej odrzucił krytykę filmu, stwierdzając, że jest to „próba oddania głosu tym, którzy głosu nie mają”.

(Reportaż: Paweł Florkiewicz i Anna Włodarczak-Semczuk; redakcja: Toby Chopra, Alexandra Hudson)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *