Connect with us

Nauka

Mat-Su przez wiele miesięcy unikał skoków COVID-19, które uderzyły w inne regiony Alaski. Teraz to hotspot.

Published

on

Udostępniamy te ważne informacje o pandemii bez abonamentu jako usługa publiczna. Ale jesteśmy zależni od wsparcia czytelnika, aby wykonać tę pracę. Rozważ dołączenie do innych osób wspierających niezależne dziennikarstwo na Alasce za jedyne 3,23 dolara tygodniowo.

PALMER – W przypadku większości pandemii koronawirusa region Mat-Su w dużej mierze uniknął rosnącej liczby przypadków i testowania niedociągnięć pomimo braku nakazów masek lub innych ograniczeń.

Od tego tygodnia liczba przypadków w gminie Matanuska-Susitna podwajała się co siedem do ośmiu dni – według dr Anne Zink, głównego lekarza medycyny Alaska, było to najszybsze tempo wzrostu w stanie, wraz z półwyspem Kenai. Dane stanowe pokazują, że mieszkańcy Mat-Su mają Alaski najwyższy współczynnik pozytywności testu dla regionu w systemie drogowym.

Według Okręgu Szkolnego Mat-Su Borough zgłoszono 78 przypadków COVID-19 w szkołach Mat-Su w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Jednak szkoły nie wydają się być źródłem przenoszenia choroby, twierdzą przedstawiciele służby zdrowia. Zamiast tego uczniowie wychwytują wirusa w domu.

Mówią, że wiele spraw Mat-Su pochodzi od ludzi, którzy nie noszą masek i zbliżają się do siebie w pracy, spotkaniach towarzyskich i imprezach sportowych.

„Miejscem, w którym obserwujemy najwięcej transmisji, jest praca w stołówkach i zawsze, gdy są małe kolacje grupowe, spotkania towarzyskie” – powiedział stanowa pielęgniarka zdrowia publicznego Rene Dillow z siedzibą w Wasilla. „To nasi przyjaciele i rodzina. Wszyscy martwią się o sklep spożywczy, ale nie do tego trafiają ”.

Gmina Mat-Su, licząca ponad 106 000 mieszkańców, jest drugą co do wielkości gminą w stanie. Jest jednak prawdopodobne, że ogólny brak gęstości zaludnienia gminy – w miejscu wielkości Zachodniej Wirginii większość mieszkańców skupia się w miastach Palmer i Wasilla – pomógł powstrzymać przypadki zachorowań, dopóki niedawna zima nie zmusiła ludzi do nawiązania kontaktów towarzyskich.

Wydaje się, że obecnie Mat-Su odzwierciedla trendy zachodzące na wiejskich obszarach Ameryki. Dakoty, Wisconsin, Montana i Wyoming doświadczają najwyższego w kraju liczby przypadków koronawirusa. Alaska jest szósta w kraju pod względem liczby cotygodniowe nowe przypadki na mieszkańca.

Ripley niedawno ogłosił publiczne ogłoszenie z gubernatorem Mike’em Dunleavy, wzywając mieszkańców do noszenia masek, praktykowania dystansu społecznego i mycia rąk. Powiedziała, że ​​ma teraz przyjaciół, którzy jadą do Anchorage na zakupy. Tam czują się bezpieczniej.

Anchorage i Mat-Su mają wspólną granicę nad rzeką Knik i do pewnego stopnia siłę roboczą. Granica gminy zaczyna się około 35 mil na północ od Anchorage i historycznie około jedna trzecia dorosłych dojeżdża do pracy w mieście.

Ale jeśli chodzi o zasięg rządów, obie te kwestie bardzo się rozeszły. Mat-Su, gdzie mieszkają zarówno Zink, jak i Dunleavy, pozostało otwarte dla biznesu po zniesieniu mandatów stanowych w maju, nawet gdy gmina Anchorage uchwaliła mandaty dotyczące masek i ograniczenia pojemności.

Regionalne Centrum Medyczne Mat-Su, sfotografowane w piątek 23 października 2020 r. (Loren Holmes / ADN)

Koncerty odwołane z powodu ograniczeń pojemności uchwalonych w Anchorage latem przeniosły się tutaj. Bary i restauracje pozostały otwarte. Okręg szkolny Mat-Su Borough stał się w sierpniu największym w stanie otwartym do nauki w szkole.

Teraz, nawet przy rosnącej liczbie przypadków, dość często wchodzi się do firmy, która nie wymaga masek, na przykład do sklepu ogólnospożywczego, i nie widzi się, jak nikt jej nie nosi.

Burmistrz Palmera niedawno udostępnił post w mediach społecznościowych, reklamujący weekendowy wiec prezydenta Donalda Trumpa, który kończy się uroczystością Halloween w restauracji – rodzaj spotkania w pomieszczeniach, o którego unikanie władze zdrowotne proszą ludzi.

Podobnie jak wielu mieszkańców Alaski, ludzie w Mat-Su są dumni z samodzielności. Ta niezależna passa nie zawsze pomaga w takim kryzysie w zwolnionym tempie jak ten, mówią zwolennicy zdrowia.

Nie chodzi tu też o szalone kłopoty jurysdykcji rządowych: trzy małe miasta; liczne obszary nieposiadające osobowości prawnej, niektóre z kilkoma tysiącami mieszkańców; gmina sprawująca nadzór nad tym wszystkim, która jako rząd drugiej kategorii nie posiada żadnych władz zdrowotnych ani policyjnych; oraz stan, który, jak wielokrotnie powtarzał Dunleavy, chce, aby wszelkie ograniczenia dotyczące COVID-19 pochodziły z poziomu lokalnego.

„Mamy tak wiele różnych jurysdykcji” – powiedziała. „Nie mieliśmy jednolitego podejścia do walki z wirusem”.

Jednak nawet gdy dzienna liczba przypadków COVID-19 w Anchorage wzrosła do trzech cyfr, Mat-Su pozostał niski: średni dzienny raport z wczesnej jesieni może wskazywać na dwa nowe przypadki w Palmer, sześć w Wasilla, jeden w innych społecznościach, takich jak Big Lake czy Willow.

To wszystko zmieniło się około tygodnia temu.

Liczba COVID-19 w Mat-Su nagle wzrosła z pojedynczych cyfr do dziennych wartości powyżej 25 lub 30, a następnie przekroczyła 70 i osiągnęła 80 na początku tygodnia, dzień po tym, jak Alaska osiągnęła nowy dzienny rekord wynoszący 526. Stan zgłosił w piątek łącznie 64 nowe przypadki w gminie, w tym 39 w Wasilla i 22 w Palmerze. Suma w całej gminie w sobotę wyniosła 21.

Dwadzieścia pięć z 46 szkół w gminie zgłoszone co najmniej jeden przypadek COVID-19 w ciągu ostatnich dwóch tygodni, w tym dwie szkoły średnie z dziewięcioma. Siedem szkół zamknięto w ciągu tygodnia w celu indywidualnej nauki.

Okręg w późny czwartek ogłosił, że 4 listopada wszystkie strefy operacyjne szkół zmienią się w „średnie ryzyko”zwiększenie strategii łagodzenia skutków i przeciwdziałanie tendencji do zwiększania wskaźników pozytywnych zmian w gminie Mat-Su ”. Średnie ryzyko oznacza „niski do umiarkowanego” poziom transmisji w społeczności i „minimalną” liczbę przypadków potwierdzonych laboratoryjnie, zgodnie z ustaleniami społeczności.

Wskaźnik pozytywności testu gminy osiągnął w piątek 18%. Urzędnicy ds. Zdrowia na Alasce twierdzą, że starali się utrzymać wskaźniki pozytywności poniżej 2%, biorąc pod uwagę kruchy system opieki zdrowotnej w tym stanie i ogólnie rzecz biorąc, eksperci zdrowia zalecają utrzymywanie go poniżej 5%. Średnia krajowa to nieco ponad 6%.

Fairbanks odwiedził Zink i stanowy zespół strajkowy COVID-19, gdy przypadki wybuchły wśród epidemii w Fairbanks Correctional Center i Fairbanks Pioneer Home, gdzie zmarło dwóch mieszkańców. Fairbanks osiągnął około 12% pozytywności, po czym spadł do 6%.

„Ta pandemia nam się nie przytrafia. Wirus ten może się rozprzestrzeniać tylko wtedy, gdy damy mu szansę na przenoszenie się z osoby na osobę. W rzeczywistości nie może się powielać bez ludzkich komórek “, powiedziała.” I tak naprawdę praca, którą wszyscy razem wykonujemy, aby spowolnić rozprzestrzenianie się, robi gigantyczną różnicę. “

Stanowi pracownicy służby zdrowia w Mat-Su odbierają wiele telefonów z pytaniami, co zrobić, jeśli ktoś, kogo znają, uzyska wynik pozytywny lub jeśli zostanie zidentyfikowany jako bliski kontakt z osobą, która to zrobiła, powiedział Dillow.

Stan pracuje nad identyfikacją klastrów w rosnącej liczbie, powiedziała. Jeden został znaleziony wśród uczniów uprawiających sport między różnymi szkołami, co doprowadziło do zmiany polityki okręgowej, która ogranicza zajęcia tylko do szkół.

Przypadki pojawiają się w szkołach i żłobkach, powiedział Dillow, ale wydaje się, że nie tam zaczynają się infekcje, a stan nie widzi całych sal lekcyjnych z COVID-19, który rozprzestrzenia się wśród uczniów. Raczej to ludzie organizujący spotkania towarzyskie, którzy następnie przekazują wirusa swoim dzieciom, które następnie chodzą do szkoły, zanim dowiedzą się, że są zarażeni.

Firmy zatrudniające pracowników, którzy uzyskali wynik pozytywny, zwykle robią właściwe rzeczy przez większość czasu, powiedziała. Problem polega na tym, że pracownicy siadają razem do obiadu, zamykają się i zdejmują maski.

Ogólnie rosnący wskaźnik pozytywności może wskazywać na skok ilości wirusa przemieszczającego się w społeczności oraz niewystarczającą liczbę osób poddawanych testom.

Dostępnych jest wiele testów, powiedział Dillow. Capstone Clinic prowadzi ruchliwą placówkę w Wasilla, która oferuje również szybkie testy i właśnie ponownie otworzyła placówkę Palmera. Mat-Su Health Services oferuje również bezpłatne testy drive-up. Kilka klinik pilnej opieki przeprowadza testy, podobnie jak indywidualni świadczeniodawcy.

„Najważniejsze jest to, że rozstawienie na sześć stóp, ograniczenie czasu (w pobliżu innych) i noszenie masek. Tego po prostu nie można powiedzieć wystarczająco dużo – powiedziała. „Chcę rozpocząć kampanię: cofnij się o krok. Ponieważ jest to tak sprzeczne z intuicją. Chcemy zbliżyć się do ludzi ”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *