Connect with us

Świat

Malezyjski Anwar idzie do pracy i obiecuje inkluzywny rząd | Wiadomości o wyborach

Published

on

Kuala Lumpur, Malezja – Anwar Ibrahim objął stanowisko premiera Malezji po tym, jak zobowiązał się przewodzić rządowi obejmującemu wszystkich w wieloetnicznym i wieloreligijnym kraju Azji Południowo-Wschodniej.

Anwar pojawił się w gabinecie premiera w Putrajaya, administracyjnej stolicy kraju, w piątek o godzinie 9:00 (01:00 GMT), po zaprzysiężeniu przez króla poprzedniego dnia.

Na swojej pierwszej konferencji prasowej w czwartek wieczorem 75-letni weteran polityki przedstawił swoje plany wobec kraju.

Powiedział, że nie otrzyma wynagrodzenia i że jego rząd „zagwarantuje i ochroni prawa wszystkich Malezyjczyków, zwłaszcza marginalizowanych i zubożałych, niezależnie od rasy czy religii”.

Podkreślił również znaczenie reformy.

„Nigdy nie pójdziemy na kompromis w sprawie dobrych rządów, kampanii antykorupcyjnych, niezawisłości sądownictwa i dobrobytu zwykłych Malezyjczyków” – powiedział podczas wieczornego wydarzenia.

Anwar został mianowany przez króla premierem po nierozstrzygniętych wyborach w ubiegłą sobotę, w których jego koalicja Pakatan Harapan (PH) zdobyła większość mandatów, ale nie uzyskała większości potrzebnej do kierowania rządem. PH będzie rządził krajem w koalicji z Gabungan Parti Sarawak (GPS), główną partią w stanie Sarawak na malezyjskim Borneo, oraz Barisan Nasional (BN), sojuszem, który dominował w malezyjskiej polityce do 2018 roku, kiedy to po raz pierwszy stracił władzę, rządząc wśród wielomiliardowy skandal państwowego funduszu majątkowego 1MDB.

Wcześniej podczas czwartkowej konferencji prasowej Anwar odebrał telefon z gratulacjami od prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana po tym, jak udostępnił w mediach społecznościowych wideo, w którym pogratulował prezydentowi Indonezji Joko Widodo, pierwszej zagranicznej głowie państwa. Anwar opisał Indonezję jako „prawdziwego przyjaciela” Malezji i powiedział, że skupi się na wzmocnieniu więzi między dwoma krajami.

Anwar odpowiada na pytania na wypełnionej po brzegi nocnej konferencji prasowej w czwartek, na której przedstawił plany swojego rządu [Vincent Thian//Pool via Reuters]

Sekretarz stanu USA Antony Blinken również pogratulował Anwarowi i narodowi Malezji, zwracając uwagę na rekordową liczbę głosów oddanych w wyborach.

„Z niecierpliwością czekamy na pogłębienie naszej przyjaźni i współpracy w oparciu o wspólne zasady demokratyczne oraz poszanowanie praw człowieka i praworządności” – powiedział Blinken. „Pozostajemy zaangażowani we współpracę z Malezją w celu rozwoju wolnego i otwartego, połączonego, zamożnego, bezpiecznego i odpornego regionu Indo-Pacyfiku”.

READ  Putin mianuje nowego dowódcę Ukrainy

„Przekonująca większość”

Nominacja Anwara na stanowisko premiera jest zwieńczeniem doniosłej politycznej podróży człowieka, który urodził się w 1947 roku w północnym stanie Penang. Po zdobyciu sławy zapalonego działacza studenckiego, młody Anwar został zwabiony do Narodowej Organizacji Malajów (UMNO), dominującej partii rządzącego wówczas sojuszu BN, gdzie szybko awansował.

Jego niespodziewane uwolnienie w 1998 r., a następnie uwięzienie pod zarzutem korupcji i sodomii, podsyciło polityczną opozycję w Malezji, podsyciło wezwania do reform – znanych jako „reformasi” – i przyczyniło się do stopniowej zmiany polityki kraju. Anwar przeszedł drugi proces i wyrok skazujący za sodomię, zanim został ułaskawiony i zwolniony z więzienia w 2018 roku.

„Tylko człowiek taki jak Anwar mógł ucieleśnić sprzeczności Malezji i poprowadzić kraj na nową stronę w historii” – powiedział James Chai, członek wizytujący Malezyjskiego Programu Studiów w Instytucie ISEAS-Yusof Ishak w Singapurze. „Wielu twierdzi, że jest dokładnie tym, czego potrzebuje naród. Pokolenie Reformasi może odetchnąć z ulgą po latach rozpaczy”.

Rząd PH Anwara jest drugim rządem reformistycznej koalicji po tym, jak ich ostatni rząd upadł po zaledwie 22 miesiącach pod presją etnicznych konserwatystów z Malajów. Od tego czasu kraj jest w stanie niestabilności z dwoma premierami przez tyle lat.

Anwar wydaje się być chętny do wytyczenia granicy w ramach manewru politycznego i mówi, że wotum zaufania, aby pokazać siłę nowej koalicji, będzie pierwszym punktem porządku obrad, kiedy Parlament zbiera się po głosowaniu 19 grudnia po raz pierwszy.

„Mamy naprawdę przekonującą większość” – powiedział, dodając na piątkowej konferencji prasowej, że to dwie trzecie wszystkich 222 miejsc w parlamencie. Tak duża większość dałaby koalicji władzę zmiany konstytucji.

Były premier Muhyiddin Yassin, który przewodził koalicji Perikatan Nasional (PN), która również próbowała utworzyć rząd po zawieszeniu parlamentu, pogratulował Anwarowi w piątek nominacji.

READ  Potomkowie szlachty polskiej uwięzieni w procedurze zwrotu majątku”

W oświadczeniu powiedział, że PN będzie odgrywać „rolę kontroli i równowagi” w Parlamencie.

Sojusz konserwatywny otrzymał w wyborach drugie miejsce pod względem liczby głosów wraz z PAS, Islamską Partią Malezji, zdobył najwięcej mandatów wśród swoich członków i okazał się największą partią w parlamencie.

Muhyiddin wygląda poważnie, otoczony przez przywódców innych partii z jego koalicji, w tym Abdula Hadi Awanga z PAS
Lider PN Muhyiddin Yassin (w środku) wezwał Anwara do „udowodnienia” swojej większości na konferencji prasowej na krótko przed zaprzysiężeniem. Anwar powiedział później, że wotum zaufania będzie pierwszym punktem porządku obrad, gdy Parlament spotka się w przyszłym miesiącu [Arif Kartono/AFP]

Szef PN poprosił w czwartek Anwara o „udowodnienie”, że jest pełnoletni.

Jednak sam Muhyiddin nie wziął udziału w głosowaniu parlamentarnym po tym, jak został mianowany przez króla premierem w 2020 r., kiedy walka o władzę w sojuszu PH doprowadziła do jego upadku.

Muhyiddin był członkiem rządu PH, ale uciekł z innymi politykami. Przeżył zaledwie 17 miesięcy na stanowisku, zanim on również został obalony przez politykę – i zastąpiony przez Ismaila Sabri Yaakoba z UMNO.

Ismail Sabri piastował to stanowisko przez nieco ponad rok, zanim rozpisał wybory w listopadzie, również pod presją frakcji w swojej partii.

budować zaufanie

Aby zapewnić długowieczność swojego rządu, analitycy stwierdzili, że niezwykle ważne jest, aby Anwar wyciągnął wnioski z pierwszego rządu PH i zbudował zaufanie.

„Wiele będzie zależeć od tego, kogo powoła do swojego gabinetu i czy będą mogli ze sobą współpracować” – powiedziała Bridget Welsh. „Wiele lekcji można wyciągnąć z pierwszego rządu Pakatan Harapan w zakresie budowania zaufania, zarządzania oczekiwaniami i komunikacji. To są rzeczy, które będą wyzwaniem na przyszłość”.

Na piątkowej konferencji prasowej ponownie podkreślił, że zmniejszy skład gabinetu, który w ostatnich latach powiększył się do prawie 70 ministrów i wiceministrów. Welsh powiedział, że niezwykle ważne jest, aby nominowani mieli kompetencje i doświadczenie, biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stoi Malezja, oraz aby odzwierciedlało to również realia społeczno-gospodarcze Malezji i jej młodej populacji.

Kraj jest głównie etnicznie malezyjsko-muzułmański, a islam jest oficjalną religią, ale istnieją znaczne mniejszości etnicznych Chińczyków i Hindusów, a także ludy tubylcze.

READ  Gantz wzywa przywódcę arabskich islamistów, Abbasa, do wyparcia Netanjahu

Rasa i religia od dawna są drażliwymi kwestiami w kraju, a napięcia wybuchły podczas dwutygodniowej kampanii wyborczej, a policja w tym tygodniu ostrzegała Malezyjczyków przed publikowaniem „prowokacyjnych” treści.

Jerald Joseph, do początku tego roku malezyjski komisarz ds. praw człowieka i długoletni działacz na rzecz demokracji, powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje potencjał Malezji do rozpoczęcia nowego rozdziału, zauważając, że wiele z ostatnich reform, takich jak obniżenie wieku uprawniającego do głosowania i automatyczna rejestracja wyborców , rozpoczęła się pod PH w 2018 roku.

Dodał, że nowy premier powinien skupić się na reformie parlamentu, w tym na zapewnieniu powołania neutralnego marszałka i wzmocnieniu wyspecjalizowanych komisji.

„Anwar, jak każdy inny premier, musi się wykazać” – powiedział Joseph Al Jazeerze. „Musi przeprowadzić reformę. Musi sprawić, by rządzenie działało”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.