Connect with us

Świat

Iran planuje nową rundę rozmów z Arabią Saudyjską – wysłannik Iranu

Published

on

Flaga Iranu powiewa przed siedzibą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Gubernatorów w Wiedniu, Austria, 1 marca 2021 r. REUTERS / Lisi Niesner

DUBAJ, 31 sierpnia (Reuters) – Iran planuje czwartą rundę rozmów z regionalnym rywalem Arabią Saudyjską w Iraku po utworzeniu nowego rządu irańskiego, powiedział we wtorek ambasador Iranu w Bagdadzie.

Iran i Arabia Saudyjska, wiodące mocarstwa szyickie i sunnickie na Bliskim Wschodzie, od lat rywalizują i wspierają sojuszników prowadzących wojny zastępcze w Jemenie, Syrii i innych miejscach. Zerwałeś stosunki dyplomatyczne w 2016 roku.

Iran po raz pierwszy publicznie potwierdził w maju, że prowadzi rozmowy z Arabią Saudyjską i powiedział, że zrobi wszystko, co możliwe, aby rozwiązać problemy między nimi. Od tego czasu wybrała nowego prezydenta, twardogłowego Ebrahima Raisi, który został zaprzysiężony 5 sierpnia.

Ogłoszenie planów nowych rozmów przez półoficjalną irańską agencję informacyjną ISNA nastąpiło kilka dni po regionalnym szczycie w Bagdadzie w celu zmniejszenia napięć między irackimi sąsiadami. Kontynuuj czytanie

„Mieliśmy trzy rundy negocjacji ze stroną saudyjską, czwarta powinna odbyć się po utworzeniu nowego rządu irańskiego”, powiedział Iraj Masjedi, ambasador Iranu w Iraku, według ISNA.

Parlament irański zatwierdził w ubiegłą środę wszystkich kandydatów do twardogłowego gabinetu, z wyjątkiem jednego, przedstawionych przez Raisi’ego. Kontynuuj czytanie

Oddzielnie minister spraw zagranicznych Iranu powiedział, że omawiał sposoby poprawy stosunków na spotkaniu z wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejkiem Mohammedem bin Rashidem al-Maktoumem na marginesie szczytu w Bagdadzie.

„W tej rozmowie rozmawialiśmy o pozytywnych intencjach i woli szefów państw i rządów w obu krajach do wzmocnienia relacji… Współpraca z sąsiadami jest priorytetem dla (nowego irańskiego) rządu” – powiedział minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian na Twitterze. .

Napięcia w stosunkach Iranu z ZEA wzrosły po tym, jak sprzymierzone z USA państwo Zatoki Arabskiej zgodziło się w zeszłym roku znormalizować stosunki z największym wrogiem Teheranu, Izraelem.

READ  Matka chroni córeczkę przed ostrzałem, chroni ją przed zranieniem – mówi ukraiński szpital

Reportaż Dubai Newsroom Redakcja Petera Graffa i Alistaira Bella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *