Connect with us

Gospodarka

Łukaszenko gra kartą Polski i zaostrza napięcia z Warszawą – POLITICO

Published

on

Naciśnij przycisk odtwarzania, aby posłuchać tego artykułu

WARSZAWA – Aleksander Łukaszenko ma wielu przeciwników w kraju, a teraz robi sobie jeszcze więcej wrogów za granicą.

Autorytarny przywódca Białorusi podjął działania ścigania przeciwko przywódcom niewielkiej mniejszości etnicznej Polski, która stanowi około 3 procent z 9,5 miliona mieszkańców kraju.

„Polska staje się wrogiem zewnętrznym, a mniejszość jest związana z Polską. Społeczność staje się w ten sposób piątą kolumną, wewnętrznym wrogiem wspierającym Zachód – powiedział Andrzej Pisalnik, dziennikarz i członek zarządu Związku Polaków na Białorusi. „Polacy na Białorusi stali się zakładnikami tej kanibalskiej polityki [against its own citizens] białoruskie władze. “

W zeszłym tygodniu Białoruś nakazała aresztowanie czterech wybitnych działaczy etnicznych polskich, w tym liderów lokalnej społeczności Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Oskarżono ich o łamanie zasad masowych zgromadzeń podczas corocznych targów ludowych oraz o podżeganie do nienawiści narodowościowej i religijnej, za którą grozi kara więzienia do 12 lat.

Prokuratorzy cytują „nielegalne korporacje masowe” rzekomo honorujące „antyradzieckie gangi, które działały podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i po jej zakończeniu”, które „grabiły i mordowały ludność cywilną oraz niszczyły mienie” – co jest prawdopodobnym odniesieniem do polskich partyzantów, którzy sprzeciwiali się wprowadzeniu komunizmu po II wojnie światowej, twierdząc, że działalność gminy ma na celu „rehabilitację nazizmu i usprawiedliwienie ludobójstwa narodu białoruskiego”.

To część sztuczki Łukaszenki, aby poprzeć swoje poparcie w domu.

Przed 1939 r. Zachodnia połowa Białorusi należała do Polski, a Łukaszenko starał się wywołać napięcia w Warszawie. Łukaszenko regularnie ostrzega swoich rodaków o militarnym zagrożeniu ze strony Polski i narodowych aspiracjach Polski do odzyskania utraconych terytoriów, choć w Polsce takiego ruchu nie ma.

„Obecność wojskowa stale rośnie w pobliżu naszych zachodnich i północnych granic. Polska i państwa bałtyckie stały się poligonem do regularnych ćwiczeń i ćwiczeń wojsk NATO – powiedział Łukaszenko ostrzeżony W grudniu.

READ  Upadki na Wall Street nie są takie złe

Wysiłki, by zaatakować miejscowych Polaków, wynikają z obietnicy opozycji, by tej wiosny rozpętać kolejną falę protestów, by odsunąć Łukaszenkę od władzy – wypracowała niedawno w rozmowie z POLITICO Has lider programowej opozycji Swietłana Tichanowska.

– Jeśli protesty, które wybuchły jesienią, powrócą wiosną, będzie silniejszy sprzeciw wewnętrzny, zwłaszcza jeśli nasili się wewnętrzny kryzys polityczno-gospodarczy – powiedział POLITICO wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

„Konieczne jest stworzenie wroga zewnętrznego, tak jak w czasach sowieckich wszystkie wewnętrzne problemy polityczne przypisywano działaniom zagranicznych wrogów… a Łukaszenko to mentalny Sowiet” – powiedział Przydacz, odpowiedzialny za polską politykę wschodnią.

W odpowiedzi na aresztowania premier RP Mateusz Morawiecki oskarżony Reżim Łukaszenki wziął „zakładników”, aby zastraszyć mniejszość polską. W czwartek Warszawa zakazała białoruskiemu sędziemu, który zezwolił na aresztowanie Borysa na 15 dni, wjazdu do Polski.

Pat dostrzegli teraz przywódcy europejskiej dyplomacji.

Szef spraw zagranicznych UE Josep Borrell, nazywa do władz białoruskich o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie “Borysa i Poczobuta”. “

„Ukierunkowana walka z mniejszością polską jest wykroczeniem [Belarus’] międzynarodowe zobowiązania ochrony mniejszości narodowych ” napisał Gitanas Nausėda, prezydent Litwy, gospodarz Tikhanovskaya.

Starzy wrogowie

Łukaszenko, który gra kartą Polski, nie jest niczym nowym.

Związek Polaków na Białorusi został wyrejestrowany w 2005 roku – z ponad 20-tysięczną organizacją był wówczas największą organizacją społeczną w kraju.

„Wielki moment był w 2004 roku, kiedy Łukaszenko zdał sobie sprawę, dzięki wsparciu Polski dla pomarańczowej rewolucji na Ukrainie, że ta mniejszość może stać się instrumentem na Ukrainie. [Belarusian] walka o wolność. Potem przez społeczność przetoczyła się fala ucisku – powiedziała profesor Uniwersytetu Warszawskiego Agnieszka Bieńczyk-Missala.

Pisalnik zgodził się. „Cierpieliśmy w 2005 roku, ponieważ demokratycznie wybraliśmy przywódców naszej organizacji, podczas gdy władze chciały zainstalować marionetkę” – powiedział w rozmowie telefonicznej.

READ  Polska: Przemówienie prezesa NBP jest echem wypowiedzi RPP Snap

Nie jest tak, że obawy Łukaszenki przed ingerencją z zewnątrz w rządzonym przez niego kraju od 1994 roku są całkowicie bezpodstawne.

Tysiące Białorusinów przeniosło się do Polski na studia ze względów ekonomicznych i następuje kolejna fala uchodźców politycznych.

Po protestach, które wybuchły w sierpniu ubiegłego roku, polski rząd zaprosił Tichanowską do Warszawy w jej pierwszą oficjalną podróż za granicę i przekazał jej klucze do willi, która miała służyć jako „niezależna ambasada Białorusi”.

W kraju działają też niezależne media białoruskie, w tym popularne Nexta Live Kanał i białoruskojęzyczny nadawca Biełsat polskiej telewizji publicznej i siedziby fundacji praw człowieka Karta’97.

Zdaniem Wojciecha Konończuka, zastępcy dyrektora think tanku Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie, może to częściowo wyjaśniać termin aresztowań w zeszłym tygodniu.

„Mogliby być postrzegani jako prywatna zemsta Łukaszenki za film, który ujawnia jego bogactwo, które wydała Nexta [earlier this month]. Białoruskie władze traktują tę stację i jej 22-letniego szefa jako narzędzie wywiadu polskiego i amerykańskiego – powiedział Konończuk. „Właściwie myśleliśmy, że rozprawa nastąpi wcześniej”.

Polacy na Białorusi są coraz bardziej nerwowi.

„Wszyscy zgadują, jak szeroka jest grupa ludzi [up for arrest] jest. W tej chwili znamy pięć, ale każdy z nas ma szansę być następny ”- powiedział Pisalnik.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *