Connect with us

Nauka

Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem na całym świecie osiągnęła 3 miliony

Published

on

Trzy miliony istnień ludzkich: jest to równoznaczne z utratą ludności Berlina, Chicago czy Tajpej. Skala jest tak imponująca, że ​​czasami zaczyna wydawać się prawdziwa tylko w miejscach takich jak cmentarze.

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 na świecie przekroczyła trzy miliony w sobotę, według bazy danych New York Times. Ponad 100 000 osób zmarło z powodu Covid-19 we Francji. Śmiertelność rośnie w Michigan. Morguy w niektórych indyjskich miastach są przepełnione zwłokami.

A gdy Stany Zjednoczone i inne bogate narody spieszą się, by zaszczepić swoje populacje, nowe ogniska pojawiają się w niektórych częściach Azji, Europy Wschodniej i Ameryki Łacińskiej.

Przyspiesza również globalny wskaźnik zgonów. Po pojawieniu się koronawirusa w chińskim mieście Wuhan pandemia pochłonęła milion ofiar w ciągu dziewięciu miesięcy. Zabicie drugiego miliona zajęło mu kolejne cztery miesiące, a kolejny milion tylko trzy miesiące.

„Kończy nam się miejsce” – powiedział w sobotę Mohammed Shamin, przedsiębiorca pogrzebowy na największym muzułmańskim cmentarzu w New Delhi. „Jeśli zabraknie nam miejsca, wkrótce zobaczysz gnijące zwłoki na ulicach”.

Zgony to najbardziej tragiczny aspekt pandemii, ale nie jedyny koszt.

Wiele milionów zostało zarażonych wirusem, niektóre z efektami, które mogą trwać latami, a nawet całe życie. Źródła utrzymania zostały zrujnowane. Globalna praca i podróże zostały zakłócone w głęboki i potencjalnie trwały sposób.

Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych prawie na pewno nie obejmuje wszystkich zgonów związanych z pandemią na świecie. Niektóre z tych zgonów mogły zostać błędnie przypisane innym przyczynom, takim jak grypa lub zapalenie płuc, podczas gdy inne zmarły w wyniku ogromnych zakłóceń w życiu.

Pandemia zwiększyła również nierówności, które są trudne do zniesienia, nawet w normalnych czasach.

67-letnia Nanthana Chobcheun, która pracuje na mokrym targu w mieście Bangsaen we wschodniej Tajlandii, powiedziała, że ​​jej dochody spadły o połowę od czasu pojawienia się koronawirusa. Ale nie może przestać pracować, dodała, mimo że wzrosła liczba przypadków w Tajlandii.

„Młodzi ludzie i bogaci cieszą się życiem nocnym, nawet gdy występuje choroba zakaźna, i spotykają się bez obaw na świecie” – powiedziała Nanthana, która ma cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi, podczas sobotniego targu plenerowego.

READ  Mój Wellington: zamiłowanie studentów do "ciemnego" klimatu i wygodnych restauracji

„Dla nas, małych ludzi, a zwłaszcza starszych, takich jak ja, jest inaczej” – dodała, siadając na stołku pośród stosów suszonych ryb.

Niektóre części świata mogą być tuż za rogiem. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania odnotowały spadek śmiertelności w ostatnich tygodniach, ponieważ wdrożyły agresywne programy szczepień. W Izraelu 56 procent populacji zostało w pełni zaszczepionych do piątku, według śledzącego New York Timesa.

Jednocześnie w bogatych krajach wciąż pojawiają się nowe ogniska. Zszokowało to miliony ludzi – od Madrytu po Los Angeles – którzy wcześniej oczekiwali powrotu do normalnego życia wraz z wprowadzeniem szczepionek.

We Francji, która przechodzi trzecią narodową blokadę, głębokie uczucie zmęczenia i frustracji zakorzeniło się w pozornie niekończącym się cyklu ograniczeń dotyczących koronawirusa. Trzecia blokada ograniczyła aktywność na świeżym powietrzu, wymusiła zamknięcie zbędnych sklepów, zakazała podróżowania między regionami i zamknęła szkoły na miesiąc.

Jednym z niewielu pozytywnych punktów jest kampania szczepień, która w końcu nabrała tempa po powolnym rozpoczęciu w ostatnich miesiącach. Ponad 12 milionów ludzi otrzymało co najmniej pierwszy zastrzyk, a rząd spodziewa się, że kolejne 8 milionów zostanie zaszczepionych do połowy maja, kiedy ma się rozpocząć stopniowe wznowienie.

Polska walczy o wyjście z trzeciej fali infekcji, nawet jeśli wydaje się, że osiągnęła ona szczyt. Niedawny wzrost liczby zakażeń i zgonów spowodowanych przez Covid-19 wywiera ogromną presję na niedofinansowany i niewystarczający system opieki zdrowotnej.

Mając rekordową liczbę pacjentów na respiratorach, rząd ogłosił w środę, że przedłuży obecne ograniczenia o tydzień, niszcząc nadzieje właścicieli hoteli na ponowne otwarcie podczas tradycyjnego majowego święta i wywołując dalsze protesty biznesowe.

Japonia, która zniosła stan wyjątkowy niecały miesiąc temu i planuje zorganizować igrzyska olimpijskie tego lata, w piątek oświadczyła, że ​​zaostrzy ograniczenia w Tokio i innych miastach, aby zapobiec przekształceniu się fali infekcji w kulę. Śnieg w czwartym fala.

A w Stanach Zjednoczonych niebezpieczne warianty powodują nowe epidemie, chociaż liczba nowych przypadków, hospitalizacji i zgonów spadła w porównaniu ze styczniowymi szczytami. Michigan, stan najbardziej dotknięty chorobą, zgłasza średnio około 50 zgonów dziennie, dwa razy więcej niż dwa tygodnie temu, oraz około 7800 nowych przypadków.

READ  Runda europejska: Bayern Monachium pięć punktów przewagi, Robert Lewandowski drugi na liście najlepszych strzelców wszechczasów | Wiadomości piłkarskie

Stany Zjednoczone i część Europy Zachodniej poniosły ciężar śmierci w pierwszym roku pandemii. Obecnie zgony koncentrują się w regionach takich jak Europa Wschodnia, Azja Południowa i Ameryka Łacińska.

W Brazylii, największym kraju Ameryki Łacińskiej, wirus pochłonął ponad 368 000 istnień ludzkich i zabija ludzi w rekordowym tempie około 2900 dziennie. Szczepienia są powolne, warianty są przesadzone, a szpitale przepełnione.

READ  Najnowsze wiadomości z całego świata

W Meksyku, gdzie Covid-19 zabił ponad 211 000 osób, tylko jedna osoba na 10 otrzymała szczepionkę.

„Jest to bardzo trudne dla wielu z nas” – powiedział Ivan Mena Álvarez, producent pinaty w Mexico City, który stracił 11 członków swojej rodziny na skutek wirusa. „Nigdy nie przyszło ci do głowy, że w tak krótkim czasie będzie tak wielu zabitych”.

Podczas gdy najbogatsze kraje zasadniczo gromadzą szczepionki, najbiedniejsi desperacko walczą o dawki.

Obawy dotyczące bezpieczeństwa szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson, oparte na niewielkiej liczbie osób, u których wystąpiły problemy z krzepnięciem krwi, również zaostrzyły wahania dotyczące szczepień na całym świecie – trend, który grozi przedłużeniem pandemii i obaleniem inicjatyw zapobiegania HIV. .

Większość krajów nie jest blisko osiągnięcia odporności stadnej, czyli punktu, w którym wystarczająca liczba ludzi jest odpornych na koronawirusa, aby nie mógł już rozprzestrzeniać się na populację.

W Indiach, gdzie liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 175 000, ponad 114 milionów ludzi otrzymało w piątek pierwszą dawkę szczepionki Covid. Ale to tylko 7,4% populacji.

Pandemia zniszczyła dziesięciolecia postępu gospodarczego Indii. Obecnie w kraju liczącym 1,3 miliarda ludzi odnotowuje się średnio około 1000 zgonów dziennie, podczas gdy poważna epidemia wybucha w stanie Maharasztra, gdzie znajduje się Bombaj.

Tylko w sobotę Indie zgłosiły 1341 zgonów, a także prawie 250 000 nowych przypadków.

Swapnil Gaikwad, lat 28, którego wujek zmarł w piątek w dzielnicy Osmanabad w stanie Maharasztra, powiedział, że wykonanie tradycyjnych rytuałów pogrzebowych trwało siedem godzin, ponieważ miejscowe krematorium było zbyt zajęte.

„Absolutnie nie było miejsca i przyjeżdżało więcej karetek” – powiedział.

W pewnym momencie, powiedział Gaikwad, był tak zły, że poskarżył się drużynie.

Pracownik zaczął płakać. Gaikwad powiedział, że niektórzy pracownicy powiedzieli mu, że byli tak zajęci w krematorium, że od kilku dni nie widzieli swoich rodzin.

Oscar Lopez i Monica Pronczuk przyczynili się do powstania reportażu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *