Connect with us

Nauka

Aktualizacje na żywo z wojny rosyjsko-ukraińskiej: najnowsze wiadomości

Published

on

STAMBUŁ – Pierwsze oznaki znaczącego postępu w rosyjsko-ukraińskich rozmowach pokojowych pojawiły się we wtorek, ale nie było żadnych oznak rychłego zakończenia cierpienia. negocjacja.

Po trzech godzinach rozmów w Stambule ukraińscy oficjele stwierdzili, że ich kraj jest gotowy do zadeklarowania trwałej neutralności – porzucając perspektywę przystąpienia do NATO, kluczowe żądanie Rosji – i omawiając rosyjskie roszczenia terytorialne w zamian za „gwarancje bezpieczeństwa”. inne kraje. narody. Doradca prezydenta Ukrainy nazwał rosyjską delegację „konstruktywną”, podczas gdy Rosja stwierdziła, że ​​„drastycznie” ograniczy swoją aktywność wojskową wokół Kijowa do „wzrostu wzajemnego zaufania”.

Deklaracja Rosji, że złagodzi eskalacji walk wokół Kijowa – nawet jeśli nadal będzie atakować inne części Ukrainy – może być niczym więcej jak tylko nadaniem pozytywnego blasku udaremnieniu prób przejęcia lub oblężenia stolicy przez wojsko. W ostatnich dniach ukraińskie kontrofensywy wokół miasta zmusiły siły rosyjskie do odwrotu w jednych z najbardziej zaciekłych bitew ulicznych tej wojny, mimo że pozostają one w niewielkiej odległości od Kijowa.

Teraz, jak powiedzieli rosyjscy urzędnicy, celem będzie przejęcie większej części terytorium we wschodnim regionie Donbasu Ukrainy, gdzie Rosja zainstalowała dwa separatystyczne państwa, które prezydent Władimir W. Putin uznał w zeszłym miesiącu za niepodległe, ale żaden inny naród formalnie nie uznał.

Zachodni urzędnicy i analitycy bezpieczeństwa ostrzegają przed wartością nominalną oświadczeń Rosji o jej celach w Kijowie lub gdzie indziej.

Kredyt…Ivor Prickett dla New York Times

Prezydent Biden powiedział, że nie wyciągnie żadnych wniosków na temat intencji Rosji „dopóki nie zobaczę, jakie są jej działania”. Przemawiając po spotkaniu Białego Domu z premierem Singapuru, Biden dodał: „Zobaczmy, czy zastosują się do tego, co proponują”.

„W międzyczasie”, powiedział Biden, „będziemy nadal utrzymywać silne sankcje i nadal zapewniać ukraińskiemu wojsku zdolność do samoobrony”.

Sekretarz stanu Antony J. Blinken podczas dyplomatycznej podróży do Maroka powiedział dziennikarzom: „Jest to, co Rosja mówi i co robi”, dodając, „a to, co robi Rosja, to ciągła brutalizacja Ukrainy i jej narodu”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ciężko pracował, aby przedstawić Putinowi wynegocjowany sposób zakończenia wojny, wraz z ukraińskimi ustępstwami, które nie posunęłyby się tak daleko, by uczynić jego kraj rosyjskim satelitą.

READ  Dziewięć zabitych, 61 zakażonych wirusem koronawirusa w placówce hrabstwa Santa Cruz

Ukraińscy oficjele w Stambule powiedzieli, że oferta ogłoszenia stałego statusu neutralnego oznacza, że ​​kraj nie przystąpi do sojuszu NATO ani nie przyjmie obcych wojsk – scenariusz, który Putin wykorzystał jako jedno z usprawiedliwień swojej inwazji.

Ukraińscy urzędnicy przewidują układ, w którym zróżnicowana grupa krajów – w tym potencjalnie Stany Zjednoczone, Niemcy, Turcja i Chiny – zobowiąże się, jeśli Ukraina zostanie zaatakowana, do udzielenia pomocy wojskowej i wymuszenia w razie potrzeby strefy zakazu lotów. Nie było jasne, czy którykolwiek z tych krajów podpisał te gwarancje.

Kredyt…Nacho Doce/Reuters

„To prawdopodobnie najlepszy wynik, na jaki można dziś liczyć” – powiedział Samuel Charap, który studiuje rosyjską politykę zagraniczną w RAND Corporation. „Przynajmniej Ukraińcy znaleźli coś konkretnego, aby zaspokoić główny rosyjski postulat neutralności Ukrainy”.

Ukraina sygnalizowała także gotowość do rozważenia ustępstw związanych z częściami jej terytorium już zajętymi przez Rosję. Zaproponował 15-letni proces negocjacji Krymu, ukraińskiego półwyspu zajętego przez Rosję w 2014 roku, i powiedział, że jest gotów zrezygnować z próby odbicia go siłą. Sprawy wokół wschodniego Donbasu, jak powiedzieli ukraińscy urzędnicy, mogą być omawiane na ewentualnym spotkaniu Putina i Zełenskiego.

Ze swojej strony Rosja oświadczyła, że ​​jest gotowa przyspieszyć planowanie takiego szczytu – coś, czego Zełenski od dawna zabiegał i czemu Moskwa się opierała, czyniąc rząd Ukrainy jedynie marionetką Waszyngtonu. Ale teraz wydaje się, że Kreml jest coraz bardziej przygotowany do radzenia sobie z Zełenskim – po części dlatego, że opór Ukrainy na polu bitwy nie pozostawia innego wyboru.

Szef rosyjskiej delegacji Władimir Miedinski powiedział, że postrzega propozycje Ukrainy jako „konstruktywny krok w kierunku kompromisu”.

„Jeżeli traktat zostanie sporządzony szybko i zostanie znaleziony niezbędny kompromis, możliwość zawarcia pokoju będzie znacznie bliższa” – powiedział Miedinsky.

Ukraina i Rosja będą potrzebować co najmniej dwóch tygodni na rozmowy z Rosją i potencjalnymi krajami gwarantami – powiedział dziennikarzom po wtorkowej sesji członek delegacji ukraińskiej Ołeksandr Chalyi. Turcja poinformowała, że ​​jest przygotowana do zorganizowania we wtorek spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy w celu pogłębienia negocjacji, a następnie ewentualnego spotkania obu prezydentów.

„Podjęliście historyczną odpowiedzialność” – powiedział rosyjskim i ukraińskim delegatom prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który był gospodarzem wtorkowych rozmów w XIX-wiecznym pałacu osmańskim nad Bosforem. „Wszyscy oczekują od ciebie dobrych wieści”.

READ  Badanie mówi, że jagoda kamczacka może poprawić wyniki biegaczy wytrzymałościowych poprzez poziomy „zmieniające zasady gry”
Kredyt…Murat Cetin Muhurdar / turecki prezydencki serwis prasowy, za pośrednictwem AFP – Getty Images

Turcja okazała się kluczowym pośrednikiem w negocjacjach, jednym z niewielu krajów, które po inwazji utrzymywały bliskie stosunki z Rosją i Ukrainą. Chociaż jest członkiem NATO, Turcja odmówiła wprowadzenia sankcji wobec Rosji, nawet oferując wsparcie wojskowe Ukrainie. Zwracając uwagę na to ostatnie, członek ukraińskiej delegacji Mychajło Podolak napisał we wtorek na Twitterze selfie z Halukiem Bayraktarem, bliskim współpracownikiem Erdogana i szefem tureckiej firmy produkującej uzbrojone drony używane przez Ukrainę.

Ale pomimo pozytywnych znaków, wiele pułapek dyplomatycznych pozostało. Na przykład Ukraina stwierdziła, że ​​międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa nie będą miały zastosowania do spornego Donbasu, ale nie jest jasne, jak ten obszar zostanie zdefiniowany; separatyści zajmują znacznie więcej terytorium niż kontrolowali przed wojną.

„Delegacja rosyjska jest konstruktywna” – powiedział Podolak, który jest doradcą Zełenskiego. „To nie znaczy, że negocjacje są łatwe. Są twardzi”.

Nie było też ulgi na ziemi na Ukrainie. We wtorek rano rosyjski atak rakietowy zniszczył część głównego budynku rządu regionalnego w południowym mieście Mikołajów, zabijając co najmniej dziewięć osób i raniąc co najmniej 28, poinformowali ukraińscy urzędnicy.

Był to jeden z wielu ataków od czasu inwazji 24 lutego, który wydawał się mieć na celu zamknięcie operacji rządowych; regionalny administrator Witalij Kim powiedział, że jego własne biuro zostało zniszczone, ale nie było go wtedy w budynku. Rosyjskie natarcie wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego na zachód od Krymu zatrzymało się tuż za Mikołajowem, na obszarze, na którym toczyły się intensywne walki.

Kolejny rosyjski pocisk trafił w poniedziałek późnym poniedziałkiem w skład ropy naftowej w obwodzie rówieńskim w północno-zachodniej Ukrainie i według regionalnego administratora jako drugi został tam zniszczony.

„Skala wyzwań nie zmniejszyła się” – powiedział Zełenski w oświadczeniu. „Armia rosyjska wciąż ma duży potencjał do kontynuowania ataków na nasze państwo. Wciąż mają dużo sprzętu i wielu całkowicie pozbawionych praw osób, których mogą wysłać do kotła wojny. Dlatego pozostajemy czujni i nie ograniczamy naszych wysiłków obronnych”.

Rządy USA i Wielkiej Brytanii potwierdziły ukraińskie zdobycze w miastach wokół Kijowa – zwłaszcza w Irpinie, miejscu jednych z najbardziej zaciekłych walk ulicznych – ale ostrzegły przed sceptycyzmem wobec twierdzeń, że stanowisko Rosji uległo zmianie.

READ  RED VELVET urzeka na premierze Shakespeare Theatre Company
Kredyt…Daniel Berehulak dla The New York Times

„Czy w ciągu ostatnich kilku dni jakieś jednostki rosyjskie opuściły Kijów? Tak, tak nam się wydaje, małe liczby” – powiedział John F. Kirby, rzecznik Pentagonu. Dodał jednak: „Uważamy, że jest to zmiana pozycji, a nie faktyczne wycofanie się, i że powinniśmy być przygotowani na wielką ofensywę przeciwko innym obszarom Ukrainy”.

Brytyjczycy Ministerstwo Obrony ostrzegło że „Rosja nadal stanowi poważne zagrożenie dla miasta poprzez swoją zdolność do ataku”.

Rosja zasygnalizowała, że ​​zawęża swoje cele wojenne, skupiając się na podboju kolejnych terytoriów w Donbasie. Siergiej K. Szojgu, rosyjski minister obrony, przedstawił we wtorek możliwe uzasadnienie zakończenia działań wojennych w innych częściach kraju, deklarując w wypowiedziach telewizyjnych w Moskwie, że początkowa misja Rosji została zakończona.

„Ogólnie rzecz biorąc, główne cele pierwszego etapu operacji specjalnej zostały zrealizowane” – powiedział Shoigu. „Potencjał bojowy Sił Zbrojnych Ukrainy został znacznie zmniejszony, co pozwala skupić główną uwagę i główny wysiłek na osiągnięciu głównego celu – wyzwolenia Donbasu”.

Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad mostem lądowym wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Ukrainy, łączącym Krym z Donbasem. Jedyną twierdzą w tym pasie jest centrum zdewastowanego miasta portowego Mariupol, gdzie, jak poinformował we wtorek Instytut Studiów Wojennych, Rosjanie wciąż zyskują na popularności, powoli zaciskając pętlę wokół pozostałych bojowników i cywilów.

Tysiące cywilów zginęło w Mariupolu, według lokalnych urzędników – twierdzenie, którego nie można niezależnie zweryfikować – i znaczna część miasta została zrównana z ziemią. Pozostaje pod „ciągłym ciężkim bombardowaniem” przez siły rosyjskie, poinformowało we wtorek brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Kredyt…Mauricio Lima dla The New York Times

W pobliskim zajętym przez Rosjan porcie Berdiańsk konwój ewakuacyjny wywiózł 34 autobusy pełne cywilów z miasta na terytorium okupowane przez Ukrainę. W innym okupowanym mieście w regionie, Melitopolu, burmistrz powiedział, że dyrektorka szkoły została zatrzymana po tym, jak wraz z miejscowymi nauczycielami odmówiła wydania przez siły okupacyjne rozkazu zmiany nauczania i nauczania w języku rosyjskim, a nie ukraińskim.

Wojna kosztowała Ukrainę szkody i utratę działalności gospodarczej w wysokości 564,9 miliarda dolarów – około trzy razy więcej niż przedwojenny produkt krajowy brutto – powiedziała Julia Svyrydenko, minister gospodarki, w poniedziałkowym poście na Facebooku.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych nadal nie ma wiarygodnych szacunków dotyczących ofiar cywilnych, a około czterech milionów ludzi uciekło z kraju, wraz z około sześcioma milionami osób wewnętrznie przesiedlonych.

Raport został nadesłany przez Iwan Nieczepurenko oraz Safak Timur ze Stambułu; Megan Specia z Krakowa, Polska; Michael D. Shear z Waszyngtonu; oraz Lara Jakes z Rabatu w Maroku.

Korekta:

29 marca 2022

Wcześniejsza wersja podpisu pod zdjęciem z tym artykułem błędnie zidentyfikowała stolicę Ukrainy. To Kijów, nie Lwów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.