Zabawa

Lewandowski wysyła Polskę na mundial, nie ma Szwecji | rozrywka

Lewandowski wysyła Polskę na mundial, nie ma Szwecji |  rozrywka

AP

CHORZÓW, Polska (AP) – Polska jedzie na Mistrzostwa Świata – i oczywiście Robert Lewandowski pomógł tam wysłać swoją drużynę.

Płodny napastnik Bayernu Monachium wykorzystał rzut karny w 50. minucie, dzięki czemu Polska wygrała 2-0 ze Szwecją we wtorek w jednym z europejskich finałów play-offów i zapewniła sobie miejsce w Katarze na kwalifikację tegorocznego turnieju.

Piotr Zieliński strzelił drugiego gola w Chorzowie dla Polski, która już drugi rok z rzędu pojawi się na największej piłkarskiej imprezie.

To może być ostatnia szansa dla 33-letniego Lewandowskiego, który w 129 meczach podniósł rekord swojego kraju do imponujących 75 punktów.

„To było naprawdę trudne, ta presja” – powiedział Lewandowski. „Chociaż w swojej karierze wykonywałem wiele rzutów karnych, ten był trudny.

„Wiedziałem, że w tym momencie było tak wielu ludzi, którzy mnie obserwowali… Wiedziałem, że ten moment będzie miał tak wiele znaczenia. W tym momencie nie było łatwo skupić się na piłce, ale udało mi się”.

Ludzie czytali też…

Weteran Szwecji, Zlatan Ibrahimovic, z pewnością nie zagra w kolejnym mundialu.

40-letni Ibrahimovic, który nie był w dobrej formie po niedawnej kontuzji ścięgna Achillesa, wszedł z ławki rezerwowych w 80. minucie, ale nie udało mu się znaleźć goli, by ponownie poprowadzić Szwecję do fazy play-off. W tym momencie w 2018 r. Szwecja pokonała Włochy w dwóch nogach w kwalifikacjach – bez Ibrahimovicia, który wtedy wycofał się z międzynarodowego futbolu – ale tym razem Polska miała kluczową przewagę u siebie w jednym meczu rzutów karnych, co opłaciło się w Chorzowie.

Zapytany, czy można go zobaczyć w reprezentacji Szwecji, Ibrahimovic powiedział: „Mam nadzieję. Mam nadzieję, że tak długo, jak będę mógł zachować zdrowie, grać i mieć swój wkład”.

READ  „Des”: David Tennant w serialu HBO. Makabryczna historia, która wydarzyła się naprawdę

Lewandowski wykazał się opanowaniem z rzutu karnego, by strzelić w dolny róg po zacinającej się rozgrywce tuż po tym, jak odkryto, że Jesper Karlström zmierzył się z rezerwowym po przerwie Grzegorzem Krychowiakiem.

Lewandowski powiedział, że przechodzi przez próg bólu.

„Mieliśmy wiele problemów przed tym meczem – wielu naszych graczy było kontuzjowanych, w tym ja. Miałem problemy z kolanem – powiedział Lewandowski.

„Cierpiliśmy, ale teraz możemy świętować. Jestem dumny i szczęśliwy.”

Bramka Zielińskiego padła po słabym zagraniu szwedzkiego środkowego obrońcy Marcusa Danielsona, który nie zdołał opanować podania z tyłu. Zieliński biegł bez oporów i okrążył strzał obok bramkarza Robina Olsena i prosto w słupek.

Szwecja musiała żałować dwóch straconych okazji po obu stronach przerwy w wykonaniu Emila Forsberga, który z bliskiej odległości uratował bramkarza Wojciecha Szczęsnego.

– Jestem bardzo rozczarowany – powiedział trener Szwecji Janne Andersson. „To była gra, którą mieliśmy w zasięgu ręki. Stworzyliśmy szanse, ale nie zdobyliśmy punktów.

„Dziś wieczorem nic nie poszło po naszej myśli. Ale musisz sprawić, by wszystko poszło po twojej myśli. Nie możesz winić innych okoliczności”.