Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Lapid ostrzega, że ​​stosunki Polski zostaną „poważnie” zniszczone w miarę postępów w prawie przywracającym Holokaust

Published

on

Minister spraw zagranicznych Yair Lapid ostrzegł w piątek Polskę, że ich działania poważnie zagrażają stosunkom z Izraelem po tym, jak w polskim Senacie przedłożono ustawę o naprawieniu Holokaustu.

Senat przyjął w piątek ustawę wyznaczającą okres od 10 do 30 lat na zakwestionowanie wcześniejszych decyzji administracyjnych w sprawie powrotu. Krytycy prawa twierdzą, że skutecznie uniemożliwia ono Żydom odzyskanie mienia skonfiskowanego przed Holokaustem iw jego trakcie.

„Uchwalenie polskiego prawa własności teraz w Warszawie poważnie zaszkodzi naszym stosunkom z Polską. Polska bardzo dobrze wie, co jest słuszne, a co słuszne” – powiedział Lapid w swoim najnowszym Przepaść między tymi dwoma krajami pogłębia się.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni postępem legislacyjnym w Polsce w zakresie prawa do zwrotu mienia skradzionego ofiarom Holokaustu” – powiedział Lapid.

Zgoda Senatu przyszła kilka tygodni po uchwaleniu ustawy przez polski parlament, co wywołało spór między Jerozolimą a Warszawą.

„Każdy etap postępów legislacyjnych jest w naszych oczach poważnym krokiem naprzód” – powiedział Lapid. „Nie dajmy się zniechęcić do zdecydowanej obrony honoru ofiar Holokaustu oraz zachowania ich pamięci i ich praw”.

Sprawa spowodowała, że ​​oba kraje zwołały swoich wysłanników, aby wyrazić swój gniew na schodach i gniewną wymianę zdań między politykami.

Lapid był szczególnie surowy w swoim potępieniu, nazywając prawo „niemoralnym i hańbą”.

W czerwcu premier Polski Mateusz Morawiecki nawrócić się w Lapid i obiecał przeforsować rachunek.

„Mogę tylko powiedzieć, że dopóki jestem premierem, Polska nie zapłaci za niemieckie zbrodnie: ani złotówki, ani euro, ani dolarów” – powiedział Morawiecki.

Kanclerz Angela Merkel i polski premier Mateusz Morawiecki odwiedzają były nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu 6 grudnia 2019 r. (Zdjęcie / Markus Schreiber przez AP)

Lapid nazwał zarzut Morawieckiego, że ofiary i ich rodziny szukają pieniędzy, „antysemickie”.

READ  WP: Morawiecki podaruje Cichanousce willę w Warszawie dla białoruskiego domu politycznego

„Walczymy o pamięć o ofiarach Holokaustu, o dumę naszego narodu i nie pozwolimy żadnemu parlamentowi uchwalać ustaw, których celem jest negowanie Holokaustu” – powiedział.

Polscy urzędnicy oskarżyli Lapida o wyolbrzymianie tej kwestii z wewnętrznych powodów politycznych.

Przywrócenie Holokaustu w Polsce jest niepopularne wśród wielu obywateli, a prezydent Polski Andrzej Duda wypowiedział się przeciwko temu przed reelekcję w zeszłym roku. Wielu obywateli polskich uważa, że ​​roszczenia powinny być wnoszone tylko przeciwko nazistowskim Niemcom i że płacenie przez Polskę odszkodowań z tytułu Holokaustu jest niesprawiedliwe.

Aby zilustrować: Tysiące polskich nacjonalistów maszerują do ambasady USA w Warszawie 11 maja 2019 r., aby zaprotestować przeciwko naciskom USA na Polskę, aby zrekompensować Żydom, których rodziny straciły majątek podczas Holokaustu. (AP Photo / Czarek Sokołowski)

„Nie wypłaca się odszkodowania za odziedziczoną własność” – powiedział Duda w zeszłym roku. „Nigdy nie podpiszę prawa, które uprzywilejowuje jedną grupę etniczną nad inną. Za szkody powinien zapłacić ten, kto rozpoczął wojnę.”

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił kompleksowego prawa krajowego dotyczącego restytucji lub rekompensaty własności prywatnej przejętej przez nazistów lub znacjonalizowanej przez reżim komunistyczny.

Kwestie restytucji Holokaustu i rewizjonizmu wielokrotnie nadwerężały stosunki izraelsko-polskie. W 2018 r. Warszawa uchwaliła ustawę zakazującą oskarżania narodu polskiego lub państwa o współudział w nazistowskich zbrodniach wojennych. Ten ruch wywołał oburzenie w Izraelu, ale impas w dużej mierze zakończył się, gdy Polska zgodziła się na zmianę prawa w celu zniesienia sankcji karnych.

W styczniu 2020 roku Duda odmówił wzięcia udziału w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie po tym, jak nie został zaproszony do przemawiania na tym wydarzeniu. Tydzień później na spotkaniu w Krakowie prezydent Izraela Rivlin stwierdził, że „wielu Polaków stało z boku, a nawet pomagało zabijać Żydów” podczas Holokaustu, czemu Polska zaprzeczyła pomimo historycznych dowodów.

READ  RB Lipsk - PSG. Neymar złamał wytyczne UEFA | Liga Mistrzów UEFA

Kryzys klimatyczny i odpowiedzialne dziennikarstwo

Jako reporter środowiskowy Times of Israel, staram się przekazać fakty i naukę stojącą za zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska, wyjaśniać – i krytykować – oficjalną politykę, która wpływa na naszą przyszłość oraz opisywać izraelskie technologie, które są częścią rozwiązania. .

Mam pasję do spędzania czasu na świeżym powietrzu i zniechęca mnie tragiczny brak świadomości problemów środowiskowych, jaki przejawia większość obywateli i polityków w Izraelu.

Jestem dumny, że mogę uczestniczyć w edukacji czytelników Times of Israel na ten ważny temat – który może i powoduje zmianę polityczną.

Twoje wsparcie poprzez członkostwo w Czasy społeczności Izraela, pozwala nam kontynuować naszą ważną pracę. Czy dołączysz do naszej społeczności już dziś?

Dziękuję Ci,

Sue Surkes, Reporter środowiskowy

Dołącz do społeczności Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie wprowadziliśmy paywalla. Jednakże, ponieważ prowadzone przez nas dziennikarstwo jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę poprzez przyłączenie się Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo podczas korzystania z The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

READ  Drogocenne małże - jak małże pomagają utrzymać polskie wody w czystości w Europie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *