Connect with us

Zabawa

Krzysztof Krauze poświęcił się sztuce i zignorował chorobę

Published

on

Krzysztof Krauze, znakomity reżyser i pasjonat kina zmarł 24 grudnia 2014 roku po wielkiej walce z rakiem. Zmarł w wieku zaledwie 61 lat, pozostawiając ogromny brak dzieł do wykonania. Zabrał go rak, który, jak sam przyznał, początkowo zignorował. Na szczęście pozostawił po sobie imponujący dorobek w postaci niezapomnianych filmów, takich jak „Dług”, „Mój Nikifor” czy „Plac Zbawiciela”. Pamiętajmy o artyście …

Krzysztof Krauze urodził się 2 kwietnia 1953 roku w Warszawie. Był synem aktorki Krystyna Karkowska i warszawski prawnik. Początkowo marzył o podążaniu śladami ukochanej matki. W 1972 roku wystąpił nawet w dwóch filmach – „Opis zwyczajów” i „Siedemset siedemdziesiąt siedem”. Miał piękno kochanka, więc kariera na dużym ekranie wydawała się oczywista. W pewnym momencie jednak zmienił zdanie

Dalszą część artykułu obejrzyj wideo:

Krzysztof Krauze: osiągnięcia artystyczne

W 1976 roku Krzysztof Krauze jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmu, Telewizji i Teatru. Leona Schillera w Łodzi, a dwa lata później obronił dyplom. Następnie tworzył m.in.współpracę ze Studiem Se-Ma-For dla małych form filmowych w Łodzi i K. Irzykowskiego. Wtedy zdecydował się reżyserować. Jego debiutem w tej roli było studium szkolne „Pierwsze kroki”, do którego napisał także scenariusz.

Wielkim sukcesem okazał się pierwszy pełnometrażowy film Krzysztofa Krause „Nowy Jork – Cztery AM” z 1988 roku. Komedia o wskakiwaniu na ciężarówkę pełną pieniędzy zdobyła nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Sam reżyser nie był z siebie zadowolony. Po latach w rozmowie z Rzeczpospolitą wyznał:

READ  Fotorelacja: Za kulisami filmu „Mafia” Dawida Godźka

Zdjęcie: Marek Ulatowski / MW Media

Krzysztof Krauze

I właściwie, Najgłośniejszy, najbardziej rozpoznawalny i uwielbiany przez publiczny film Krzysztofa Krauzego, oparty na autorskim scenariuszu „Dług”.. Szokujące przesłanie filmu opowiada prawdziwą historię zabójstwa dwóch młodych przedsiębiorców. Młodzi mężczyźni zabili gangstera, który poprosił ich o spłatę wyimaginowanego długu. Zagrali główne role w filmie śpiewająco Robert Gonera, Andrzej Chyra ja Jacek Borcuch.

Dla wszystkich artystów, którzy stworzyli „Dług”, to wciąż jeden z najważniejszych filmów w ich karierze. Obraz zdobył niemal wszystkie najważniejsze nagrody filmowe, w tym Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Nagrodę Dziennikarza, Przełęcz Polityki i Orły – w najlepszej reżyserii iw najlepszych kategoriach scenariuszowych. Ponadto „Dług” otworzył nowy rozdział w polskim kinie, a filmowcy nie bali się już tworzyć wciągających, wzruszających dramatów. Sławomir Sikora ja Artur BrylińskiPo latach zostali ułaskawieni przez: Aleksander Kwaśniewski (2005) i Bronisław Komorowski (2010).

„Dług” nie był jedynym filmem Krzysztofa Krauzego, który cieszył się dużym uznaniem i uznaniem. Reżyser zdobył także Złote Lwy w Gdyni za obraz „Plac Zbawiciela”, otrzymał również kilka nagród Orły. Zdjęcia z „Mojego Nikifora” z genialną rolą Krystyna Feldman„Gry uliczne”, „Papusza” czy „Ptaki śpiewają w Kigali” umożliwiły Krzysztof Krauze zapisał się na trwałe w historii polskiego kina.

Zdjęcie: Marek Ulatowski / MW Media

Krzysztof Krauze

READ  Silne ostrzeżenie od Mayo Doctor o wariancie Delta COVID - CBS Los Angeles

Krzysztof Krauze: życie prywatne

Życie osobiste reżysera było dość burzliwe. Krzysztof Krauze ożenił się czterokrotnieJednak dożył tylko spotkania z dzieckiem Małgorzata Szurmiej. Jego dorosła już córka Sara obecnie mieszka w Nowym Jorku. Artysta był także mężem Ewa S Pałacka.

Polecamy:: Jak dziś wygląda córka Ewy S Palace?

Z moją ostatnią żoną Joanna Kos-KrauzeKrzysztof Krauze stworzył kreatywny tandem. Wspólnie nakręcili „Mojego Nikifora”, „Plac Zbawiciela” i „Papuszę”. Film „Ptaki śpiewają w Kigali” został ukończony dopiero w 2017 roku po śmierci reżysera.

Zdjęcie: Andras Szilagyi / MW Media

Krzysztof Krauze

W. wywiad z Onet Joanną Kos-Krauze Powiedziała:

Krzysztof Krauze: Życie z chorobą

Krzysztof Krauze dowiedział się o chorobie w 2006 roku. Diagnoza była jasna – rak prostaty. W rozmowie z Gazetą Wyborczą przyznał później:

W 2009 roku okazało się, że rak się nie poddała artysta ma przerzuty do kości. Na kilkanaście miesięcy przed śmiercią Krzysztof Krauze wyznał w programie „Wyjaśnienie prawdy”:

Krzysztof Krauze do końca pracował zawodowo, był też zwolennikiem pozytywnego myślenia i nie bał się otwarcie mówić o swojej chorobie. Nie ukrywał też, że był zwolennikiem eutanazji. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej przyznał szczerze:

Po ciężkiej walce z chorobą Krzysztof Krauze został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim w Kazimierzu Dolnym. Prezydent Bronisław Komorowski przyznał reżyserowi pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne osiągnięcia twórcze i zasługi w promocji polskiej sztuki filmowej na świecie”..

Zdjęcie: Andras Szilagyi / MW Media

Krzysztof Krauze

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z życiem gwiazd, ponownie odwiedź naszą stronę internetową!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *