Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Krytycy dostrzegają złowieszcze znaki w przejęciu Antigay przez polskiego dyrektora muzeum

Published

on

Piotr Bernatowicz, niedawno mianowany dyrektor warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Pałac Ujazdowski (CSW), został oskarżony o kierowanie środków publicznych na homofobiczne dzieła sztuki Artnet News Raport.

Incydent został po raz pierwszy opisany w polskim dzienniku Gazeta Wyborczaobejmuje niewłaściwe wykorzystanie funduszy z krajowego programu kolekcji dzieł sztuki, który jest przeznaczony na zakup sztuki współczesnej. Aby otrzymać fundusze, instytucje muszą złożyć wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wyszczególnieniem dzieł, na które zakupione zostaną pieniądze. Pod jego poprzednim kierownictwem CCA szukał pieniędzy na zakup dwóch fabryk. Gdy dotarły mniejsze od spodziewanych środki, Bernatociwicz został zainstalowany i polecił pieniądze na zakup prac innych niż wymienione we wniosku.

Wśród nich była neonowa praca Jacka Adamasa z 2018 roku Tonfaprzedstawiający homoseksualizm jako styl życia narzucony społeczeństwu, na co symbolicznie wskazuje pałka, która zdaje się przemierzać kolory tęczy spadającej, tęcza reprezentująca homoseksualizm i siłę pałki. Można powiedzieć, że obraz skrajnie prawicowego zwrotu w Polsce w ostatnich latach – w którym nastąpił masowy wzrost przestępstw z nienawiści i retoryki wobec homoseksualistów – może, zdaniem krytyków, stanowić niebezpieczny precedens dla krajowych instytucji kulturalnych.

Bernatowicz, który jest związany z prawicowo-ekstremistyczną Partią Prawa i Sprawiedliwości (PiS), przejął najwyższą pracę w styczniu w Państwowym Muzeum, co wywołało oburzenie na polskiej scenie kulturalnej. Przed dołączeniem do CSW miał zaledwie trzy lata doświadczenia w prowadzeniu muzeum – Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Tam był kuratorem wystawy zbiorowej z plakatami Wojciecha Korkuca z hasłami „Kobiety płoną szybciej” i „Gej, nie pedałuj nieletnich”.

Bernatowicz twierdzi, że zaktualizowana lista utworów zawierająca Tonfa został przedstawiony Ministerstwu i zatwierdzony przez sześcioosobową komisję, której jest członkiem. Ministerstwo nie wydało jeszcze publicznego oświadczenia w tej sprawie.

WSZYSTKIE ZDJĘCIA

READ  Aborcja, wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Protesty w kościołach
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *