Connect with us

Świat

Kreml zachowywał się „jak handlarz narkotyków” dostarczając gaz – mówi polski premier

Published

on

Kreml zachowywał się „jak handlarz narkotyków” dostarczając gaz – mówi polski premier

Według premiera Mateusza Morawieckiego Kreml zachowywał się „jak handlarz narkotyków” w dostarczaniu europejskiego gazu.

„Na początku gaz [from Russia] powinna być bardzo tania, ale teraz znamy prawdziwą cenę benzyny. Rzeczywistą ceną gazu jest też krew żołnierzy i ludzi, dzieci i kobiet na Ukrainie, a rzeczywistą ceną gazu jest aktualna surowa zima, która nadchodzi w Europie – powiedział.

Rosyjskie MSZ i ambasada rosyjska w Londynie nie odpowiedziały od razu na prośbę o komentarz.

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Europy w zeszłym miesiącuwywołanie największego od dziesięcioleci kryzysu energetycznego w regionie.

W wywiadzie na wyłączność dla Charlotte Reed z CNBC w czwartek Morawiecki powiedział, że obecne problemy energetyczne Europy są „konsekwencją bardzo złej polityki, katastrofalnej polityki prowadzonej przez Niemcy”.

Polski przywódca wygłosił swoje uwagi w Pradze, gdy 44 przywódców europejskich spotkało się, aby omówić wojnę na Ukrainie i kryzys energetyczny w Europie. To jest pierwsze spotkanie nowej grupy zwana Europejską Wspólnotą Polityczną.

„Brak gazu, bardzo drogie ceny gazu i energii elektrycznej w Europie – to prawdziwa cena umowy między Niemcami a Rosją” – powiedział Morawiecki.

Ambasada Niemiec w Londynie nie odpowiedziała od razu na prośbę CNBC o komentarz.

Polska wraz z Belgią, Włochami i Grecją opracowała plan „korytarza cenowego” gazu w całej Europie, aby powstrzymać wzrost cen.

Cena gazu w przednim miesiącu holenderski hub TTF, europejski benchmark, sprzedawał w piątek około 160 euro (156 dolarów) za megawatogodzinę. To ponad czterokrotnie więcej niż rok temu, ale poniżej szczytowego poziomu 350 euro na koniec sierpnia.

Korytarz cen gazu „powinien działać jak wyłącznik i zniechęcać do spekulacji. Nie powinno to spychać cen do sztucznie zaniżonego poziomu”, zgodnie z projektem propozycji, jak donosi Reuters.

READ  Były dyplomata Richard G. Olson wplątuje emerytowanego generała USA Johna Allena w śledztwo lobby w Katarze

Uważa się, że inne kraje, w tym Niemcy i Holandia, sprzeciwiają się planowi, ostrzegając, że limit cenowy może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne.

Przywódcy UE rozważą możliwe ograniczenia cen gazu na piątkowym szczycie w Pradze.

„To jest nasz wspólny problem” – powiedział Morawiecki. „Nie może być tak, że kraj, który jest najbogatszy i najbardziej rozwinięty w Europie, jak Niemcy… może zablokować wszystko, co się teraz dzieje”.

„Nie chcemy być protekcjonalni przez niektóre kraje, które zachowują się wtedy zupełnie inaczej niż oczekiwano przed chwilą” – dodał.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola również powiedziała w Pradze, że blok musi wypracować wspólną odpowiedź na kryzys energetyczny.

„Potrzebuje ogólnoeuropejskiego limitu cen gazu” – powiedział Metsola.

Powiedziała, że ​​w razie potrzeby państwa członkowskie UE mogą otrzymać więcej czasu, ale ważne jest, aby kraje nie „prześcigały się”.

„Myślę, że to jest sposób na obniżenie cen i powstrzymanie spekulacji, a pod koniec dnia Putin pokazuje, że to nie on dyktuje, kto płaci nasze rachunki i jak płacimy nasze rachunki” – dodała.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *