Connect with us

Gospodarka

Koronawirus. Audyty w firmach, które skorzystały z tarczy kryzysowej

Published

on

Urząd skarbowy sprawdza firmy, które otrzymały wsparcie rządowe. Algorytm jest odpowiedzialny za wybór firm do audytu. Rzeczpospolita poinformowała, że ​​dane z ponad 100 firm są obecnie przekazywane do urzędu skarbowego.

Gazeta podała, że ​​pod koniec wakacji Polski Fundusz Rozwoju zapowiedział kontrole firm zabezpieczone tarczą finansową. Można zbadać tysiące przedsiębiorców.

Będą m.in. sprawdzać dane w deklaracjach firm, które zwracają się o pomoc. PFR zapewnia, że ​​rzetelne firmy nie mają się czego obawiać, ale potwierdza, że ​​pierwsze firmy zostały już wyłonione i mogą spodziewać się kontroli podatkowych.

„Przygotowaliśmy specjalny algorytm”

– Zgodnie z zapowiedziami przygotowaliśmy specjalny algorytm, który wybiera przedsiębiorców do kontroli na podstawie siedmiu różnych zmiennych. Wyłonionych zostało już ponad 100 pierwszych firm, a ich dane trafią do KAS w celu weryfikacji – potwierdza Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Rzeczpospolitej.

Dodaje, że dzięki algorytmowi do wstępnej listy inspekcyjnej dodano kolejne cztery tysiące przedsiębiorców, które zostaną poddane głębszej analizie w PFR.

Marczuk wspomina, że ​​wsparcie otrzymało 346 000 firm. – Niezawodny, nie masz się czego obawiać. Nawet to, że znajdują się na liście kontrolnej, nie musi oznaczać, że doszło do nieprawidłowości – zapewnia wiceprezes PFR.

Które firmy powinny być kontrolowane?

Po pierwsze, można przyjrzeć się deklaracjom, jakie przedsiębiorcy musieli złożyć, aby skorzystać z tarczy finansowej. Chodzi przede wszystkim o zgodność z danymi administracji podatkowej ZUS i status przedsiębiorcy w związku z zaangażowaniem kapitałowym – tłumaczy Łukasz Czekański, doradca podatkowy WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, Rzeczpospolita.

– Warunkiem uzyskania wsparcia był m.in. pewien spadek dochodów, liczba zatrudnionych oraz brak zaległości podatkowych – tłumaczy.

Zaznaczył, że przy udzielaniu pomocy początkowo sprawdzano pewne informacje, ale z kontrolnego punktu widzenia najważniejsze mogą okazać się dane podane przez samego przedsiębiorcę, a nie zweryfikowane.

READ  Bardziej niż kiedykolwiek europejski sektor energetyczny musi być zjednoczony w procesie sprawiedliwej transformacji i bezpieczeństwa energetycznego – EURACTIV.com

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Główne źródło zdjęć: Shutterstock

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.