Connect with us

Gospodarka

Tauron Wydobycie: W Libiążu zbudowano mega szybkobieżną windę

Published

on

Prawie 90 proc. Inwestycji Tauron Wydobycie zostało zaawansowanych; H. Budowa poziomu 800 mw Zakładzie Górniczym Janina. Wtedy rozpoczął się już kongres ludowy, jedna z największych klatek włazowych w Polsce. W rezultacie czas potrzebny załodze na dotarcie do pracy będzie prawie 20 razy krótszy.

  • Kopalnia w Libiążu posiada największe w Polsce zasoby węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton.
  • Tu produkowane jest między innymi paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane dla nowej elektrowni 910 MW w Jaworznie.
  • Bliskość zakładów produkcyjnych Grupy Tauron pozwala na utrzymanie niskich kosztów transportu tego surowca.

– Ta inwestycja umożliwi dostęp do nowych zasobów dobrego węgla kamiennego o parametrach niezbędnych do pracy niskoemisyjnych elektrowni – mówi Tomasz Cudny, prezes Tauron Wydobycie. – Z myślą o efektywnej produkcji paliw dla energetyki podejmujemy również działania w celu stworzenia kopalni kombinowanej z kopalniami Janina i Sobieski. To połączenie dwóch potężnych kopalń w jeden efektywny obiekt górniczy przyspieszy rentowność procesu wydobywczego dla firmy poprzez korzyści płynące z optymalizacji organizacyjnej – podkreśla prezes.

Jedna z największych klatek włazowych

Zejście załogi na ZG Janina odbywa się jedną z największych klatek szybowych w Polsce. Ta mega konstrukcja ma cztery kondygnacje i może pomieścić do 200 osób lub 24 tony materiału jednocześnie. Droga przesuwu klatki to ponad 790 m.

Ludzie podróżują po czterech piętrach klatki. Maksymalna możliwa liczba pracowników na piętrze to 50 osób, dzięki czemu jednocześnie może podróżować do 200 pracowników.

Ze względu na prewencyjne środki bezpieczeństwa, jakie obowiązują podczas wykonywania prac górniczych w ramach działań antywirusowych, ilość osób przebywających jednocześnie w klatce wyjściowej jest ograniczona, dzięki czemu zachowane są bezpieczne odległości między pracownikami. Maksymalna waga ładunku w klatce to 24 tony.

Czas, w którym 200 osób osiągnie lub zejdzie z poziomu 800 metrów to około 6 minut. Dla porównania: obecnie załodze dotarcie do stanowisk pracy na wysokości 800 metrów zajmuje około 100 minut.

READ  UE stara się zwierać szeregi wokół planu częściowego zakazu rosyjskiej ropy

Elewator szybowy kopalniany, wyciąg, układ sterowania i sygnalizacji szybu opracowano tak, aby w przyszłości umożliwić w pełni automatyczną pracę.

Zakończenie całej inwestycji planowane jest na III kwartał 2021 roku.

10% udział w krajowym rynku sprzedaży węgla

Wydobycie tauronu zlokalizowane jest w strukturach grypy tauronowej. Kopalnie Tauron Wydobycie produkują węgiel energetyczny. W Grupie Tauron zajmują się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w trzech zakładach górniczych: Sobieski, Janina i Brzeszcze.

Firma posiada około 40 proc. Bilans zasobów węgla energetycznego ze złóż zagospodarowanych w kraju i 10%. Udział w krajowym rynku sprzedaży węgla. Zapewnia bezpieczne dostawy paliw dla elektrowni i elektrociepłowni Grupy Tauron oraz oferuje klientom indywidualnym paliwa węglowe do ogrzewania, w tym ekogroszek.

Zobacz też: Niech prywatni inwestorzy inwestują w nowe kopalnie, a państwo w elektrownie atomowe

UWAGI (14)

Przejdź do artykułu: Tauron Wydobycie: W Libiążu zbudowano mega szybkobieżną windę

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.