Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kiedy dzwoni urząd skarbowy, bądź ostrożny. Nie wiadomo, do czego wykorzysta te informacje później

Published

on

Coraz częściej władze państwowe deklarują wszelkie środki przeciwko obywatelom, którzy muszą zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas pandemii COVID-19. Niedawno urzędnicy podatkowi zaczęli energicznie wzywać podatników pod pretekstem przyspieszenia i zwiększenia bezpieczeństwa. Jednak podatnicy powinni być bardzo ostrożni w takich dyskusjach.

Urzędnicy przeszkoleni w zakresie technik manipulacji mogą wydobyć pożądane poufne informacje o podatniku lub jego firmie. Jednak nie wiadomo, kto później wykorzysta te informacje i w jakim celu.

Możliwość załatwienia spraw urzędowych przez e-mail lub telefon jest ogólnie bardzo korzystnym i wygodnym rozwiązaniem dla każdego. Zwłaszcza jeśli chodzi o przedsiębiorców, którzy wolą spędzać czas na prowadzeniu firmy, niż czekając w kolejce do urzędowego okienka, kiedy błąd w złożonej deklaracji zostanie poprawiony, co pozwoli na szybszy zwrot podatku. Ale … właściciele firm powinni pamiętać, że każdy kij ma dwa końce.

W artykule z 18 października 2020 r. „Rzeczpospolita” ujawniła, że ​​urzędnicy podatkowi dzwoniąc do właścicieli firm nie pytają tylko o drobiazgi podczas panującej pandemii koronawirusa. Zdarza się, że pytają o szczegóły umów zawieranych z kontrahentem i proszą o przesłanie dokumentów drogą mailową.

Wyjaśniają swoje prośby, robiąc wszystko, co w ich mocy, aby przyspieszyć rozwiązanie sprawy. Z drugiej strony, jak pisze dziennik, powołując się na zeznania anonimowego świadka, urzędnik niekiedy podczas takiej rozmowy telefonicznej sugeruje, że niepodanie żądanych informacji może doprowadzić do kontroli podatkowej (Rzeczpospolita: „Urzędy skarbowe dzwonią do firm, pytają o szczegóły umowy”) .

W większości przypadków oficer prowadzący musi przygotować memorandum z każdego takiego przesłuchania. Taka notatka może zostać później ujawniona przez organy podatkowe jako dowód ich zarzutów pod adresem podatnika w toczącym się postępowaniu sądowym, które zyskuje na popularności zwłaszcza w okresie panującej pandemii.

READ  Polska policja skrytykowała użycie gazu łzawiącego przez demonstrantów

W kwietniu tego roku Powiatowy Inspektor Sanitarny nałożył na obywatela grzywnę w wysokości 5 tys. Zł tylko za to, że zostawił ojca w mieszkaniu po powrocie z zagranicy. Organ nałożył ten wyrok na pismo pracownika Ministerstwa Zdrowia i Bezpieczeństwa, sporządzone w trakcie rozmowy telefonicznej z ojcem oskarżonego.

Taka sama kara została wymierzona miesiąc później przez Sanepid uczestnikowi protestu przedsiębiorców, który odbył się w Warszawie 7 maja 2020 r. Powodem było to, że nie wywiązała się z obowiązku zakrycia nosa i ust. W tym przypadku jedyną podstawą do ukarania była notatka sporządzona przez funkcjonariusza policji w czasie pobytu przedsiębiorcy w areszcie.

Przedsiębiorcy powinni zachować szczególną ostrożność przekładając powyższe na omawianą kwestię. W ich przypadku wykorzystanie określonych informacji udokumentowanych notą biznesową i odebranych telefonicznie przez fiskusa może mieć dla nich poważniejsze konsekwencje, np. B. w postaci wstrzymania spodziewanego zwrotu podatku VAT. I nie każdy przedsiębiorca znajduje się pod stałą ochroną prawnika, aby w porę uniknąć takich negatywnych konsekwencji.

Ponadto przedsiębiorcy prowadzą swoją działalność od lat i nie wiadomo, kiedy, przez kogo i w jaki sposób takie umowy telefoniczne będą zawierane przeciwko nim.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe

I to nie jest teoria spiskowa, tylko fakty. Od dawna wiadomo, że pracownicy instytucji takich jak urząd skarbowy czy ZUS są szkoleni w zakresie stosowania technik manipulacji podczas przesłuchań, w tym przez telefon.

W listopadzie 2018 roku na portalu INNPoland pisano o szkoleniach inspektorów ZUS w zakresie przesłuchań. Następnie zacytował komentarz absolwenta kursu FBI, który stwierdził: „Są to techniki oparte na inżynierii społecznej, manipulacji i indoktrynacji. Ten, kto jest rzeczywiście uzbrojony w te techniki, może w jakiś sposób manipulować rozmówcą i może upewnić się, że Wyciągaj z niego informacje ”.

W nowej ofercie szkoleniowej na rok 2020 Krajowa Szkoła Administracji Publicznej Prezydent RP Lech Kaczyński, zm. H. Specjaliści ds. Szkoleń uczelni, rozpoczęto następujące szkolenia:

READ  Organizator imprezy został zatrzymany przez belgijską policję w 2016 roku.

– Czym jest wiara, do czego służy i kiedy jej używamy?

– Co to jest manipulacja? jak odróżnić przekonanie od manipulacji;

– Dlaczego wywieranie wpływu nie jest manipulacją;

– Nie daj się pokonać manipulacji – Weryfikacja sztuczek erystycznych (www.m.ksap.gov.pl).

To państwowa szkoła w Warszawie, która podlega premierowi.

Kontakt z urzędem skarbowym drogą mailową lub telefoniczną może uprościć i przyspieszyć załatwienie niektórych spraw urzędowych. Należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i ostrożności. Organ podatkowy powinien ujawnić informacje wrażliwe dla firmy i podatnika w sposób oficjalny, pisemny, za pomocą ustanowionych prawem procedur, np. B. w postępowaniu podatkowym.

Kinga Hanna Stachowiak, Partner Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec, specjalizująca się w ochronie mienia, doradztwie strategicznym i zarządzaniu kryzysowym, Prezes Zarządu spółek nieruchomościowych i doradztwie zarządczym

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *