Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Korea Południowa chce sprzedawać energię jądrową w Polsce

Published

on

SEUL: Minister przemysłu Korei Południowej Lee Chang Yang wezwał do pogłębienia dwustronnej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej z Polską, ponieważ Seul stara się dołączyć do europejskiego projektu budowy nowego reaktora, poinformowało w piątek jego biuro.

Polska pracuje nad szeroko zakrojonym planem energetycznym, który zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych do około 2043 r., a południowokoreańska Korea Hydro & Nuclear Power Co. złożyła w kwietniu propozycję wygrania kontraktu o wartości ponad 40 miliardów dolarów. Agencja Prasowa Yonhap.

Podczas spotkania z polską minister klimatu Anną Moskwą w Warszawie w czwartek, Lee wyjaśnił zaawansowane technologie energetyki jądrowej i bezpieczeństwo Seulu, według Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii oraz wyraził nadzieję na silniejsze powiązania przemysłu poprzez projekt.

Obie strony zgodziły się zintensyfikować wymianę i współpracę w dziedzinie energii jądrowej, wodoru, e-mobilności i innych dziedzinach energii, podpisując protokół ustaleń.

Dodała również, że zobowiązali się do organizowania regularnych wspólnych spotkań komitetów ds. energii między ich rządami w celu przeprowadzenia szczegółowych dyskusji.

Lee spotkał się także z wicemarszałkiem Sejmu RP Ryszardem Terleckim i poprosił o wsparcie sejmowe i zwrócenie uwagi na udział Korei Południowej w projekcie jądrowym.

Jeśli Korea Południowa wygra przetarg, będzie to pierwszy projekt elektrowni jądrowej na pełną skalę w tym kraju od 2008 roku, kiedy podpisała umowę o energii jądrowej ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) na projekt budowy reaktorów Barakah.

Nowy rząd Korei Południowej, Yoon Suk Yeol, aktywnie naciska na ożywienie energetyki jądrowej i odwrócenie polityki wycofywania się z energii jądrowej poprzedniego rządu.Bernama

READ  Polska pozwala izraelskim podróżnikom bez kwarantanny
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.