Connect with us

Świat

Konta SD używane do unikania podatków i ukrywania zasobów pokazują rekordy

Published

on

WASZYNGTON – Wzywa do zniesienia tajemnicy finansowej, która pozwoliła wielu najbogatszym i najpotężniejszym ludziom na świecie ukryć swoje bogactwo przed poborcami podatkowymi w poniedziałek.

Oburzenie pojawiło się po tym, jak raport ujawnił, w jaki sposób światowi przywódcy, miliarderzy i inne firmy wykorzystali firmy zajmujące się skrzynkami pocztowymi i kontami offshore, aby utrzymać biliony dolarów z państwowej kasy i zasobów na pomoc biednym lub walkę ze zmianami klimatycznymi w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

Raport Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych zawierał obietnice reformy podatkowej, żądania rezygnacji i śledztw, a także deklaracje i odmowy ze strony osób docelowych.

Badanie, które zostało nazwane Pandora Papers, zostało opublikowane w niedzielę i objęło 600 dziennikarzy ze 150 mediów w 117 krajach.

Setki polityków, celebrytów, przywódców religijnych i handlarzy narkotyków korzystały z firm pocztowych lub innych taktyk, aby zdobyć swoje bogactwo i inwestycje w wille, ekskluzywne nieruchomości przy plaży, jachty i inne aktywa, zgodnie z przeglądem prawie 12 milionów dokumentów otrzymanych od 14 lokalne firmy do ukrywania się na całym świecie.

„Papiery Pandory dotyczą wszystkich osób wykorzystujących to, co nazwalibyśmy rajami podatkowymi, jeśli celem jest unikanie podatków” – powiedział Steve Wamhoff, dyrektor federalnej polityki podatkowej w lewicowym Instytucie Polityki Podatkowej i Gospodarczej w Waszyngtonie.

Uchylanie się od płacenia podatków może być legalne.

Gabriel Zucman, ekonomista z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który bada nierówności dochodowe i podatki, powiedział w oświadczeniu, że rozwiązanie jest „oczywiste”: zakaz „firm Shell – firm bez treści ekonomicznej, których jedynym celem jest opodatkowanie lub uniknąć czegoś innego ”. Prawa.”

„Legalność to prawdziwy skandal”, napisał aktywista i pisarz science fiction Cory Doctorow na Twitterze w szufladzie z aktami w biurku urzędnika bankowego na odległej Wyspie Skarbów.

Ponad 330 obecnych i byłych polityków zidentyfikowanych jako beneficjenci tajnych kont to m.in. król Jordanii Abdullah II, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, premier Czech Andrej Babis, prezydent Kenii Uhuru Kenyatta, prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso i personel premiera Pakistanu Imrana Khana i prezydenta Rosji Władimira Putina.

READ  USA: do 400 000 zgonów do końca roku

Niektóre z namierzonych osób zdecydowanie zaprzeczyły zarzutom.

Oxfam International, brytyjskie konsorcjum organizacji charytatywnych, pochwaliło Pandora Papers za ujawnienie oburzających przykładów chciwości, która pozbawiała kraje dochodów podatkowych, które mogłyby zostać wykorzystane do finansowania programów i projektów dla wspólnego dobra.

„Oto nasze zaginione szpitale” – powiedział Oxfam w oświadczeniu. „Tu leżą pakiety wynagrodzeń dla wszystkich dodatkowych nauczycieli, strażaków i urzędników państwowych, których potrzebujemy”.

Komisja Europejska, 27-narodowa władza wykonawcza Unii Europejskiej, powiedziała w odpowiedzi na ujawnione informacje, że przygotowuje nowe wnioski ustawodawcze mające na celu zwiększenie przejrzystości podatkowej i wzmocnienie walki z uchylaniem się od płacenia podatków.

Pandora Papers to kontynuacja podobnego projektu z 2016 roku o nazwie „Panama Papers”, skompilowanego przez tę samą grupę dziennikarską.

Najnowsza bomba jest jeszcze większa i opiera się na danych, które wyciekły od 14 różnych dostawców usług działających w 38 różnych krajach. Zapisy sięgają lat 70., ale większość z lat 1996-2020.

Śledztwo dokopało się do kont zarejestrowanych w znanych portach morskich, w tym na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Seszelach, Hongkongu i Belize. Jednak niektóre zostały również założone w trustach w USA, w tym 81 w Południowej Dakocie i 37 na Florydzie.

Pula dokumentów pokazuje, jak potężni ludzie są w stanie wykorzystać anonimowe firmy zajmujące się skrzynkami pocztowymi, trusty i inne sztuczki, aby ukryć prawdziwych właścicieli skorumpowanych lub nielegalnych aktywów. Na przykład prawnie usankcjonowane trusty mogą być nadużywane przez osoby uchylające się od płacenia podatków i oszustów, którzy pragną prywatności i autonomii, które oferują w porównaniu z tradycyjnymi firmami.

Korporacje Shell, preferowane narzędzie do uchylania się od płacenia podatków, są często osadzone w złożonych sieciach, które ukrywają tożsamość rzeczywistych właścicieli aktywów – tych, którzy ostatecznie kontrolują lub czerpią korzyści finansowe z zagranicznej korporacji lub innego majątku, podczas gdy nazwiska innych osób na liście obejmują rejestrację dokumenty. Na przykład raport stwierdza, że ​​firma offshore została wykorzystana do zakupu mieszkania w Monako za 4 miliony dolarów dla kobiety, która rzekomo miała tajny związek z Putinem.

READ  Napięcia w Chinach: Tajwan nie dąży do konfrontacji wojskowej, ale będzie bronił swojej wolności, mówi prezydent

Podczas gdy właściciel rzeczywisty może być zmuszony do płacenia podatków w kraju ojczystym, władzom często trudno jest dowiedzieć się, czy istnieje rachunek offshore, zwłaszcza jeśli rządy offshore nie współpracują.

Departament Skarbu pracujący nad nowymi przepisami dotyczącymi rejestru beneficjentów rzeczywistych w Stanach Zjednoczonych dyskutował, czy uwzględnić spółki osobowe, trusty i inne podmioty gospodarcze. Zwolennicy przejrzystości twierdzą, że muszą lub przestępcy wymyślą nowe rodzaje firm papierniczych, aby przebić się przez szczeliny.

Organy międzynarodowe, takie jak G7 Group of the Richest Nations i Financial Action Task Force podjęły w ostatnich latach inicjatywy mające na celu poprawę przejrzystości własności, ale wysiłki są powolne.

Niektórzy krytycy wskazują na tajność wielu uchylania się od płacenia podatków i wzywają do stworzenia globalnego rejestru aktywów, który ujawniłby fałszywe inwestycje w firmy-skrzynki pocztowe i zawstydziłby polityków lub celebrytów zaniepokojonych swoją reputacją.

W Stanach Zjednoczonych Izba Reprezentantów uchwaliła tego lata ustawę wymagającą od korporacji międzynarodowych ujawniania płatności podatkowych i innych ważnych informacji finansowych w poszczególnych krajach. Środki przeciwdziałania praniu pieniędzy i przejrzystości korporacyjnej zostały włączone do przepisów dotyczących finansowania Ministerstwa Obrony; nie został jeszcze wdrożony przez Ministerstwo Finansów.

Administracja Bidena naciska również, aby amerykańskie banki były zobowiązane do zgłaszania informacji o kontach klientów do IRS przed Kongresem w ramach pakietu wydatków gospodarczych i społecznych o wartości 3,5 biliona dolarów. Sekretarz skarbu Janet Yellen i inni urzędnicy twierdzą, że jest to ważny sposób zapobiegania uchylaniu się od płacenia podatków przez zamożne osoby fizyczne i korporacje, ale wywołało to zaciekły sprzeciw grup bankowych i republikańskich prawodawców, którzy twierdzą, że narusza prywatność i niesprawiedliwą odpowiedzialność banków.

Raje podatkowe zostały już w tym roku dokładnie zbadane.

W lipcu negocjatorzy ze 130 krajów uzgodnili minimalny globalny podatek w wysokości co najmniej 15%, aby uniemożliwić dużym międzynarodowym korporacjom minimalizowanie ich podatków poprzez przenoszenie zysków z krajów o wysokich podatkach do krajów o niskich podatkach, takich jak Bermudy i Kajmany. Szczegóły planu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z siedzibą w Paryżu pozostają do dopracowania; ma wejść w życie w 2023 roku.

READ  Tysiące przybywają na afgańskie lotnisko, aby opuścić kraj, podczas gdy Talibowie przejmują kontrolę; 7 zmarłych w chaosie na lotnisku

I choć plan obejmowałby wielkie międzynarodowe korporacje, nie obejmowałby firm zajmujących się skrzynkami pocztowymi i innych podmiotów stojących za systemami opisanymi w Pandora Papers.

___

Przyczynili się do tego współpracownicy prasowi Stan Choe z Nowego Jorku i John Rice z Mexico City.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *