Connect with us

Świat

Wysiłki mające na celu osiągnięcie porozumienia w sprawie zakładników i zaprzestania walk w Gazie nasilają się, gdy Biden wysyła szefa CIA do Europy na kluczowe rozmowy

Published

on

Wysiłki mające na celu osiągnięcie porozumienia w sprawie zakładników i zaprzestania walk w Gazie nasilają się, gdy Biden wysyła szefa CIA do Europy na kluczowe rozmowy



CNN

wysiłki, aby Zapewnienie uwolnienia zakładników Żołnierze przetrzymywani w Gazie i pośrednicy w przedłużającej się przerwie w walkach znajdują się w ważnym momencie swojej prezydentury Joe Bidena wysyła do Europy swój kontakt negocjacyjny w sprawie zakładników w celu przeprowadzenia wielostronnych rozmów na temat kształtu ewentualnego porozumienia.

Spotkania dyrektora CIA Billa Burnsa, które odbędą się w nadchodzących dniach z szefami wywiadu Izraela i Egiptu oraz premierem Kataru, są oznaką ciągłego postępu w miarę dążenia Białego Domu do porozumienia.

Czas pokaże, czy okażą się one kluczowe dla porozumienia, przy czym urzędnicy wyrazili ostrożność, że dotychczasowe dyskusje były niestabilne i że nadal istnieją przeszkody na drodze do osiągnięcia porozumienia, na które wszystkie strony będą mogły się zgodzić.

Jeden z głównych punktów spornych: Izrael upiera się, że nie może zgodzić się na trwałe zawieszenie broni w Gazie, co było kluczowym żądaniem Hamasu. Nie jest jasne, w jaki sposób można rozwiązać tę zasadniczą różnicę.

Niemniej jednak poczyniono postępy w zakresie parametrów umowy w sprawie zakładników, która miałaby nastąpić w trzech fazach i obejmować uwolnienie ludności cywilnej, żołnierzy i ciał zakładników, którzy zginęli w niewoli.

Według dwóch znanych źródeł spotkania Burnsa z dyrektorem Mossadu Davidem Barneą, dyrektorem egipskiego wywiadu Abbasem Kamelem i premierem Kataru Mohammedem bin Abdulrahmanem Al Thanim odbędą się we Francji w weekend. CIA odmówiła komentarza na temat jego podróży.

Burns i Barnea odegrali kluczową rolę w listopadowym porozumieniu, które doprowadziło do tygodniowej przerwy w walkach w zamian za uwolnienie ponad 100 zakładników.

Rozmowy te są ostatnimi z szeregu niedawnych wysiłków dyplomatycznych mających na celu uwolnienie ponad 100 pozostałych zakładników, jednocześnie dążąc do dłuższego zaprzestania działań wojennych. Ta gorączkowa działalność stanowi najintensywniejszy od miesięcy wysiłek mający na celu osiągnięcie porozumienia, które mogłoby znacząco zmienić przebieg wojny w Gazie.

READ  Rzadka burza śnieżna w Hiszpanii powoduje śmierć 4 osób i powoduje zastój w kraju

W piątkowe popołudnie w Białym Domu John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, opisał, że trwające rozmowy były produktywne, ale jeszcze nie zakończyły się sukcesem.

„Jesteśmy pewni postępu, ale nie spodziewamy się żadnych bezpośrednich zmian i nie powinniśmy się ich spodziewać” – powiedział Kirby.

Powiedział w piątek, że Biden rozmawiał z prezydentem Egiptu Abdelem Fatahem al-Sisim, a także emirem szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thani z Kataru, aby omówić trwające rozmowy w sprawie zakładników.

„Nadal robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ułatwić kolejną transakcję dotyczącą zakładników, tak jak to zrobiliśmy w listopadzie” – powiedziała Kirby.

W piątkowym oświadczeniu Białego Domu stwierdzono, że Biden i Al Thani „potwierdzili, że porozumienie w sprawie zakładników ma kluczowe znaczenie dla spowodowania przedłużającej się humanitarnej przerwy w walkach i zapewnienia, że ​​dodatkowa ratująca życie pomoc humanitarna dotrze do potrzebujących cywilów w całej Strefie Gazy”.

Jak czytamy w raporcie, zarówno szefowie państw, jak i rządów „podkreślili pilność sytuacji” w swojej rozmowie.

Kirby powiedział także, że Brett McGurk, koordynator Białego Domu na Bliski Wschód, wrócił w piątek do Waszyngtonu ze spotkań w regionie.

Opisał te rozmowy jako „dobrą serię dyskusji”.

„Na każdym szczeblu, od prezydenta w dół, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby sprowadzić te matki i ojców, synów i córki, braci i siostry do domu, do ich rodzin” – powiedziała Kirby. „Nasze myśli pozostają z nimi, oczywiście z ich bliskimi, ale także ze wszystkimi niewinnymi Palestyńczykami, którzy nadal są uwikłani w tę wojnę”.

Oczekuje się, że premier Kataru uda się do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu, podało CNN źródło dyplomatyczne. Katar pełnił rolę ważnego mediatora w rozmowach z Hamasem.

Urzędnicy amerykańscy mają obecnie nadzieję na znacznie dłuższe zaprzestanie walk, wierząc, że umożliwi to napływ większej ilości pomocy humanitarnej do Gazy i będą kontynuować dyskusje na temat przyszłości izraelskiej kampanii przeciwko Hamasowi i przyszłości Strefy Gazy.

READ  Nigdy nie słyszałem o takiej ignorancji, Imran Khan mówi Antony Blinkens Pak Uwagi

Według urzędnika zaznajomionego z toczącymi się dyskusjami Katar, Egipt i Stany Zjednoczone pracowały nad znalezieniem wspólnej płaszczyzny w propozycjach przedstawionych kilka tygodni temu zarówno przez Hamas, jak i Izrael. W zeszłym tygodniu Katar przesłał każdemu z nich pomysły, w tym ramy czasowe dwumiesięcznego zawieszenia broni, które obejmowałoby stopniowe uwalnianie zakładników.

W pierwszej kolejności zostaną uwolnione pozostałe kobiety, dzieci i osoby starsze, po czym nastąpi kolejny etap, w którym zostaną włączeni także izraelscy żołnierze i ciała martwych zakładników.

W zamian Palestyńczycy przetrzymywani w izraelskich więzieniach zostaną zwolnieni w stosunku trzech do jednego, podobnie jak w przypadku porozumienia osiągniętego w zeszłym roku, podało drugie źródło zaznajomione ze sprawą i podało, że proces ten zajmie około miesiąca.

Każdej fazie towarzyszyła przerwa w walkach i dostawach pomocy na północ i południe od Gazy.

Przeszkody pozostają

Największą kwestią sporną dla Hamasu była odmowa Izraela omówienia zakończenia wojny poza tymczasowym zawieszeniem broni. Jak powiedział urzędnik, Izrael skupiał się na próbie omówienia jednego etapu na raz – z towarzyszącymi mu przerwami i uwolnieniami więźniów – podczas gdy Hamas nalegał na kompleksowy plan, który obejmowałby zgodę Izraela na zakończenie planowanej przez Hamas wojny.

W ramach obecnie omawianych propozycji zakończeniu procesu uwalniania zakładników towarzyszyłoby trwałe zawieszenie broni, na co Izrael nie chciał się zgodzić.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i jego minister obrony Yoav Gallant powiedzieli, że wojna może trwać do końca roku, jeśli nie do 2025 roku. Netanjahu coraz bardziej publicznie sprzeciwia się państwu palestyńskiemu, co jest kwestią priorytetową dla Bidena i Stanów Zjednoczonych.

Administracja Bidena otwarcie nawoływała Izrael do przejścia do fazy operacji o mniejszej intensywności, w tym podczas rozmów telefonicznych między Bidenem a Netanjahu.

Oprócz własnego interesu administracji Bidena w uwolnieniu sześciu izraelsko-amerykańskich zakładników, urzędnicy amerykańscy postrzegają porozumienie o zawieszeniu broni i uwolnienie zakładników jako klucz do znaczącej przerwy w walkach, która zachęci do napływu pomocy humanitarnej do Palestyńczyków wrócić do swoich domów, z których wiele zostało zniszczonych.

Ponieważ jednak dwie kluczowe strony mają własne priorytety i co najmniej trzech kluczowych koordynatorów, przedstawiany jest złożony zakres pomysłów, propozycji i inicjatyw.

„Te rzeczy są bardzo płynne, zmieniają się co minutę” – powiedział urzędnik.

Czas pokaże, czy wszystkim stronom uda się osiągnąć porozumienie, a rozmowy odbędą się w atmosferze odnowionych napięć między Izraelem a Katarem, wywołanych ujawnionymi nagraniami, w których Netanjahu rzekomo krytykuje państwo Zatoki Perskiej.

Rozmowy Burnsa i McGurka z podmiotami regionalnymi toczą się w atmosferze napięć między Izraelem a Katarem w związku z nagraniem, które wyciekło, w którym izraelski premier Benjamin Netanjahu rzekomo krytykuje Katar.

W nagraniu wyemitowanym w izraelskiej telewizji rzekomy głos Netanjahu opisuje Katar jako „problematyczny”. Mówca powiedział także, że jest „bardzo zły na Amerykanów” za przedłużenie dzierżawy ich bazy wojskowej w Katarze bez udzielenia krajowi koncesji na zakładników. CNN nie może potwierdzić, że głos w nagraniu, które wyciekło, należy do Benjamina Netanjahu.

W reakcji na taśmę Katar stwierdził, że Netanjahu podważa wysiłki mediacyjne w wojnie Izrael-Hamas.

W czwartek Biały Dom ponownie wyraził swoją wdzięczność Katarowi, który był kluczowym mediatorem w negocjacjach w sprawie zakładników, w odpowiedzi na nagranie, które wyciekło.

„Katar jest ważnym partnerem w regionie. Jesteśmy wdzięczni za ich wsparcie w naszych nieustających wysiłkach mających na celu wydostanie zakładników z Gazy i ponowne połączenie z ich rodzinami” – stwierdził Kirby w czwartkowym wieczorem oświadczeniu.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe raporty.

Betsy Klein i Katie Bo Lillis z CNN wniosły swój wkład w reportaż.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *